Svätopluk v európskom písomníctve - Martin Homza, PostScriptum, 2014

22,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Svätopluk v európskom písomníctve

Štúdie z dejín svätoplukovskej legendy

Zámerom autorského kolektívu bolo čo najpodrobnejšie zmapovať stopy, ktoré zanechala svätoplukovská problematika v najstaršom písomníctve a v dejinnom priebehu historiografie, a... Čítať viac

17. diel série
Monographiae
Vydavateľstvo
PostScriptum, 2014
750 strán
10-11 hodín čítania

Zámerom autorského kolektívu bolo čo najpodrobnejšie zmapovať stopy, ktoré zanechala svätoplukovská problematika v najstaršom písomníctve a v dejinnom priebehu historiografie, a to nielen slovenskej (uhorskej), ale i moravskej, českej i širšej... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 15 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Pollyanna - Eleanor H. Porter, Kumran, 2024

Viac o knihe

Zámerom autorského kolektívu bolo čo najpodrobnejšie zmapovať stopy, ktoré zanechala svätoplukovská problematika v najstaršom písomníctve a v dejinnom priebehu historiografie, a to nielen slovenskej (uhorskej), ale i moravskej, českej i širšej európskej. Zostavovateľ a autor úvodných textov v knihe metodologicky zdôvodňuje aspekty skúmania svätoplukovskej legendy a zaoberá sa jej genézou a funkciami v stredovekej slovenskej i uhorskej historiografii. Ďalší autori rozšírili sledovanú tému o jej bulharské (Boris) a franské (Svätopluk Lotrinský) paralely, o rozpracovanie obrazu Svätopluka v prameňoch jednotlivých historických období. Kniha má teda potenciál oživiť odbornú diskusiu, čo možno považovať za užitočné aj vzhľadom na to, že postava Svätopluka sa stala pertraktovanou v širších spoločenských súvislostiach.
Svätopluk v európskom písomníctve

Výskum svätoplukovskej problematiky možno vnímať v dvoch navzájom previazaných rovinách. Jednou je rekonštruovanie osoby historického Svätopluka I. († 894) na základe zachovaných dobových prameňov a neskorších relevantných naračných textov, ktoré sa spätne (retrospektívne) vracajú k obdobiu jeho panovania. Druhou je legenda, ktorá okolo neho vznikla – teda skúmanie postavy Svätopluka a jeho obrazu, ako sa premieta v legendách. Predmet historicky rekonštruovateľnej postavy najslávnejšieho veľkomoravského vládcu je prakticky vyčerpaný. Veľmi ťažko totiž predpokladať, že by sme v dnešnej dobe našli ešte nove nepoznane pramene k tejto problematike. Oproti tomu svätoplukovská legenda – ako sme súbor stredovekých a novovekých rozprávaní o Svätoplukovi I. pracovne nazvali – je takmer nespracovaná. Táto legenda akoby v sebe od obdobia svojho vzniku pred vyše 1120 rokmi uchovávala akési tajomstvo. A dýcha nim dodnes.
Cieľom našej súbornej prace je nielen zamyslieť sa nad týmto fenoménom, a pokiaľ možno aspoň z časti poodhaliť rúšku zo záhady, prečo i dnes legendárny Svätopluk I. nadchýna a irituje zároveň. Nechceli sme teda odpovedať na klasickú otázku kritickej pozitivistickej historiografie: „Ako sa veci stali? Akým naozaj Svätopluk I. bol?“ ale: „Prečo na veci nazeráme tak, ako nazeráme?“ A pýtali sme sa aj konkrétnejšie, napríklad: „Prečo Svätopluk I. v dejinách Slovákov, Moravanov a Čechov musí, respektíve nesmie byť kráľom?“
(Z úvodu prof. Martina Homzu)

