Šimon

Skutočný príbeh silnej rodiny, ktorá bojuje o návrat syna...
Darina Mikolášová  ·  Vydavateľstvo: Marenčin PT, 2013
ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 12,00 €. Ušetríš teda naviac 0,26 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Spolu iba za 18,90 €
(ušetríte 0,99 €)
Kúpiť spolu
Naša cena:
12,26 €
Bežná cena:
12,90 €
Ušetríte:
5% (0,64 €)

Posielame do piatich dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Vianočný príbeh o rodine, ktorá bojuje o svojho syna. Poznáte z relácií Modré z neba a Família.

„Som režisérkou a scenáristkou dokumentov v relácii Família v RTVS a pri práci som sa pred pár rokmi spoznala s rodinou, ktorej je venovaná táto kniha.“

Je to rodina, ktorú pozná celé Slovensko, pretože nedávno vysúdili historicky rekordne vysoké odškodné od Nitrianskej nemocnice za to, že ich syn je už skoro 6 rokov v bdelej kóme. Dostal sa do nej vinou lekárov po banálnej operácii nosnej prepážky.

„Osud tejto rodiny sledujem od úplného začiatku, čo sa im táto tragédia prihodila. Robila som o nich nejednu reportáž pre TV Markíza. Za reláciu Família o osude tejto rodiny som v roku 2013 získala nomináciu za najlepšiu elektronickú reportáž v Novinárskej cene 2012.“

Z nášho blogu:
Darina Mikolášová: Šimonov príbeh mi prekopal život.

Marenčin PT

Ďalšie tituly vydavateľstvaPodľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Keď sme začínali, začiatkom 90. rokov, realizoval som si svoje „detské“ sny: predovšetkým som chcel byť vydavateľom. Knihy, ktoré som vtedy robil, boli „fajnové“, vyšperkované, bibliofílie, ...atď. Bola to zvláštna doba, kedy vzniklo množstvo malých, nezávislých vydavateľstiev a každé prinieslo niečo nové.

Vo veľkej miere výber titulov závisel od viac-menej náhodných stretnutí so zaujímavými ľuďmi, ktorí ponúkali zaujímavé témy: Hanzi Albrecht, Selma Steinerová, Egon Bondy, Agneša Kalinová, Fedor Malík, Jano Štrasser, Tomáš Janovic, Július Satinský, Milan Lasica a ďalší. A bolo tu tiež napojenie na francúzsku literatúru cez otca: Alain Robbe-Grillet, staršie preklady Afreda Jarryho, Paula Valéryho a ďalších. Postupne začali vznikať edície – najslávnejšia z nich je asi Bratislava-Pressburg, kde vyšlo takmer 90 titulov v náklade vyše 400 000 kusov, ale aj knihy o víne, edícia pamätí, objavil som zaujímavú severskú beletriu. Takmer denne prichádza nejaký rukopis: niektoré sú hotové texty, niektoré treba pracne prerábať, väčšina končí v koši. Mám rád knihy s pridanou hodnotou. Pri výbere titulu zaváži osobnosť autora.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Oficiálne bolo vydavateľstvo založené koncom 90. rokov, ale všade uvádzam, že to bolo na Mikuláša v roku 1993, kedy som vydal prvú knihu – Zlé myšlienky od Paula Valéryho. Mal som vtedy malú počítačovú firmu, ktorá sa volala Prístrojová technika, kde som si popri bežnej práci, viac-menej ako hobby začal vydávať knihy. Firma sa po desiatich rokoch rozpadla, partneri sa rozišli. Ja som si ponechal názov – značku a vydavateľsto. Dodnes mám s tým názvom problém, treba ho vysvetľovať a zdôvodňovať, aj keď nie je o nič bizarnejší ako napríklad Naše vojsko, či Družstevní práce – čo boli mimochodom kedysi vynikajúce vydavateľstvá. Naposledy sa vydavateľstvo transformovalo v roku 2007, kedy doňho vstúpil môj syn s nevestou a odvtedy sa voláme Marenčin PT, spol. s r. o. Sme rodinná firma, kde pracujú prakticky všetky generácie.

Na ktorú knihu ste najviac hrdý?

Mám štyri mačky. Nikdy by som si pred nimi nedovolil povedať, ktorú z nich mám najradšej. Tak je to aj s väčšinou  z našich kníh. S každou strávim kus života, niektoré mi robia radosť v čase prípravy, iné majú dobré ohlasy, ďalšie sa zas dobre predávajú. Niekedy z jednej knihy vznikne edícia a tá potom žije niekoľko rokov. Život bežnej knihy trvá približne rok-dva. Najväčšiu radosť mám z kníh, o ktorých som presvedčený, že sú vynikajúce a majú dobrý ohlas, ale čo ma najviac teší, že aj ľudia si ich kupujú. Také sú knihy Jula Satinského, Jána Roznera, Žo langerovej a ďalších.

Viac informácií
Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Podrobnosti

 • Počet strán: 288
 • Väzba: pevná
 • Rozmer: 130×200 mm
 • Hmotnosť: 420 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788081143083
 • Rok vydania: 2013
 • Naše katalógové číslo: 159516


Hodnotenia čitateľov       (hodnotilo 9 ľudí) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
,,,
,,,
16. septembra 2014
Reagovať

šimon 2

Sedeli sme vtedy vonku za barákom, keď prišla a povedala nám: Šimon je v kóme. Ešte deň predtým sme sa spolu zabávali vonku. Poznám šimona osobne a poviem vám nikdy v živote som nevidel viac pozitívneho človeka ako je on. Stále mal úsmev na tvári, a tak smiešno si vždy tancoval. Robil nám radosť. Ďakujem za všetky tie večerné posedenia, výjazdy do mesta na diskotéku, alebo len tak vysedávať pri baráku na schodoch. Verím, že táto knižka je úžasná, no keď ju držím v ruke nemôžem ju otvoriť.. Preto prajem do života len to aby to i naďalej zvládali tak ako môžu. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (1)
Ivana Hudáková
Ivana Hudáková
28. mája 2014
     
Reagovať

Šimon 5

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prajete si ho zobraziť?

Po tejto knihe som siahla, pretože ma zaujal hlavne námet. Zdravý chlapec, ktorý skončí po ,,banálnej" operácii nosnej prepážky vinou lekárov v bdelej kóme ma dojal. Sama som mala túto ,,banálnu" operáciu podstúpiť a som rada, že som sa nakoniec k tomu neodhodlala... Celá kniha začala svoj príbeh úplne na začiatku, keď rodina Buchovcov ešte žiadneho Šimona nemali. To bolo veľmi dobré, pretože som s nimi mohla prežiť celý ich príbeh - ich rozhodnutia, problémy, detstvo Šimona a jeho súrodencov, sledovala som ako sa medzi nimi vyvíjajú vzťahy, rodinné putá. Všetko bolo písané z pohľadu jeho mamy Valiky. Keď sa Šimon rozhodoval o operácii v duchu som kričala, aby na ňu nešiel... bolo mi z toho veľmi smutno...Kiežby sa Šimonovi polepšilo a bol ako predtým... Skutočné príbehy nečítam skoro vôbec, pretože väčšinou opisujú smutné udalosti. No občas si treba prečítať aj takéto knihy, aby sme zistili, že napriek všetkému sa máme dobre a že na svete sú ľudia, ktorí majú oveľa horšie problémy. Preto by sme si mali vážiť všetko čo máme... Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (5)   (0)
Anna Andelová
Anna Andelová
9. mája 2014
     
Reagovať

Šimon 5

som mama dvoch synov, odkedy ich mám, zmenil sa môj svet, nič nie je pre mňa dôležitejšie, ako oni. O to viac ma zasiahol príbeh Šimona, krásneho zdravého chlapca, ktorému nedbanlivosť lekárov počas banálnej operácie zmenila život a nielen jemu, celej rodine. Obdivujem, ako toto všetko dokázala ustáť jeho mama, otec, bolesť pri pohľade na syna, dennodenne dúfať, že sa stane zázrak, že sa aspoň niečo zmení k lepšiemu.
Aj lekári majú deti, ako pozerajú na nás, pacientov? Ako na kusy, ktoré im denne prechádzajú rukami? Neuvedomujú si, ako záleží na každom ich zákroku, na ich sústredenosti, zodpovednosti? Po medializácii Šimonovej operácie žiadne ospravedlnenie, žiadna pokora z ich strany, žiadna ľútosť...Kedy už konečne budú zákony platiť pre všetkých? Kedy lekár prestane kryť chyby druhého lekára? Ako im môžeme po tomto všetkom zveriť do rúk naše deti?
Kniha je napísaná veľmi "civilne", v tom najlepšom slova zmysle, autorka umožňuje nazrieť do súkromia rodiny, s ktorou je v kontakte od začiatku smutného príbehu. Postupne sa medzi nimi vytvára priateľstvo, prehlbuje dôvera.
Kniha je pre mňa výnimočnou z viacerých dôvodov. Opísaný príbeh je reálny, autorke nejde o senzáciu, získanie čitateľov atraktívnou témou, skôr ide o akýsi návod, čo robiť, ako postupovať, ako bojovať, ak sa stane niečo podobné nám. V knihe mapuje niekoľko rokov rodiny, ich dobré aj zlé dni, drobné víťazstvá aj prehry. Vysúdené odškodné je len slabou náplasťou za všetko trápenie, ktoré rodina prežila a stále prežíva, starostlivosť o syna, zdravotné pomôcky, rehabilitácia vyžadujú nemalé financie, je dobre, že dostanú od nemocnice aspoň nejakú kompenzáciu. Aj keď žiadne peniaze nenahradia zdravie Šimonovi. Je jasné, že rodičia by dali všetko na svete za to, aby bol zase zdravý. Stále dúfam, že sa udeje nejaký zázrak, že časom vyjde ďalšia kniha o Šimonovi, kde bude taký ako pred operáciou.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (5)   (0)
Radovan Varga
Radovan Varga
9. mája 2014
     
