Knihy
E-knihy

Atlas pokrčil plecami I.

Epos, 2004
6-7 hodín čítania
Vydavateľstvo
Epos, 2004
1. diel série
Atlas pokrčil plecami

Ak ste si vedomí ubúdajúcej slobody, rozrastajúcej sa vládnej moci a čudujete sa prečo a ako sa to deje, toto je kniha pre Vás! Je to román a zároveň filozofia slobodného života.

Čítaj viac

9,86 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Atlas pokrčil plecami - to je dosť nezvyčajný názov knihy. Taký je aj Ayn Randovej, spisovateľky a filozofky. Toto dielo je považované za najlepšie, za vrchol jej celoživotnej tvorby. Zabudovala doň prvky záhady, mravných zásad, metafyziky, politiky, ekonómie, a samozrejme, aj lásky a sexu. Autorka píše o tom, aký vplyv majú na svet šikovní ľudia (prvotní hýbatelia), ako sa na nich iní priživujú, prečo a ako to funguje, a čo sa stane, keď vstúpia do štrajku. Pomôže nám pochopiť myslenie, pohnútky i činy kladných či záporných postáv. Ak ste si vedomí ubúdajúcej slobody, rozrastajúcej sa vládnej moci a čudujete sa, prečo a ako sa to deje, táto kniha je práve pre vás! Je to román a zároveň filozofia slobodného života.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Atlas shrugged
Rozmer
150×210 mm
ISBN
8088977886
Naše katalógové číslo
15728
Počet strán
448
Hmotnosť
660 g
Rok vydania
2004
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Epos

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

33 hodnotení

24
8
0
1
0

Peter Rúfus
Peter Rúfus
16.5.2017
Ayn Rand - Atlas pokrčil plecami
Atlas pokrčil plecami je najlepšia kniha, akú som kedy čítal. Bodka. Tu by som mohol recenziu s čistým svedomím ukončiť, nakoľko som povedal to najdôležitejšie a vy by ste mali utekať do najbližšieho kníhkupectva a jeden výtlačok si hneď kúpiť. Keďže ma však nie každý pozná, poďme na to aj štandardným spôsobom.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Ayn Rand, ktorá sa narodila v Rusku a žila v Amerike, sa okrem úspešnej spisovateľskej kariéry zapísala do histórie aj ako filozofka, nakoľko vyvinula nový filozofický smer - objektivizmus. Atlas pokrčil plecami, jej najznámejšie dielo, písala 6 rokov a hoci bolo publikované v roku 1957, jeho neuveriteľná nadčasovosť z neho aj v súčasnosti robí jednu z permanentne najpredávanejších kníh.

Nasledujúca recenzia je písaná bez "spoilerov" (informácii, ktoré prezradzujú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu).

Dej sa odohráva v dystopických Spojených štátoch amerických, ako jednej z poslednej krajín sveta, kde ešte stále vládne demokracia a kapitalizmus (hoci už v značne zdeformovanej a ďalej sa deformujúcej podobe). Ústrednými postavami príbehu sú priemyselníci, majitelia veľkých spoločností a predstavitelia politickej moci, unikátne vyprofilovaní ako nezameniteľné charaktery, ktoré bez problémov nájdete aj v dnešnej spoločnosti. V širokom a farebnom spektre týchto postáv si takmer každý nájde obraz seba samého a v iných postavách zbadá črty svojich známych, priateľov či spolupracovníkov. Zážitok z čítania sa tým posúva na úplne inú úroveň, keďže dostáva osobný rozmer. Niekedy som sa dokonca pristihol (a známi, ktorí čítali knihu mi podobnú skúsenosť tiež potvrdili), že som musel odložiť knihu na chvíľu nabok, nakoľko som bol rozčúlený z konania postáv a bral som ich konanie osobne. Knihu som však musel po chvíli chytiť opäť, nakoľko vtiahnutie do príbehu je famózne a kniha sa len veľmi ťažko odkladá.

