Knihy
E-knihy

Paní Hemingwayová

Metafora, 2014
4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Metafora, 2014

„Láska je jako rána, čím je hlubší, tím víc musí bolet…“ Vášně, lásky, nevěry, rozchody… čtyři osudové ženy jednoho slavného muže.

Čítaj viac

9,32 €

Bežná cena Bežne 9,35 €

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

9,32 €

Viac o knihe

„Láska je jako rána, čím je hlubší, tím víc musí bolet…“ Vášně, lásky, nevěry, rozchody… čtyři osudové ženy jednoho slavného muže.

Čtyři ženy, čtyři manželky Ernesta Hemingwaye: Hadley, Pauline zvaná Fife, Martha a Mary. Žhavé Antibes, bohémská Paříž, Londýn, Amerika, Kuba… všude tam se odehrávaly jejich lásky, vzplanutí, sňatky, nevěry a rozchody, propletené osudy kvarteta nevšedních žen, které miloval a posléze zase ztrácel světoznámý lamač srdcí a velký spisovatel.
Příběh vyprávěný ve čtyřech částech, utkaný ze skutečných milostných dopisů, deníků i telegramů…z výbušných milostných trojúhelníků, na nichž ztroskotalo každé Ernestovo manželství. Každá žena bojovala o jeho srdce a místo v jeho posteli s milenkou, každý vztah sklouzl vždy od něžnosti ke zradě. Každá paní Hemingwayová věřila, že právě jejich láska bude trvat věčně. A každá z nich se hluboce mýlila.

Mistrně napsaná kniha, nabitá fakty, ale současně se vznášející na vlnách fantazie, vás vtáhne přímo do vášnivého víru jejich životů. Děj se odvíjí jako film nebo sugestivní barvitá mozaika na pozadí neklidné doby, počínaje Paříží dvacátých let až po období studené války v Americe let šedesátých.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Paní Hemingwayová - Naomi Woodová
Deníky - Virginia Woolf
13,60 €
Ušetríte 0,25 €

Recenzie, kritiky

"Osobnosť a tvorba amerického autora Ernesta Hemingwaya sú predmetom záujmu čitateľov i odbornej verejnosti. Život nositeľa Nobelovej ceny za literatúru bol poznačený bohémstvom, láskou, smrťou, túžbou prekonať svoje možnosti a spraviť svet lepším miestom. Vrhal sa nielen do vlastných, ale aj cudzích bojov, aby pomohol spravodlivosti, no často pritom zabúdal na ľudí z najbližšieho okolia. Debutujúca autorka Naomi Woodová sa podujala preskúmať Hemingwayovu korešpondenciu, dobové články a množstvo iných materiálov a podať ucelený obraz o jeho osobnosti cez pohľad jeho štyroch manželiek...
Naomi Woodová sa rovnakou mierou venuje každej z reálnych postáv. Nehodnotí, neodsudzuje, preniká do duše obyčajných žien s neobyčajnou možnosťou žiť po boku jedného z najslávnejších svetových spisovateľov, akoby to bol bežný románový hrdina. Hadley, Fife, Martha a Mary - každá bola svedkyňou inej časti Ernestovej životnej púte a vtisla mu svoju nezameniteľnú pečať. Či už ako morálna a citová podpora, alebo ako múza pri vytváraní silných ženských postáv. Hemingway vrúcne miloval všetky svoje ženy. Ak kým nespoznal ďalšiu, ktorá ho načisto opantala...
Hadley Richardsonová stála po jeho boku, ešte kým len začínal ako spisovateľ. Priemerná žena rástla spolu s ním, poskytovala mu pocit bezpečia a pokoja počas jeho búrlivej cesty na výslnie. Hoci majú spolu syna, Hadley si uvedomuje, že ani rodinné zázemie jej nepomôže pred bohatou a svetáckou novinárkou Pauline Pffeiferovou, prezývanou Fife.
Fife bola Ernestovou milenkou a zároveň Hadleyinou priateľkou. Spoznali sa v Paríži a spočiatku vytvorili akýsi netradičný trojuholník, až nastal zlom a jeden z nich to musel ukončiť. Hadley vycúvala z manželstva a Fife mohla mať konečne milovaného muža len pre seba. No po niekoľkých rokoch sa Ernest v Španielsku počas tamojšej občianskej vojny zoznámi s korešpondentkou Marthou a ďalší zakázaný (hoci zároveň nie veľmi ukrývaný) pomer je na svete...
Martha Gellhornová sa stala Hemingwayovou inšpiráciou a za zvukov vojny symbolizovala útočisko a útechu. Zrod aj koniec ich vzťahu bol poznamenaný vojnami. Konečnou sa pre nich stala druhá svetová, počas ktorej si uvedomili, že nemajú spoločnú budúcnosť a Martha sa takisto stala napokon iba "prestupnou stanicou".
Manželkou číslo štyri bola Mary Walshová, ktorá bola iná ako jej predchodkyne. Nielen v tom, že Ernesta prežila, ale navyše ho sama opustila pre iného spisovateľa. Manželove postupujúce ťažkosti, depresie a nevyrovnané reakcie postupne zabíjali ich náklonnosť a ustupovali pred neistotou a rozčarovaním. Posledné dni autora žijúceho na Kube, poznamenané samotou a nostalgiou, vyvrcholili osudovým výstrelom a Mariným spálením spomienok na manžela...
Autorka sa nezameriava na jednotlivé manželstvá v celom rozsahu. Upozorňuje na záverečné dejstvá a retrospektívne sa vracia k najdôležitejším udalostiam počas ich trvania. Citlivo vykresľuje jednak ženské vnútro, trápenia i radosti, a jednak predstavuje osobnosť Ernesta Hemingwaya nielen ako autora, ale predovšetkým ako človeka z mäsa a kostí. Priznám sa, že najväčšmi som "fandil" Hadley a Fife, zrejme preto, že sa ako "postavy" vyskytovali v knihe už od začiatku, a preto som si k nim ako čitateľ vybudoval pevnejší vzťah. V knihe Paní Hemingwayová sa mieša beletria s literatúrou faktu a je určená tak nenáročným čitateľom, ako aj tým, čo sa chcú dozvedieť niečo nové. Naomi Woodová sa prejavila ako zručná majsterka a jej slová vo vás budú rezonovať ešte nejaký čas po dočítaní knihy... "
Marek Zákopčan (marek-zakopcan.webnode.sk)

"Poznáme diela ako Starec a more, Komu zvonia do hrobu či Zbohom zbraniam, no nepoznáme život človeka, ktorý ich napísal. Paní Hemingwayová je príbehom štyroch manželstiev Ernesta Hemingwaya. Príbehom štyroch vzplanutí lásky a štyroch stroskotaní vzťahu. Kniha je teda rozdelená na štyri časti. Každá je venovaná jednému manželstvu a všetky sú vyrozprávané z pohľadu jednej z Ernestových manželiek - Hadley, Fife, Martha a Mary.
Nikdy som veľmi nerozmýšľala nad skutočnou povahou a životom Hemingwaya, a preto ma táto kniha prekvapila. Ernest totiž v súkromnom živote nebol obdivuhodný muž. Bol prelietavý, neverný, agresívny, násilnícky a neskôr aj alkoholik. Je to nešťastný údel viacerých spisovateľov. Napriek tomu však mal zvláštny šarm a charizmu a ženy boli k nemu priťahované ako motýle k svetlu. A zároveň bol Ernest v čase vojny veľmi odvážny a obetavý. Zdá sa, že svet ho vnímal ako úžasného spisovateľa a skutočného velikána a jeho manželky zase poznali jeho odvrátenú a nelichotivú stránku.
Hadley, Fife, Martha a Mary sa od seba výrazne líšili. Hadley bola pokorná, Fife nezbedná, Martha nezávislá a Mary naivná. Skutočne vrelý vzťah som si dokázala vytvoriť iba k Hadley, ostatné tri ženy mi boli nesympatické už len z toho dôvodu, že už boli Ernestovými milenkami aj vtedy, keď bol ešte ženatý. V podstate mali všetky manželstvá rovnaký priebeh - Ernest je ženatý, nájde si milenku, rozvedie sa, ožení sa so svojou milenkou, prežijú niekoľko šťastných rokov, no potom nasleduje rozčarovanie, Ernest má viacero románikov až si zase nájdu stálu milenku. A takto pekne dookola. Ženy v Ernestovej blízkosti neboli nikdy v bezpečí.
Autorka zvolila zvláštny spôsob vykreslenia týchto manželstiev, pretože neopisuje ich celý priebeh. Zameriava sa skôr na konkrétne udalosti. V každom manželstve opisuje šťastné chvíle (výlety, oslavy, nezbednosti), a zároveň aj tie nešťastné. Zameriava sa na prelomové momenty v každom vzťahu. Snaží sa ukázať, že nie je čudné, že Ernestovi podľahol taký zástup žien, pretože dokázal byť očarujúci a milujúci. A na druhej strane ukazuje aj to, že žiť s Ernestom bolo často veľkým utrpením.
So zameraním sa na konkrétne udalosti súvisí aj to, že sa dej presúval z jedného obdobia do druhého, čo bolo trochu mätúce. Čitateľ sa preto musí maximálne sústrediť na jednotlivé postavy, miesta a letopočty. Je to namáhavé, ale s trochou sústredenia vám určite neuniknú žiadne súvislosti. Paní Hemingwayovú odporúčam všetkým tým, ktorí nechcú poznať len diela slávneho spisovateľa, ale aj život Ernesta Hemingwaya, a zároveň sa dozviete niečo aj o živote spisovateľskej elity prvej polovice 20. storočia."
Catty (books-parts-of-my-life.blogspot.sk)

Pani Hemingwayová (Dominika Bírová), citaj.to

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
280
Hmotnosť
330 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Metafora
Rozmer
129×206 mm
ISBN
9788073594084
Naše katalógové číslo
174855

Čo si myslíme my

Lucie Zelinková
Lucie Zelinková
Produktový manažér
25. februára 2016

Pokud podobně jako já trpíte obsesí na umělecké prostředí minulého století a osobnost Hemingwaye vám připadá tak trochu zvráceně sexy, tahle kniha vás rozhodně potěší. Skvělé fiktivní vyprávění čtyř Hemingwayových žen, sepsané na základě historické studie a dobové korespondence. Za mě plný počet, perfektní autenticita!

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0
Kúpte spolu
Paní Hemingwayová - Naomi Woodová
Deníky - Virginia Woolf
13,60 €
Ušetríte 0,25 €

„S pomocou kníh sa mnohí stávajú vzdelanými aj mimo školy. Bez kníh sa však nikto nestane vzdelaným ani v škole.“

Jan Amos Komenský