popis
Strach

Strach   

Jozef Karika  ·  Vydavateľstvo: Ikar, 2014
Bežná cena: 11,90 €
Naša cena: 11,31 €
Ušetríte:5% (0,59 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Posielame do 5 dní.

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 328 strán
 • pevná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Mysteriózny triler plný hrôzy od populárneho slovenského autora!
Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi musí čeliť nielen zlomyseľnej sile, ale aj tieňom vlastnej minulosti. Všetky pády a sklamania, ktoré dovtedy zažil, sú ničím oproti peklu striehnucemu na miestach, kde vyrastal.

Autor bestsellerov Jozef Karika v hrôzostrašnom príbehu s nadprirodzenými prvkami prináša aj citlivé rozprávanie o tom, ako naše životy ovplyvňuje detstvo a všetko, čo sme ako deti zažili.

„Pri písaní mi nešlo iba o dynamický príbeh – chcel som čitateľom naservírovať aj poriadnu dávku strachu. Pokiaľ som po dopísaní kapitoly sám nespal pri zapnutom svetle, nebol som spokojný. Naopak, keď sa mi podarilo samého seba poriadne vydesiť, bral som to ako známku úspechu,“ prezrádza autor.
Podrobnosti

 • Počet strán: 328 strán
 • Väzba: pevná väzba
 • Rozmer: 137×207 mm
 • Hmotnosť: 390 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788055139654
 • Rok vydania: 2014
 • Naše katalógové číslo: 175520

Vydavateľstvo Ikar je najväčší vydavateľský dom na Slovensku s produkciou cca 230 titulov ročne. Vydávame široké spektrum kníh pre všetky vekové kategórie od domácich aj zahraničných autorov. Medzi autormi, ktorých diela vydávame patria aj svetoví velikáni William Shakespeare, Gabriel García Márquez, či Fiodor Michajlovič Dostojevskij, ale aj autori slovenskej klasiky - Dobroslav Chrobák, Margita Figuli, František Švantner a ďalší. V našom vydaveteľskom dome našli svoje trvalé miesto viacerí úspešní súčasní slovenskí autori – Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Jozef Banáš, Jozef Karika...

Veľmi bohatá je klubová činnosť vydavateľstva. Media klub je najväčší slovenský čitateľský klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý združuje viac ako 70 000 záujemcov o hodnotné a pútavé knihy. Ikar v spolupráci zo Zväzom kníhkupcov Slovenska každoročne oceňuje čitateľsky najúspešnejšie knihy slovenských autorov, ktorým udeľuje Zlaté a Platinové knihy a cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Našim krédom je, že o úspech sa treba podeliť. Za úspech, ktorý sme vďaka našim čitateľom dosiahli, sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia. Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s. Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 400 tisíc výtlačkov. Našimi knihami sme si spočiatku získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi. Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše 4 000 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme spolu predali viac ako 25 miliónov výtlačkov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Pokiaľ ide o zahraničné tituly, sme neustále v kontakte s agentmi a vydavateľstvami, sledujeme, čo je nové a úspešné na knižnom trhu vo svete. Usilujeme si priniesť na Slovensko najväčšie bestsellery a najzaujímavejšie tituly, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú aj slovenských čitateľov. Knihy slovenských autorov vyberáme podľa nastavených kritérií, medzi ktoré patria tak kvalita spracovnia ako aj komerčný potenciál literárneho diela. O tom, čo napokon bude zaradené do edičného programu rozhoduje kolektívny orgán Edičná rada.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vybrať z viac ako štyroch tisícok kníh, ktoré sme doteraz vydali jednu, je veľmi ťažké. Sme hrdí na viacero našich projektov. Medzi ne rozhodne patrí, že sme prvý raz na Slovensku prinesli kompletné osem zväzkové vydanie pokladu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v unikátnom dizajnovom prevedení. Rovnako sme napríklad hrdí na vydanie Biblie Dalí v prevední, aké u nás ešte nikdy nevyšlo.

Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: StrachZdieľať

Recenzie, kritiky

 • Strach  ( Jana Solánská), citaj.to, 28.11.2014
 • Strach  (Martina Hatňanková), citaj.to, 24.2.2015
 • Strach  (Michala Guľasová), citaj.to, 10.6.2015

Ukážka z knihy

Vpredu počujem vŕzganie parkiet, otec našľapuje opatrne, no aj tak ho prezrádzajú.
Priblížim sa k dverám do obývačky, nahnem sa (prepotené tričko sa mi prilepí na chrbát) a nazriem dnu.
Izba je tmavá, cez zatiahnuté závesy preniká zopár lúčov z pouličnej lampy.
Vidím stŕpnutého otca, vrástol do zeme, plecia sa mu dvíhajú a klesajú. Jeho široký chrbát mi zakrýva výhľad, no musel naďabiť na čosi hrozné, keď stratil reč. Pohľad sa mi rozostrí, mám zaslzené oči, zápach je neznesiteľný, valí sa z izby.
„Pani Drečeková,“ zachrčí otec. Ešte väčšmi sa preľaknem, nikdy som ho nepočul takto rozprávať. Hrdlo má stiahnuté, v hlase mu zaznieva strach.
Urobím rozhodujúci krok, najradšej by som ušiel za mamou, ale zároveň túžim vidieť, čo ho tak vystrašilo.
Pouličná lampa zabliká a zhasne. Zbadám siluetu sediacu v kresle, na stene sa mihnú tiene drobných postáv.
Zoznámim vás, čakajú v obývačke.
Lampa sa opäť rozsvieti.
V kresle sedí Drečeková, nikto iný tu nie je. Starena hľadí...

Čo si myslíme my

Alexandra Harvanová - Manažér predajne KE
05.02.2015

Konečne sa na slovenskom knižnom trhu objavila kvalitná súčasná "žánrovka", ktorej sa darí udržiavať ťaživú atmosféru, a to na dôvažok rovno pod kopcami Veľkej Fatry, teda sakramentsky blízko. Horory obyčajne nečítam. Väčšinou sa im úspešne vyhýbam. Nepatrím medzi ľudí, ktorí sa radi boja. Z daného žánru som snáď čítala len Shinning od Kinga a potom si pre pokoj duše na dlhý čas povedala: "Stačilo strašenia!" Preto sa ani neodvážim pomyslieť na Kingovo To a podobné dusivé kúsky. Kniha Strach ma lákala skrze svoje slovenské reálie. Bola som zvedavá, ako dokáže napätie budovať domáci autor. Priznám sa, že boli chvíle, kedy mi tep stúpal do neželaných výšok a dlane javili známky potu. Človek sa neubráni pocitu, že za rohom ktosi číha a čaká na chvíľu zraniteľnosti. S postavami som súcitila a držala im prsty v situáciách, kedy čelili vlastnému strachu. Niekedy to však nie je ľahké. Najmä ak vo vás čosi nahlodáva vnútorný pokoj už takmer tridsať rokov a všetko smeruje k nezadržateľnému koncu. Kvalitný horor so všetkými duchárskymi a temnými motívmi, ktoré v závere korunuje posledná strana a dodáva knihu úplne nový význam.

Viac hodnotení od ľudí z Martinusu
Monika Zbínová
14.10.2014

Detstvo na Slovensku je iné ako niekde v Amerike. Keby autor použil motívy známe z amerických hororov, bola by jeho kniha ťažšie uveriteľná a oveľa menej účinná. Namiesto toho používa veci, ktoré sú nám všetkým známe. Sídlisko v obyčajnom okresnom meste. Kúsok lesa. Problémy s rodičmi. Hračky. Zimu.
Najhoršie veci v hororoch sú deti, bábiky a šašovia. Prečo? Lebo symbolizujú nevinnosť, radosť, zraniteľnosť. Preto keď dostanú nejaký strašidelný príznak, vyvolávajú oveľa väčšie emócie ako zombíci či masakre s motorovou pílou. Pravé horory sú založené na psychike, lebo to čo je navonku, to sa dá ľahko ovládať, ale čo je skryté vnútri, pod povrchom, čo nikto netuší, lebo to visí len niekde vo vzduchu, toho sa bojíme najviac…
V polovici knihy som predpokladala, že to celé bude len také bububu, a že po dočítaní knihu zavriem (teda iPad odložím) a pôjdem pokojne spať. Namiesto toho som si záver fakt užila a obrazy z knihy mi potom ešte zopár večerov ostávali v pamäti. To je pre mňa známka dobrej knihy.