Poznámka (nie tak úplne) pod čiarou:
Tu musím poukázať na ďalší veľmi zaujímavý aspekt diela - každý čitateľ sa bude na príbeh pozerať z prizmy svojho vlastného pohľadu/postavy, čím následné diskusie o knihe s inými (charaktermi) čitateľmi sú viac než zaujímavé. Rozhodne odporúčam sa do nich púšťať

Okrem nezameniteľných postáv sa Atlas točí okolo tém, ktoré sú aktuálne a kontroverzné pre každú fázu vývoja spoločnosti. Okrem filozofickej stránky zaoberajúcej sa "etickým egoizmom" či "racionálnou sebeckosťou" si Ayn Rand berie na mušku širokú škálu problémov, akými sú napríklad rozpor medzi vládou a podnikateľmi, vlastníckymi právami a individualizmom či tzv. súhlasom obete, ktorý je zvládnutý priam majstrovsky.

A hoci sa to možno z predchádzajúceho odseku nezdá, Atlas je stále plne beletrické dielo s ťažiskom na príbehu, postavách a ich vývoji, do ktorého žiadna z daných tém nevstupuje priamo. Nemusíte sa teda báť, že by ste narazili na filozofické, ekonomické či politické odseky, pasáže, monológy či dialógy. Atlas je vynikajúcou kombináciou žánrov mystery, romantiky a science fiction (nakoľko však kniha bola vydaná v roku 1957, dnešnému človeku ako sci-fi nepríde.)

Ďalšou nezameniteľnou črtou knihy je vysoký počet "wow" efektov na stranu. Poznáte to, keď si prečítate nejakú vetu, myšlienku či metaforu, poviete si "wow" a prečítate si ju ešte dva- či trikrát, uznanlivo pokývnete hlavou nad majstrovstvom autora, prípadne si ju chcete zapamätať alebo zapísať? Takýchto "wow efektov" nájdete v bežnej knihe možno zopár. V Atlase často nemáte problém ich narátať päť na jednej dvojstrane!

Krátke zhrnutie:
Dielo je (v našich reáliách) rozdelené na tri samostatné knihy, každá presahujúca štyristostranovú hranicu, tretí diel dokonca šesťstostranovú. Nemôžem ale povedať, že jednotlivé diely majú kvalitatívne klesajúcu tendenciu (druhý diel je podľa môjho názoru ešte lepší, ako prvý). Príbeh popisuje súboj niekoľkých hlavných postáv žiť a tvoriť systémovo v nesystémovom svete, konať logicky v realite, ktorá o posledné zvyšky logiky prichádza.