Čítať viac
Počet strán
750
Väzba
pevná väzba
Rozmer
148×210 mm
Hmotnosť
1072 g
ISBN
9788089567225
Rok vydania
2014
Edícia
Libri historiae Slovaciae
Naše katalógové číslo
182209
Jazyk
slovenčina
17. diel série
Monographiae
Vydavateľstvo
PostScriptum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Plepo
Neoverený nákup
17.3.2021
Dielo prekračujúce slovenské hranice
Najvýznamnejším politickým útvarom Slovanov v 9. storočí bola Veľká Morava a jej najdôležitejším panovníkom bol Svätopluk I. Napriek tomu, že o jeho živote, pôsobení a smrti máme mnoho súdobých ako aj neskorších písomných prameňov, neporovnateľne viac, ako napr. o prvom uhorskom kráľovi sv. Štefanovi panujúcom o viac než storočie neskôr, svätoplukovská téma stále nie je vyčerpaná. Historik profesor Martin Homza so spolupracovníkmi sa v knihe Svätopluk v európskom písomníctve pokúsil na 750 stranách zhutniť naše doterajšie poznanie. Najdôležitejšími faktografickými písomnosťami týkajúcimi sa Svätopluka je 7 diplomatických listín 3 pápežov z konca 9. storočia. Texty, ktoré Svätopluka opisujú a vznikli za života resp. po jeho smrti v okolitých krajinách Homza rozdeľuje na 2 základné kategórie, ktoré pracovne nazýva „biela a čierna svätoplukovská legenda“ podľa toho, či v je nich panovník vykresľovaný pozitívne alebo negatívne. Podrobne rozoberá najdôležitejšie pramene, účel ich spísania a snaží sa cez ich pochopenie a moderný kritický historický výklad nájsť pohľad čo najbližší pravde. Autor(i) sa okrem Svätopluka I. v jednej kapitole venujú aj jeho krstnému synovi Svätoplukovi Lotrinskému, dodnes v regióne Limbursko uctievanému svätému kráľovi. Analyzujú „legitimizačné“ texty nastupujúcich vládnucich dynastií v Čechách (Přemyslovci), Uhorsku (Arpádovci), Poľsku, Kyjevskej Rusi atď, ktoré postavu Svätopluka používajú ako pozitívny/negatívny vzor panovníka podľa aktuálnych potrieb. V knihe je tiež podrobne spracované vnímanie Svätopluka v priereze stáročí. Za najzaujímavejšie môžeme považovať „renesanciu“ záujmu o Veľkú Moravu v časoch Karola IV, (rano)barokovú spisbu, tému mohutne uchopil napr. Juraj Fándly, interesantný je aj pohľad P.J. Šafárika, J. Hollého či Ľ Štúra a jeho nasledovníkov. Dielo završuje vynikajúca štatistická kapitola Ľ. Ďurinu „Svätopluk v stredovekých písomných prameňoch 9. – 16. stor. podľa vydania Magnae Moraviae Fontes Historici“, ktorá spracúva 74 zachovaných dokumentov. Rozhodnutie o tom, či Svätopluka I. máme titulovať ako knieža alebo kráľa (viacero variant v rôznych jazykoch) ponechám na vlastnú úvahu čitateľa. Pápež Štefan V. v roku 885, v čase vrcholu Svätoplukovej moci, mal v titulatúre jasno. Výnimočné dielo Svätopluk v európskom písomníctve prekračuje slovenské hranice a je obohatením (nielen) stredoeurópskej historiografie. Čítať viac
Marek Vadrna
Neoverený nákup
2.8.2014
Odporúčam
Hoci som jeden zo spoluautorov tejto publikácie, musím povedať, že kniha znamená začiatok zmeny paradigmy, teda doterajšieho uhlu pohľadu na (prinajmenšom staré) slovenské dejiny. Predmetná publikácia je prvým veľkým príspevkom k téme Moravského kráľovstva a jeho kráľa Svätopluka I. po veľmi dlhej dobe (posledný čo na túto tému písal podrobnejšie bol Juraj Fándly). Kolektív historikov okolo profesora Martina Homzu, pracovalo niekoľko rokov a toto je výsledok ich výskumu. Našim cieľom bola okrem iného "rekonštrukcia dekonštrukcie" teda jednoducho povedané znovuobjavenie, zrekonštruovanie postavy kráľa, ktorý je niekoľko desaťročí nespravodlivo a cielene vytesňovaný (nielen) našou historiografiou, a ktorý mal po stáročia v legendách a v mysliach ľudí dôležitú funkciu. Svätopluk, "persona mixta" našej histórie je postavou, ktorá má pre veľkú časť Slovanov takú istú funkciu ako Karol veľký pre Nemcov a Francúzov. Ani po rozpade moravského kráľovstva neprestáva mať jeho príbeh dôležitú funkciu a dokonca je použitá nástupníckymi "štátmi" ako legitimačný prvok ich vlastnej existencie. Skrátka a dobre, táto kniha je jedným zo silných príkladov konca zbytočnej diskusie o tom či existujú (stredoveké) slovenská dejiny, autori slovenské dejiny jednoducho "robia". Pre tých čo sa neuspokoja s doterajšími titulmi na tému slovenské dejiny, ktoré sú často znôškou osobných pocitov, povrchného vzdelávania, či jednostranného pohľadu, je táto publikácia dôležitým materiálom pre poznanie i štúdium. Všetky uzávery sú v diele podopreté archívnym výskumom a veľkým množstvom naštudovanej literatúry. Takže ju odporúčam nie len študentom histórie, ale aj širokej verejnosti, ktorá má záujem o poznanie svojich dejín nie len na základe (ako som už spomínal ) povrchnej a prvoplánovo písanej literatúry. Práca historika je tvrdým remeslom, a čitateľ tejto publikácie ochutná jeho tvrdý chlebík, no zároveň spozná aký je výživný. Čítať viac
Dušan Brezány
Overený zákazník
27.7.2014
Výborné čítanie!
Okrem toho, že ide o historicky prvú komplexnú vedeckú prácu - zo slovenského prostredia, ktorá sa zaoberá osobnosťou Svätopluka I., je to aj veľmi kvalitne a pútavo napísaná kniha.
Prečítal som ju v priebehu dvoch dní a ako študovaný historik musím povedať, že spĺňa všetky náležité kritéria a podmienky kvalitnej dejepisnej knihy. Vrátane podrobného a obsiahleho citovania, sprievodných komentárov a množstva úryvkov z dobových prameňov.

Rozhodne odporúčam každému, kto má záujem o raný stredovek Slovenska a tiež každému, kto sa chce zapojiť do odborných debát o tzv. Veľkej Morave či kráľovi Svätoplukovi I.

Za najväčšie pozitívum považujem unikátne a inovatívne spracovanie dosiaľ menej známych prameňov z prostredia Balkánu ako aj novú - modernú a korektnejšiu interpretáciu známych prameňov z Čiech či našich domácich - uhorských kroník.

Po prečítaní som bol veľmi spokojný a rozhodne je len málo vecí, ktoré by som mohol knižke vytýkať. Tieto sú však pre bežného čitateľa - laika bezpredmetné a preto ich tu nezmienim.

Môžem len záverom dodať: Príjemné čítanie.
Čítať viac

„Kto nemá strach, nie je viac človekom. Nemusíš sa zaň hanbiť, ani skrývať ho. Človek, ktorý ukazuje svoj strach a slzy rovnako hrdo ako svoj smiech a veselé oči, si zaslúži obdiv.“

Pustovník: Muž s leopardom - Vladimír Štefanič, 2020
Pustovník: Muž s leopardom
Vladimír Štefanič