Viac

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 135 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Najnovšie recenzie
Pomalsi a natiahnuty zaciatok. Zaujimavy/Prekvapivy zaver Dlho trva kym sa dej rozbehne. Miestami ma kniha nudila...
to bola sila Ó môj Bože, to bola sila ! Niekoľkokrát som musela knihu...
Nové a neošúchané v slovenskej literatúre Veľmi dobré, vôbec po prvýkrát v živote som mala nočné...

Najlepšie recenzie Všetky recenzie (147)

Juraj Červenák
Juraj Červenák
11.11.2014
Reagovať
strašenie po slovensky

Šikovne napísaný, remeselne zvládnutý kúsok, ktorý dokazuje, že aj v rýdzo slovenských reáliách sa dá vystavať žánrovka, na aké sme zvyknutí skôr "zo západu". V úvodnej tretine sa zoznamujeme s ústrednými postavami a odporne depresívnym prostredím ružomberského predmestia. Postupne sa prehlbuje riadne hororové psycho. Vzápätí vypukne strhujúce mysteriózno-thrillerové, miestami až detektívne pátranie po príčinách úkazov, pri ktorých v zasnežených liptovských lesoch záhadne miznú detváky. To už sa číta na jeden dych až do konca - kódy, globálne súvislosti, staré dokumenty, záhadné archeologické nálezy... A k tomu poriadna dávka napätia a zimomriavok. Ani občasná (pre príbeh funkčná) humusáčina nechýba.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (29)   nie (3)  
Nahlásiť recenziu
Zuzana Sklenárová
Zuzana Sklenárová
04.05.2015
Overený nákup Reagovať
horor ako ma myť

Kúpila som si knihu Strach, lebo som už dávno nečítala horor a poviem Vám keď som čítala túto knihu večer aj som musela prestať a čítať ju radšej cez deň :) Bolo to napínavé, strašidelné a všetko čo má správny horor mať. Úplne ma ten strach tých hlavných postáv ovládol. Kniha bola výborná presne podľa môjho gusta. Prečítala som ju za 2 dni. Netrpezlivo budem vyčkávať na ďalší strašidelný príbeh bu bu bu :)

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Eva Hrašková
Eva Hrašková
25.05.2015
Reagovať
Dávno som nečítala taký skvelý horor!

Musím sa priznať, že ma autor oslovil už svojou obálkou. Starý dom, okno s pavučinami a niečo, čo som v jeho odraze nevedela definovať. Stopy. Stopy v snehu, tie ktoré ostrejšie slnko roztopí. Stopy detí. Nezabárajú sa do snehu, práve naopak. Akoby sa po ňom iba vznášali.

Do stránok som sa púšťala opatrne, s očakávaním a zatajeným dychom. Bez mučenia (aspoň ja) sa priznávam, že kniha Strach, bola prvou knihou, ktorú som od J. Kariku čítala. Dnes už viem, že isto nie poslednou. Autor priniesol niečo, na čo slovenskí spisovatelia pomaly ale isto zabúdajú. Oživil žáner, ktorý priťahuje priaznivcov ku plátnu v kine. Pritiahne aj čitateľa? Myslím, že nik nepotrebuje extra dávku fantázie, aby mu strach zaliezol pod nechty. Všetky scény v knihe sú dokonale vykreslené.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
dada
dada
01.10.2015
Reagovať
Nové a neošúchané v slovenskej literatúre

Veľmi dobré, vôbec po prvýkrát v živote som mala nočné mory po prečítaní knihy, dobre mi tak, nemala som sa snažiť dočítať ju ešte v ten istý deň večer. Ale nedala sa odložiť, na každú ďalšiu stranu som sa tešila a veľmi ma zaujímal záver, mňa teda nesklamal. Výborné!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Silvia Bečárová
Silvia Bečárová
15.04.2015
Overený nákup Reagovať
Vrelo odporúčam

Slovenských autorov často nečítam ale tento autor ma naozaj prekvapil(a nie len touto knihou) Rada sa bojím a zbožňujem horory táto kniha mi vynahradila desaťročie za ktoré som žiadny dobrý horor ani nevidela. Zrozumiteľný text, štýl písania a hlavne neotrepaný príbeh ktorý je tak dobre vyšpekulovaný že ma ani pri najmenšom nenapadlo ako sa to vlastne všetko skončí. Už sa teším na autorove ďalšie knihy. Ďakujem za krásny zážitok z čítania...