Reagovať

Recenzia na knižku 5

Krásna, úžasná kniha ktorá nesie v sebe úžasné posolstvo, je zdvihnutým prstom pre všetkých lekárov ktorí svoju prácu neberú dosť vážne a zodpovedne. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (6)   (1)
Dana
Dana
16. februára 2014
     
Reagovať

SIMON 1

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prajete si ho zobraziť?

Sledovala som tento pripad v TV, v novinach, mojej dcere mali robit podobny zakrok. Dnes som stastna, ze sme ju operovat nedali. Kniha by mala byt mementom pre vsetkych - najma pre lekarov. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (2)
cmorejova
cmorejova
7. februára 2014
     
Reagovať

mile prekvapenie 2

Pri citani som v duchu Simonovi hovorila,aby si to s tou operaciou rozmyslel,aby sa v knihe stalo nieco zlomove, na zaklade coho by sa nestalo to, o com dnes vsetci vieme. Precitane na jeden dych, za tri dni, oplakane ale...clovek si ucedomi, o com to tu cele je. Zelam Simonovi len to najlepsie a aj jeho rodine Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (1)
cmorejova
cmorejova
7. februára 2014
     
Reagovať

mile prekvapenie 1

Pri citani som v duchu Simonovi hovorila,aby si to s tou operaciou rozmyslel,aby sa v knihe stalo nieco zlomove, na zaklade coho by sa nestalo to, o com dnes vsetci vieme. Precitane na jeden dych, za tri dni, oplakane ale...clovek si ucedomi, o com to tu cele je. Zelam Simonovi len to najlepsie a aj jeho rodine Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (1)
Trotun Elexorr
Trotun Elexorr
7. februára 2014
     
Reagovať

Veľmi pútavé čítanie 12

Šimonov príbeh sledujem už od začiatku a keď som knihu videl v predajni, okamžite som ju kúpil. Vždy som chcel o celom prípade vedieť čo najviac, pretože so Šimonovou rodinou hlboko cítim, tak ako množstvo iných, úplne cudzích ľudí. Ich príbeh mi aj v podobe tejto knihy dodáva obrovské množstvo síl a k Buchovcom prechovávam hlboký obdiv a rešpekt. Kniha mi dala presne to, čo som potreboval.
Jediný moment, ktorý mi na nej prekážal, boli niektoré jemne feministicky formulované momenty, ale to nemá na celkový dojem absolútne žiadny vplyv. Kniha je písaná so srdcom a láskou, autorka si zaslúži potlesk.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (13)   (1)
Daniela
Daniela
7. februára 2014

Pripajam sa - kniha ma milo prekvapila - je dobre, ze sa o takom pripade, akym bol Simon Buch napisala kniha prave tymto stylom.

Juraj Karlubík
Juraj Karlubík
8. januára 2014
     
Reagovať

Hodnotenie 14

Táto kniha obsahuje všetky dostupné podrobnosti v súvislosti s nešťastnou operáciou najstaršieho syna rodiny Buchových. Túto knihu som sa rozhodol kúpiť, pretože som chodil do škôlky so Šimonovými súrodencami a takisto som chcel vedieť viac podrobností ako k tomu došlo. Kniha do podrobností opisuje vzťahy rodiny Buchových ako aj ich zážitky a život, ktorý sa udial pred a po operácii Šimona. Osobne ma táto kniha dojala, pretože o takej obrovskej súrodeneckej a rodičovskej láske, aká vládne v tejto rodine, som nikdy nepočul a nevidel. Túto knihu môžem len a len odporučiť, každému človeka má táto kniha čo dať. A ja držím palce tejto rodine, nech sa im podarí dať všetko do poriadku a nech sa majú stále takto radi :). Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (14)   (0)

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba