Knihy
E-knihy

Romantickí mesianisti

  • Kolektív autorov
Kalligram, 2010
Vydavateľstvo
Kalligram, 2010

Pomenovanie mesianizmus sa používa ako označenie pasívneho postoja, iracionálneho očakávania rýchlej nápravy neuspokojivého stavu sveta alebo civilizácie, štátu alebo národa prostredníctvom vyššieho zásahu spasiteľa. Považuje sa za druh utopického...

Čítaj viac

11,04 €

Bežná cena Bežne 11,62 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

11,04 €

Viac o knihe

Pomenovanie mesianizmus sa používa ako označenie pasívneho postoja, iracionálneho očakávania rýchlej nápravy neuspokojivého stavu sveta alebo civilizácie, štátu alebo národa prostredníctvom vyššieho zásahu spasiteľa. Považuje sa za druh utopického myslenia, spätého s konkrétnou historickou misiou. Jeho myšlienkové jadro spočíva vo viere v predurčenie, vyvolenie istého spoločenstva vo vzťahu k iným spoločenstvám. Za jeho typické prvky preto možno považovať presvedčenie o predestinácii a sebadefinovanie ako nositeľa dejinnej úlohy spasiteľa, záchrancu sveta, schopného priviesť ho k obrodeniu a regenerácii. Spása je pritom chápaná ako konečná záchrana človeka, a tým ako pars pro toto aj ľudstva, alebo ako prístup k večnej posmrtnej blaženosti. Radikálny zásah spasiteľa do chodu sveta má nastať náhle a jeho predpokladom je naplnenie času v limitnej situácii.

Výber zo slovenských romantických mesianistov, ktorý pripravila Ľubica Somolayová pod názvom Romantickí mesianisti, vychádza z výskumov literárneho historika Oskára Čepana, ktorý (re)konštruoval slovenský romantizmus ako vrstevnatú štruktúru, pričom jednu z jej línií nazval mesianizmom. Antológia prináša konkrétnu literárnu podobu mesianizmu priamio v básnických textoch Viliama Paulinyho-Tótha, Mikuláša Dohnányho, Jána Bottu, Petra Kellnera-Hostinského, Sama Bohdana Hroboňa, Michala Miloslava Hodžu a Janka Kráľa.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Romantickí mesianisti - Kolektív autorov
Básnické dielo - Ján Ondruš - Ján Ondruš
22,08 €
Ušetríte 1,16 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
656
Hmotnosť
900 g
Rok vydania
2010
Väzba
binding.pevna
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kalligram
Rozmer
145×205 mm
ISBN
9788081013928
Naše katalógové číslo
178397

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Kúpte spolu
Romantickí mesianisti - Kolektív autorov
Básnické dielo - Ján Ondruš - Ján Ondruš
22,08 €
Ušetríte 1,16 €

„Neposudzujte knihu ako ženu – podľa pekného vzhľadu.“

Guy de Maupassant