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Kristián Sedlák
Kristián Sedlák
27.05.2015
Reagovať
Skvelá dávka hororu

Čo sa týka Jozefa Kariku, mám od neho prečítané všetky knihy a musím povedať ani jedna ma nesklamala. Knihu Strach som si kúpil ale absolútne som nevedel o čo v tejto knihe pôjde. Musím konštatovať, že napriek tomu, že keď som si knihu kúpil, nečakal som, že v nej bude skvelý dej a skvelá dávka hororu. Mám rád horory a trilery a Karika patrí medzi mojich najobľúbenejších spisovateľov. Prečítal som si aj Žiarenie od Stephena Kinga ale podľa môjho názoru bolo tam menej hororu ako v Strachu. Knihu Strach som prečítal jedným dychom. Skvelý napínavý príbeh, skvelý strach a jednoducho napísané :D Chválim všetkými desiatimi a autor ma prekvapil čo sa týka hororového príbehu !

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Martin Bartoš
Martin Bartoš
04.04.2016
Reagovať
Pomalsi a natiahnuty zaciatok. Zaujimavy/Prekvapivy zaver

Dlho trva kym sa dej rozbehne. Miestami ma kniha nudila a zvazoval som ze knihu odlozim a nedocitam. Vyckal som vsak a kniha docital az do konca. Od isteho momentu sa zacne dej stupnovat, zrychlovat, postupne sa mi zacala pacit viac a viac. Niektore opisy boli velmi vydarene a clovek si lahko dej vykreslil, ocitol sa v situacii. "Mrazivy" efekt sa u mna prebudil asi tak 2 krat max. Samotny zaver je velmi rychly, mozno az prilis a akoby nedokonceny. Mozno bude aj druha cast? :)
Knihu celkovo odporucam. Netreba cakat nic extra, mozno potom prekvapi o to viac.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
Naša cena: 14,24 € (ušetríte 11%)
Napínavý, dojímavý a naozaj neobyčajný román. Brilantne napísaný príbeh, spolu s výnimočnými dobovými fotografiami vytvárajú nezabudnuteľný...
Revival
Naša cena: 13,26 € (ušetríte 11%)
Sú sily, ktorým neunikneme. James Morton mal šesť rokov, keď k nim do farnosti prišiel mladý sympatický reverend Charles Jacobs. Priviedol si...
Tma
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 11%)
Triler, z ktorého vás zamrazí až do špiku kostí. Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od...
Pozvanie
Naša cena: 11,48 € (ušetríte 11%)
Hlavná hrdinka Leonora je v podstate šťastný človek, žije v malom, ale zato vlastnom londýnskom byte obyčajným, normálnym životom. Desať rokov sa...

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.

Neprehliadnite: náš tip!
Strach
+
Nepriateľ štátu
Kúpte si titul
Strach

spolu s titulom
Nepriateľ štátu
Spolu iba za 20,72 €
(ušetríte 1,08 €)
Kúpiť spolu
Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
Ransom Riggs
Naša cena: 14,24 €
Tma
Jozef Karika
Naša cena: 9,70 €
Pozvanie
Ruth Ware
Naša cena: 11,48 €
Revival
Stephen King
Naša cena: 13,26 €
Psycho II
Robert Bloch
Naša cena: 3,41 €
Čierny kocúr
Edgar Allan Poe
Naša cena: 10,36 €
Zostup do Maelströmu
Edgar Allan Poe, Julo Nagy (ilustrácie)
Naša cena: 10,36 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Druhá strana
Michael Connelly
Naša cena: 10,16 €
Z fitka do kuchyne špeciál
Lucia Švaral a Fitshaker tím
Naša cena: 16,00 €
Metro 2034
Dmitry Glukhovsky
Naša cena: 8,42 €
Divergencia (kolekcia troch titulov v brožovanej väzbe)
Veronica Roth
Naša cena: 16,96 €
Štyri (Zbierka poviedok k sérii Divergencia)
Veronica Roth
Naša cena: 11,01 €Muž, ktorý nečíta knihy, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, ktorý ich čítať nevie. (Mark Twain)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 308 840,74 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička