Knihy
E-knihy
11,95 €

Vypredané, je však dostupné ako e‑kniha.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ďalší príbeh od autora Chlapca v pásikavom pyžame.

V deň, keď vypukla prvá svetová vojna, Alfiemu Summerfieldovi sľúbil otec, že nikdy neodíde bojovať, no hneď nasledujúci deň svoj sľub porušil. O štyri roky neskôr Alfie netuší, kde jeho otec naozaj je, myslí si, že je na špeciálnej tajnej misii. Raz, keď na stanici King's Cross čistil topánky, úplne náhodou zazrel na papieroch vojenského doktora otcovo meno. Prekvapený a zmätený Alfie zistí, že jeho otec je v nemocnici, v špeciálnej nemocnici pre vojakov s nezvyčajnými ťažkosťami. Alfie sa rozhodne otca z tohto čudného skľučujúceho miesta zachrániť.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
216
Hmotnosť
360 g
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
189002
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
127×207 mm
ISBN
9788055609997
Vekové odporúčanie
8+

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

12 hodnotení

7
3
2
0
0

Ivan Lulják
Ivan Lulják
9.9.2017
Zostaň kde si, a potom odíď

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"Zostaň, kde si, a potom odíď" je ďalšou knihou Johna Boyne s pohľadom detského hrdinu na tému "veľkej vojny". Kým "Chlapec v pruhovanom pyžame" sa zaoberal druhou svetovou, tak "Zostaň, kde si..." prvou svetovou vojnou, teda prvým veľkým konfliktom v dejinách 20. storočia. Alfie Sommerfield je malý 5 ročný chlapec žijúci s rodinou v Londýne v prvých rokoch 20. storočia. Malý Alfie je obklopený známymi, z ktorých najradšej má svoju kamošku, ktorá má korene v Prahe. Až jedného rána sa celý dovtedajší život malého Alfieho radikálne zmení.

Vypukla prvá svetová vojna, jeho otec sa dobrovoľne prihlási do armády, rodina kamarátky, ako podozrivé osoby sú intervenované, a hoc sa malého Alfieho vojna bezprostredne nedotkne, je výrazne ovplyvnený vývojom udalostí dejinnou epochou, ktorá by už nikdy viac nemala prísť - vojnou.

Malý Alfie detskými očami sleduje ťažkú politickú i hospodársku situáciu. Jeho matka, jediná živiteľka musí zobrať viac pracovných záväzkov, aby bola schopná uživiť rodinu, do toho ešte nevie ako synovi vysvetliť, čo sa stalo s jeho otcom. Malý Alfie vidí situáciu svojimi očami, čo možno by vyzeralo nevierohodne, ale vojnové udalosti majú na mládež veľký vplyv, aj malý Alfie v štvrtom roku vojny dospieva - pomáha mame finančne ako čistič topánok a snaží sa zistiť, čo sa stalo s jeho otcom. Hoc koniec knihy nevyznieva veľmi vierohodne, je akýmsi silným impulzom a mementom celej knihy, že len láska a porozumenie najbližšej rodiny môže pomôcť človekovi postihnutému útrapami vojny.

Príbeh, podobne ako "Chlapec v pruhovanom pyžame" je napísaný jednoduchým detským hovorovým štýlom., čomu nasvedčujú aj niektoré súvetia a vety. Kým v "Chlapcovi..." to bolo umelé komolenie názvov /Ašic, Fjurer/ do detskej reči, tak v tomto románe to bolo častým využívaním vety "Do Vianoc to všetko skončí". Táto vsuvka bola akousi parafrázou obľúbenej vety, plnej optimizmu, keď vojaci odchádzajúci na front boli presvedčení, že vojna v modernej dobe nebude mať dlhého trvania. Zároveň sa stala aj synonymom zbytočnosti a absurdity vojny. "Do Vianoc" skončí, lenže do ktorých? Veta sa stala symbolom nádeje i bezvýchodiskovosti situácie, keď vojna poznačila život nielen tých na fronte, ale aj ďaleko v zázemí.

Román je ďalším silným príbehom autora, ktorý dokáže ľudský podať akúkoľvek, na prvý pohľad náročnú tému.

Dávam 100%
Čítaj viac
Michaela Mrnikova
Michaela Mrnikova
30.10.2015
Odporúčam
Mám prečítané všetky knihy od Boyneho. Lepšie knihy som nečítala. Majú dej a myšlienku. Myslím si že jeho knihy by mal poznať každý.
Toto bola moja prvá Boynovka a dúfam že v priebehu nasledujúcich rokov vyjdú aj iné okrem Zostaň kde si a potom odíď, Noe na úteku, Úžasná cesta Barnabyho Brocketa a Chlapec v pásikavý pyžame...
Čítaj viac
Goran Lenčo
Goran Lenčo
18.4.2015
svetové
Boyne je svetový autor. To slovo "svetový" je tam, aby naplnilo všetky možné významy toho slova :) A jeho knižky sú báječné. Nielen také "iné" knihy pre deti (a áno, aj dospelých), ale hodnotné diela.
Je to druh literatúry pre malých - veľkých. Pre decká, ktoré sú vyspelejšie a vidia pod povrch vecí a pre dospelých, ktorí si v sebe uchovali kus dieťaťa. Ale tie knižky nie sú len milé a hravé, ale tiež veľmi vážne a hlboké.

Tento príbeh sa dotýka Veľkej vojny. Tak volali ľudia I. svetovú vojnu kým nevypukla ďalšia a nezačali ich číslovať...
Čítaj viac

Čítaj viac

„Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha.“

Lucius Annaeus Seneca