Okamžik medvěda CZ

Olga Tokarczuk  ·  Vydavateľstvo: Host, 2014

Preklad: Petr Vidlák

ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 9,69 €. Ušetríš teda naviac 0,21 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Naša cena:
9,90 €
Bežná cena:
10,42 €
Ušetríte:
5% (0,52 €)

Posielame do týždňa.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Soubor článků, fejetonů, zamyšlení a různých příležitostných textů, které však tvoří jeden celek, portrét spisovatelčiny osobní filozofie. Kniha je také otevřeným politickým manifestem.

Olga Tokarczuková si dobře uvědomuje politický potenciál své tvorby, který je umocněn precizním stylem a bezbřehou tvůrčí svobodou. Právě schopnost reagovat na jakékoliv násilí, vykořisťování, lež a všudypřítomnou propagandu establishmentu považuje Tokarczuková za jeden z nejdůležitějších aspektů práce spisovatele. O těchto otázkách píše velmi otevřeně, subjektivně, své myšlenky se snaží formulovat takovým způsobem, aby byly srozumitelné lidem napříč generacemi. Pro Tokarczukovou je politika nedílnou součástí literatury.
Autorka v této knize píše vážně, ale i s humorem, využívá fikci, hraje si se čtenářem. Je schopna vyjádřit, co pro ni znamená být Polkou, aniž by sklouzla k tupému nacionalismu, jehož je hlasitou kritičkou.
Název knihy Okamžik medvěda je jakousi alegorií toho, že člověk může být světem okouzlen pouze tehdy, když odmítne monoteistický výklad pravdy. Je to zároveň i metafora literatury, toho „zvláštního místa mezi mnoha individuálními pravdami“.

Host

Ďalšie tituly vydavateľstva

Knihy pod hlavičkou Host začal vydávat zakladatel samizdatového časopisu Host (od roku 1985) a pozdější majitel tiskárny a nakladatelství Dušan Skála začátkem 90. let. V této činnosti pokračoval do roku 1994. V tomto období vyšly na dvě desítky titulů různého zaměření. Mezi nejvýznamnější počiny lze uvést knihy Jana Křesadla (Fuga trium), Mikoláše Chadimy (Alternativa) či dnes již kultovní prózu Milana Harníčka Maso...
Mezi nejznámější tituly patří Lovec králíků, Playground, Hana, Mapy a další.

Viac informácií
Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Kúpte výhodne spolu

Spolu iba za 20,66 €
(ušetríte 1,09 €)
Kúpiť spolu

Podrobnosti

 • Počet strán: 198
 • Väzba: brožovaná
 • Rozmer: 128×195 mm
 • Hmotnosť: 240 g
 • Jazyk: český
 • ISBN: 9788072948765
 • Rok vydania: 2014
 • Naše katalógové číslo: 166534


Čo si myslíme my

Dorota Ondrejková - kníhkupec

19. augusta 2014      

Oľgine texty graficky spracované Martinom T. Pecinom sú zoskupené do troch okruhov.
V prvom autorka uvádza svoju koncepciu utopistickej krajiny nazvanej Heterotopia. Pracuje s bežným svetom avšak vidí ho úplne inak a tým aj čitateľ dostáva poriadnu dávku informácií, ktoré prekračujú hranice filozofie, biológie či umenia. Heterotopia človeku ponúka slobodu bez predsudkov, zavrhuje zotrvačnosť myslenia, ktorou je súčasný svet tvorený. "Heterotopické" uvažovanie podrobuje kritike všeobecné pravdy, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nespochybniteľné. Je však potrebné sa nad nimi zamýšľať a nájsť pukliny, ktoré nás vtiahnu do jadra skúmanej tézy a k jej lepšiemu pochopeniu. Pri každej zo spomínaných téz, ako je napr. dualita pohlavia, rodina ako základná bunka spoločnosti, náboženstvo, autorka ponúka len akési intro a je na čitateľovi, ako nad problémom bude premýšľať ďalej.
Druhá časť, Cestovní soubory, odkazuje na autorkine bezprostredné pozorovanie okolitého sveta počas pobytu v Amsterdame so všetkými banalitami, ktoré sú aj v malom rozsahu vyrozprávané pútavo.
Posledný súbor nazvaný Pstruh na mandlích obsahuje aj esej Okamžik medvěda, ktorá prostredníctvom alegórie odhaľuje ústrednú myšlienku prítomnú v každom jednom článku a síce človek môže byť svetom okúzlený vtedy, ak odmietne apriórne dané názory a pravdy.
(zobraziť celú recenziu)

Viac hodnotení od ľudí z Martinusu

Hodnotenia čitateľov       (hodnotil 1 človek) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba