Knihy
E-knihy

Šimon

Skutočný príbeh silnej rodiny, ktorá bojuje o návrat syna...

Marenčin PT, 2013
Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2013

Vianočný príbeh o rodine, ktorá bojuje o svojho syna. Poznáte z relácií Modré z neba a Família. Som režisérkou a scenáristkou dokumentov v relácii Família v RTVS a pri práci som sa pred pár rokmi spoznala s rodinou, ktorej je venovaná táto kniha...

Čítaj viac

12,26 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Vianočný príbeh o rodine, ktorá bojuje o svojho syna. Poznáte z relácií Modré z neba a Família.

„Som režisérkou a scenáristkou dokumentov v relácii Família v RTVS a pri práci som sa pred pár rokmi spoznala s rodinou, ktorej je venovaná táto kniha.“

Je to rodina, ktorú pozná celé Slovensko, pretože nedávno vysúdili historicky rekordne vysoké odškodné od Nitrianskej nemocnice za to, že ich syn je už skoro 6 rokov v bdelej kóme. Dostal sa do nej vinou lekárov po banálnej operácii nosnej prepážky.

„Osud tejto rodiny sledujem od úplného začiatku, čo sa im táto tragédia prihodila. Robila som o nich nejednu reportáž pre TV Markíza. Za reláciu Família o osude tejto rodiny som v roku 2013 získala nomináciu za najlepšiu elektronickú reportáž v Novinárskej cene 2012.“

Z nášho blogu:
Darina Mikolášová: Šimonov príbeh mi prekopal život.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Šimon - Darina Mikolášová
Sila prítomného okamihu - Cvičenia - Eckhart Tolle
18,48 €
Ušetríte 1,41 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
288
Hmotnosť
420 g
Rok vydania
2013
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Rozmer
130×200 mm
ISBN
9788081143083
Naše katalógové číslo
159516

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,9 / 5

12 hodnotení

11
1
0
0
0

,,,
16. 9. 2014
šimon
Sedeli sme vtedy vonku za barákom, keď prišla a povedala nám: Šimon je v kóme. Ešte deň predtým sme sa spolu zabávali vonku. Poznám šimona osobne a poviem vám nikdy v živote som nevidel viac pozitívneho človeka ako je on. Stále mal úsmev na tvári, a tak smiešno si vždy tancoval. Robil nám radosť. Ďakujem za všetky tie večerné posedenia, výjazdy do mesta na diskotéku, alebo len tak vysedávať pri baráku na schodoch. Verím, že táto knižka je úžasná, no keď ju držím v ruke nemôžem ju otvoriť.. Preto prajem do života len to aby to i naďalej zvládali tak ako môžu.
Čítaj viac
Ivana Hudáková
Ivana Hudáková
28. 5. 2014
Šimon

