Knihy
E-knihy

Grafik, inšpirácia, múza a život

Albín Brunovský a jeho škola

Vydavateľstvo
Artotéka, 2003

Dvojjazyčná slovensko-anglická publikácia sa zaoberá novým pohľadom na dielo Albína Brunovského, jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov 2. polovice 20. storočia...

Čítaj viac

22,08 €

Bežná cena Bežne 23,24 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Dvojjazyčná slovensko-anglická publikácia sa zaoberá novým pohľadom na dielo Albína Brunovského, jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov 2. polovice 20. storočia, ktorý počas svojho pôsobenia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vyškolil viac ako 60, dnes už renomovaných výtvarníkov. Kniha sa samozrejme nemohla zaoberať tvorbou všetkých Brunovského žiakov, ale len najvýznamnejšími postavami súčasnej slovenskej grafiky, akými sú bezpochyby Dušan Kállay, Karol Ondreička, Róbert Brun, Dušan Polakovič, Peter Kľúčik, Robert Jančovič, Igor Benca, Karol Felix, Marián Komáček, Peter Augustovič alebo Igor Piačka.
Na ich tvorbe autori publikácie demonštrovali, či možno hovoriť o samostatnej “škole” Albína Brunovského, aká bola situácia týchto umelcov za socializmu, ako sa vyrovnávali s krízovými situáciami v československej spoločnosti v 60. – 80. rokov, ale aj tým, aká má ich tvorba význam nielen v slovenskom ale aj svetovom výtvarnom umení.
V neposlednom rade je táto kniha apologetikou, t.j. obranou myšlienok a ideí umelcov, ktorí sa vďaka klasickej forme grafického umenia dostávajú na Slovensku čoraz viac na perifériu záujmu umeleckej kritiky, zatiaľ čo v zahraničí si títo umelci dokázali svojou tvorbou rozvíjajúcou odkaz Albína Brunovského vydobyť významné postavenie.
Hlavnou úlohou tejto publikácie preto bolo poukázať na pluralitu akejkoľvek intelektuálnej tvorby v kontexte postmoderného myslenia. Kultúrno-historickými sondami do dejín umenia sa snažila utvoriť ucelený obraz o východiskách a význame tohto okruhu slovenského umenia a umožniť tak širšiemu publiku lepšie pochopenie slovenskej grafiky ako svojbytného fenoménu.

OBSAH:
GRAFIK, INŠPIRÁCIA, MÚZA A ŽIVOT
Albín Brunovský a jeho “škola”
ÚVOD
VÝTVARNÉ UMENIE A LITERATÚRA
Brunovský a surrealizmus
Brunovský a Trnavská skupina
Zápisky od augusta po december
Realizmus – čierna diera socializmu
IMAGINATÍVNE FANTÁZIE ALEBO FANTAZIJNÉ UMENIE?
Manierizmus – metamorfózy človeka a prírody
Fantastická zoológia
Chvála bláznivosti
KOMERČNÉ ASPEKTY GRAFICKEJ TVORBY
Počiatky grafiky
Exlibris a pluralita tvorby
DEDIČSTVO MODERNY
Znak ako prvotný objekt
Tieňová maľba
POSTMODERNA A CITAČNÉ UMENIE
Citácie novovekého európskeho umenia
Citácie starovekých kultúr
MÝTUS A SÚČASNOSŤ
Poznanie mýtu
Antické mýty a vizuálne umenie
Mýtus a súčasné umenie – Nové staré idoly
EPILÓG
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
230
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Artotéka
Väzba
pevná väzba
ISBN
809690034X
Naše katalógové číslo
15817
Rozmer
205×245 mm
Rok vydania
2003

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0