Knihy
E-knihy

Okamžik medvěda

Vydavateľstvo
Host, 2014
Preklad

Soubor článků, fejetonů, zamyšlení a různých příležitostných textů, které však tvoří jeden celek, portrét spisovatelčiny osobní filozofie. Kniha je také otevřeným politickým manifestem...

Čítaj viac

9,90 €

Bežná cena Bežne 10,42 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Soubor článků, fejetonů, zamyšlení a různých příležitostných textů, které však tvoří jeden celek, portrét spisovatelčiny osobní filozofie. Kniha je také otevřeným politickým manifestem.

Olga Tokarczuková si dobře uvědomuje politický potenciál své tvorby, který je umocněn precizním stylem a bezbřehou tvůrčí svobodou. Právě schopnost reagovat na jakékoliv násilí, vykořisťování, lež a všudypřítomnou propagandu establishmentu považuje Tokarczuková za jeden z nejdůležitějších aspektů práce spisovatele. O těchto otázkách píše velmi otevřeně, subjektivně, své myšlenky se snaží formulovat takovým způsobem, aby byly srozumitelné lidem napříč generacemi. Pro Tokarczukovou je politika nedílnou součástí literatury.
Autorka v této knize píše vážně, ale i s humorem, využívá fikci, hraje si se čtenářem. Je schopna vyjádřit, co pro ni znamená být Polkou, aniž by sklouzla k tupému nacionalismu, jehož je hlasitou kritičkou.
Název knihy Okamžik medvěda je jakousi alegorií toho, že člověk může být světem okouzlen pouze tehdy, když odmítne monoteistický výklad pravdy. Je to zároveň i metafora literatury, toho „zvláštního místa mezi mnoha individuálními pravdami“.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Okamžik medvěda - Olga Tokarczuk
Denní dům, noční dům - Olga Tokarczuk
20,66 €
Ušetríte 1,09 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
198
Hmotnosť
240 g
Rok vydania
2014
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Host
Rozmer
128×195 mm
ISBN
9788072948765
Naše katalógové číslo
166534

Čo si myslíme my

Dorota Ondrejková
Dorota Ondrejková
kníhkupec
19. augusta 2014

Oľgine texty graficky spracované Martinom T. Pecinom sú zoskupené do troch okruhov.
V prvom autorka uvádza svoju koncepciu utopistickej krajiny nazvanej Heterotopia. Pracuje s bežným svetom avšak vidí ho úplne inak a tým aj čitateľ dostáva poriadnu dávku informácií, ktoré prekračujú hranice filozofie, biológie či umenia. Heterotopia človeku ponúka slobodu bez predsudkov, zavrhuje zotrvačnosť myslenia, ktorou je súčasný svet tvorený. "Heterotopické" uvažovanie podrobuje kritike všeobecné pravdy, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nespochybniteľné. Je však potrebné sa nad nimi zamýšľať a nájsť pukliny, ktoré nás vtiahnu do jadra skúmanej tézy a k jej lepšiemu pochopeniu. Pri každej zo spomínaných téz, ako je napr. dualita pohlavia, rodina ako základná bunka spoločnosti, náboženstvo, autorka ponúka len akési intro a je na čitateľovi, ako nad problémom bude premýšľať ďalej.
Druhá časť, Cestovní soubory, odkazuje na autorkine bezprostredné pozorovanie okolitého sveta počas pobytu v Amsterdame so všetkými banalitami, ktoré sú aj v malom rozsahu vyrozprávané pútavo.
Posledný súbor nazvaný Pstruh na mandlích obsahuje aj esej Okamžik medvěda, ktorá prostredníctvom alegórie odhaľuje ústrednú myšlienku prítomnú v každom jednom článku a síce človek môže byť svetom okúzlený vtedy, ak odmietne apriórne dané názory a pravdy.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Olga Tokarczuk (1962) je autorkou poézie, prózy, esejí, scenárov a jedna z najčítanejších a kritikmi najlepšie hodnotených poľských autorov, je dvojnásobná držiteľka prestížnej ceny Niké. Popri štúdiu psychológie pomáhala ako dobrovoľníčka v ústave pre mladistvých s poruchami správania. Neskôr pôsobila ako psychoterapeutka a vydavateľka, dnes sa naplno venuje písaniu a z česko-poľského pohraničia sa presťahovala do Vroclavi. Do slovenčiny boli zatiaľ preložené štyri jej prózy.

Čítaj viac

Knihy pod hlavičkou Host začal vydávat zakladatel samizdatového časopisu Host (od roku 1985) a pozdější majitel tiskárny a nakladatelství Dušan Skála začátkem 90. let. V této činnosti pokračoval do roku 1994. V tomto období vyšly na dvě desítky titulů různého zaměření. Mezi nejvýznamnější počiny lze uvést knihy Jana Křesadla (Fuga trium), Mikoláše Chadimy (Alternativa) či dnes již kultovní prózu Milana Harníčka Maso...
Mezi nejznámější tituly patří Lovec králíků, Playground, Hana, Mapy a další.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Okamžik medvěda - Olga Tokarczuk
Denní dům, noční dům - Olga Tokarczuk
20,66 €
Ušetríte 1,09 €