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Po tejto knihe som siahla, pretože ma zaujal hlavne námet. Zdravý chlapec, ktorý skončí po ,,banálnej" operácii nosnej prepážky vinou lekárov v bdelej kóme ma dojal. Sama som mala túto ,,banálnu" operáciu podstúpiť a som rada, že som sa nakoniec k tomu neodhodlala... Celá kniha začala svoj príbeh úplne na začiatku, keď rodina Buchovcov ešte žiadneho Šimona nemali. To bolo veľmi dobré, pretože som s nimi mohla prežiť celý ich príbeh - ich rozhodnutia, problémy, detstvo Šimona a jeho súrodencov, sledovala som ako sa medzi nimi vyvíjajú vzťahy, rodinné putá. Všetko bolo písané z pohľadu jeho mamy Valiky. Keď sa Šimon rozhodoval o operácii v duchu som kričala, aby na ňu nešiel... bolo mi z toho veľmi smutno...Kiežby sa Šimonovi polepšilo a bol ako predtým... Skutočné príbehy nečítam skoro vôbec, pretože väčšinou opisujú smutné udalosti. No občas si treba prečítať aj takéto knihy, aby sme zistili, že napriek všetkému sa máme dobre a že na svete sú ľudia, ktorí majú oveľa horšie problémy. Preto by sme si mali vážiť všetko čo máme...
Čítaj viac
Anna Andelová
9. 5. 2014
Šimon
som mama dvoch synov, odkedy ich mám, zmenil sa môj svet, nič nie je pre mňa dôležitejšie, ako oni. O to viac ma zasiahol príbeh Šimona, krásneho zdravého chlapca, ktorému nedbanlivosť lekárov počas banálnej operácie zmenila život a nielen jemu, celej rodine. Obdivujem, ako toto všetko dokázala ustáť jeho mama, otec, bolesť pri pohľade na syna, dennodenne dúfať, že sa stane zázrak, že sa aspoň niečo zmení k lepšiemu.
Aj lekári majú deti, ako pozerajú na nás, pacientov? Ako na kusy, ktoré im denne prechádzajú rukami? Neuvedomujú si, ako záleží na každom ich zákroku, na ich sústredenosti, zodpovednosti? Po medializácii Šimonovej operácie žiadne ospravedlnenie, žiadna pokora z ich strany, žiadna ľútosť...Kedy už konečne budú zákony platiť pre všetkých? Kedy lekár prestane kryť chyby druhého lekára? Ako im môžeme po tomto všetkom zveriť do rúk naše deti?
Kniha je napísaná veľmi "civilne", v tom najlepšom slova zmysle, autorka umožňuje nazrieť do súkromia rodiny, s ktorou je v kontakte od začiatku smutného príbehu. Postupne sa medzi nimi vytvára priateľstvo, prehlbuje dôvera.
Kniha je pre mňa výnimočnou z viacerých dôvodov. Opísaný príbeh je reálny, autorke nejde o senzáciu, získanie čitateľov atraktívnou témou, skôr ide o akýsi návod, čo robiť, ako postupovať, ako bojovať, ak sa stane niečo podobné nám. V knihe mapuje niekoľko rokov rodiny, ich dobré aj zlé dni, drobné víťazstvá aj prehry. Vysúdené odškodné je len slabou náplasťou za všetko trápenie, ktoré rodina prežila a stále prežíva, starostlivosť o syna, zdravotné pomôcky, rehabilitácia vyžadujú nemalé financie, je dobre, že dostanú od nemocnice aspoň nejakú kompenzáciu. Aj keď žiadne peniaze nenahradia zdravie Šimonovi. Je jasné, že rodičia by dali všetko na svete za to, aby bol zase zdravý. Stále dúfam, že sa udeje nejaký zázrak, že časom vyjde ďalšia kniha o Šimonovi, kde bude taký ako pred operáciou.
Čítaj viac
Radovan Varga
Radovan Varga
9. 5. 2014
Recenzia na knižku
Krásna, úžasná kniha ktorá nesie v sebe úžasné posolstvo, je zdvihnutým prstom pre všetkých lekárov ktorí svoju prácu neberú dosť vážne a zodpovedne.
Čítaj viac
Dana
16. 2. 2014
SIMON

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Sledovala som tento pripad v TV, v novinach, mojej dcere mali robit podobny zakrok. Dnes som stastna, ze sme ju operovat nedali. Kniha by mala byt mementom pre vsetkych - najma pre lekarov.
Čítaj viac
cmorejova
7. 2. 2014
mile prekvapenie
Pri citani som v duchu Simonovi hovorila,aby si to s tou operaciou rozmyslel,aby sa v knihe stalo nieco zlomove, na zaklade coho by sa nestalo to, o com dnes vsetci vieme. Precitane na jeden dych, za tri dni, oplakane ale...clovek si ucedomi, o com to tu cele je. Zelam Simonovi len to najlepsie a aj jeho rodine
Čítaj viac
cmorejova
7. 2. 2014
mile prekvapenie
Pri citani som v duchu Simonovi hovorila,aby si to s tou operaciou rozmyslel,aby sa v knihe stalo nieco zlomove, na zaklade coho by sa nestalo to, o com dnes vsetci vieme. Precitane na jeden dych, za tri dni, oplakane ale...clovek si ucedomi, o com to tu cele je. Zelam Simonovi len to najlepsie a aj jeho rodine
Čítaj viac
Trotun Elexorr
7. 2. 2014
Veľmi pútavé čítanie
Šimonov príbeh sledujem už od začiatku a keď som knihu videl v predajni, okamžite som ju kúpil. Vždy som chcel o celom prípade vedieť čo najviac, pretože so Šimonovou rodinou hlboko cítim, tak ako množstvo iných, úplne cudzích ľudí. Ich príbeh mi aj v podobe tejto knihy dodáva obrovské množstvo síl a k Buchovcom prechovávam hlboký obdiv a rešpekt. Kniha mi dala presne to, čo som potreboval.
Jediný moment, ktorý mi na nej prekážal, boli niektoré jemne feministicky formulované momenty, ale to nemá na celkový dojem absolútne žiadny vplyv. Kniha je písaná so srdcom a láskou, autorka si zaslúži potlesk.
Čítaj viac
Daniela
7. 2. 2014
Názor čitateľa
Pripajam sa - kniha ma milo prekvapila - je dobre, ze sa o takom pripade, akym bol Simon Buch napisala kniha prave tymto stylom.
Čítaj viac
Juraj Karlubík
8. 1. 2014
Hodnotenie
Táto kniha obsahuje všetky dostupné podrobnosti v súvislosti s nešťastnou operáciou najstaršieho syna rodiny Buchových. Túto knihu som sa rozhodol kúpiť, pretože som chodil do škôlky so Šimonovými súrodencami a takisto som chcel vedieť viac podrobností ako k tomu došlo. Kniha do podrobností opisuje vzťahy rodiny Buchových ako aj ich zážitky a život, ktorý sa udial pred a po operácii Šimona. Osobne ma táto kniha dojala, pretože o takej obrovskej súrodeneckej a rodičovskej láske, aká vládne v tejto rodine, som nikdy nepočul a nevidel. Túto knihu môžem len a len odporučiť, každému človeka má táto kniha čo dať. A ja držím palce tejto rodine, nech sa im podarí dať všetko do poriadku a nech sa majú stále takto radi :).
Čítaj viac

Darina Mikolášová vyštudovala žurnalistiku a filozofiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Ako novinárka začínala v spravodajskej televízii, neskôr zakotvila v spravodajstve TV Markíza. Po siedmich rokoch reportérskej práce sa rozhodla zmeniť mediálne prostredie – jej hlas môžete počuť z Rádia Slovensko. Okrem toho nakrúca dokumenty pre Famíliu RTVS. Námety na knihy čerpá zo skutočných príbehov ľudí, s ktorými sa stretla pri svojej práci.

Čítaj viacPodľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Keď sme začínali, začiatkom 90. rokov, realizoval som si svoje „detské“ sny: predovšetkým som chcel byť vydavateľom. Knihy, ktoré som vtedy robil, boli „fajnové“, vyšperkované, bibliofílie, ...atď. Bola to zvláštna doba, kedy vzniklo množstvo malých, nezávislých vydavateľstiev a každé prinieslo niečo nové.

Vo veľkej miere výber titulov závisel od viac-menej náhodných stretnutí so zaujímavými ľuďmi, ktorí ponúkali zaujímavé témy: Hanzi Albrecht, Selma Steinerová, Egon Bondy, Agneša Kalinová, Fedor Malík, Jano Štrasser, Tomáš Janovic, Július Satinský, Milan Lasica a ďalší. A bolo tu tiež napojenie na francúzsku literatúru cez otca: Alain Robbe-Grillet, staršie preklady Afreda Jarryho, Paula Valéryho a ďalších. Postupne začali vznikať edície – najslávnejšia z nich je asi Bratislava-Pressburg, kde vyšlo takmer 90 titulov v náklade vyše 400 000 kusov, ale aj knihy o víne, edícia pamätí, objavil som zaujímavú severskú beletriu. Takmer denne prichádza nejaký rukopis: niektoré sú hotové texty, niektoré treba pracne prerábať, väčšina končí v koši. Mám rád knihy s pridanou hodnotou. Pri výbere titulu zaváži osobnosť autora.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Oficiálne bolo vydavateľstvo založené koncom 90. rokov, ale všade uvádzam, že to bolo na Mikuláša v roku 1993, kedy som vydal prvú knihu – Zlé myšlienky od Paula Valéryho. Mal som vtedy malú počítačovú firmu, ktorá sa volala Prístrojová technika, kde som si popri bežnej práci, viac-menej ako hobby začal vydávať knihy. Firma sa po desiatich rokoch rozpadla, partneri sa rozišli. Ja som si ponechal názov – značku a vydavateľsto. Dodnes mám s tým názvom problém, treba ho vysvetľovať a zdôvodňovať, aj keď nie je o nič bizarnejší ako napríklad Naše vojsko, či Družstevní práce – čo boli mimochodom kedysi vynikajúce vydavateľstvá. Naposledy sa vydavateľstvo transformovalo v roku 2007, kedy doňho vstúpil môj syn s nevestou a odvtedy sa voláme Marenčin PT, spol. s r. o. Sme rodinná firma, kde pracujú prakticky všetky generácie.

Na ktorú knihu ste najviac hrdý?

Mám štyri mačky. Nikdy by som si pred nimi nedovolil povedať, ktorú z nich mám najradšej. Tak je to aj s väčšinou  z našich kníh. S každou strávim kus života, niektoré mi robia radosť v čase prípravy, iné majú dobré ohlasy, ďalšie sa zas dobre predávajú. Niekedy z jednej knihy vznikne edícia a tá potom žije niekoľko rokov. Život bežnej knihy trvá približne rok-dva. Najväčšiu radosť mám z kníh, o ktorých som presvedčený, že sú vynikajúce a majú dobrý ohlas, ale čo ma najviac teší, že aj ľudia si ich kupujú. Také sú knihy Jula Satinského, Jána Roznera, Žo langerovej a ďalších.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Šimon - Darina Mikolášová
Sila prítomného okamihu - Cvičenia - Eckhart Tolle
18,48 €
Ušetríte 1,41 €

„Kniha je zrkadlo, ak sa doňho díva opica neodrazí sa v ňom tvár apoštola.“

Georg K. Lichtenberg