Moje hodnotenie: 6/5 (absolútne najlepšia kniha, akú som kedy čítal)
Čítaj viac
Petronela
25.10.2017
Dobrý deň. Prosím Vás nemáte nejaké informácie, kde by sa dala ešte táto kniha kúpiť, keďže už je dlhšie vypredaná? Neviem ju nikde zohnať... Hľadala som aj v online antikvariatoch aj v rôznych kníhkupectvách. Za každú radu ďakujem :) PS: ak by ste sa chceli o túto knižku podeliť a predať mi ju, veľmi sa poteším. Napíšte mi do komentára mail, ozvem sa Vám. :-) Ďakujem
Čítaj viac
Alica
12.6.2014
Názor čitateľa
Kto čítal Zdroj, bude slovenským prekladom Atlasu veľmi sklamaný, stratila sa krása slova a slohu ktorý ma pri Zdroji očaril. Teším sa na pripravovaný český preklad, verím že bude tak dobrý ako Zdroj. Odhliadnuc od tohto nedostatku je kniha geniálna a mala by byť povinným čítaním pre celú spoločnosť vrátane jej vedenia... Úžasné aká je aktuálna.
Čítaj viac
Lucia
29.11.2012
Názor čitateľa
genialna fenomenalna kniha, mala by byt zaradena do povinneho citania. i ked, potom by ju asi uz vobec nikto necital... citam ju v originali, ale milo ma prekvapilo, ze je prelozena aj do slovenciny.
Čítaj viac
Renata
16.11.2012
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Táto kniha je výnimočná..ako aj kniha Zdroj vyššie uvedenej autorky knihy.Kto si myslí, že poctivo. hlavou a vlastnou genialitou a šikovnosťou nadobudnuté peniaze sú "zdrojom hanby", tu mu autorka dá zabrať..:-) Ale je to pravda, zároveň vklad a hodniota rovnako, ako nadobudnutá "múdrosť". Autorka keďže žila v Sankt Peterburgu si iste zrovnala v hlave aj negatíva plynúce z "rovnosti, bratstva, slobody" a spolupatričnosti, na ktorej sa poctivo priživia aj "lenivci".Vysoko hodnotné čítanie....odporúčam
Čítaj viac
Miloš Topolovský
30.8.2012
Názor čitateľa
Podľa novín The New York Times - výber čitateľov, je kniha Atlas Shrugged - slovensky preklad Atlas pokrčil plecami, najlepšou knihou 20. storočia. Preklad románu do českého jazyka zatiaľ ešte nevyšiel. Kniha obsahuje veľa podnetných myšlienok. Pripájám citát z 1. dielu : "Novinári, ktorí prišli na tlačovu besedu do kancelárie Železnice Johna Galta, boli zväčša mladí ľudia, naučení si myslieť, že ich práca spočíva v utajovaní podstaty udalosti pred svetom. Ich každodennou povinnosťou bolo slúžiť ako obecenstvo niektorej verejnej osobnosti, ktorá nič nehovoriacimi frázami hovorila o verejnom blahu."
Čítaj viac
Lucrezia "Eva" Borgia
24.10.2011
Atlas
Je to fenomenálne veľdielo. Je také hlboké, že ma zasiahlo na roky dopredu. Dívam sa na svet inak, bez ružových okuliarov. John Galt je ten, kým by mal chcieť byť každý z nás, no nikto zatiaľ nenabral odvahu. Plakala som nad tým, aké je to ľahké, a ako zároveň človek musí obetovať svoje doterajšie ja-spáliť ho, aby v dyme uvidel lepšiu budúcnosť.
Čítaj viac
Martin Baláž
1.3.2011
Stojí za prečítanie
Atlas Shrugged som zatiaľ čítal iba v tomto preklade a musím povedať, že minimálne ten je z literárnej stránky pomerne úbohý, miestami až detinský, ako tu bolo koniec-koncov spomenuté už v staršej recenzii. Napriek tomu ani sekundu neľutujem, že som prečítal všetky tri zväzky.
Túto knihu som čítal pomerne mladý, v čase, keď som sa zmietal v často protichodných filozofických úvahách, a musím povedať, že Atlas Shrugged bol pre mňa obrovským intelektuálnym podnetom. Aj keď vonkoncom nesúhlasím s niektorými myšlienkami, ktoré Ayn Rand hlása, táto kniha ma zatiaľ najviac zo všetkých "postrčila" smerom ku kapitalizmu, individualizmu a striktnému racionalizmu. Nepochybujem, že musia existovať aj zaujímavejšie a hodnotnejšie tituly z tejto oblasti, no mne osobne nikto neuľahčil život tým, že by ma na ne odkázal. Som teda vďačný, že som sa dostal aspoň k tomuto dielu a skutočne vrelo ho odporúčam všetkým mladým (ale možno aj starším) ľuďom, ktorí sa chcú pozrieť na svet mentalitou, ktorá je na Slovensku ešte pomerne zriedkavá.
Čítaj viac
sona
13.7.2010
niečo na tom je
Súhlasím s predcjhádzajúcim hodnotením (z 2.7.2010?), poznám Ayn Rand a jej Zdroj ma kedysi dostal, ale aj ja tomuto románu (Atlas...) vyčítam čosi ako prvoplánovosť. Umelá fabulácia s JG, tajomné úniky, trochu smiešne. To, že postavy sú jednofarebné, je pre autorku typické ale zápletky a vzťahové scény (zámerne to nechcem zúžiť na sexuálne) sú ako z červenej knižnice. Ploché, gýčové, bezcitné s kŕčovitou snahou o vášeň. Čudné. Faktom ale je, že už ma nič tak dávno nestrhlo, chcela som to dočítať, proste ako detektívku.
Čítaj viac
aNull11
3.7.2010
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Najskôr som sa dozvedela o autorke – obhajkyni individualizmu, rozumu, voľného kapitalizmu a zakladateľke objektivizmu. Následne som si kúpila túto knihu, ktorú sa mi podarilo prečítať do konca až na druhýkrát.
Nemám námietky proti tomu, o čom sa ma autorka zjavne snaží presvedčiť: že individualizmus, egoizmus a voľný trh je lepší ako kolektivizmus, falošný súcit a obmedzovanie trhu nezmyselnými zákonmi. Nepopieram význam „prvotných hýbateľov“. Jediné, v čom sa s ňou v tomto smere nestotožňujem, je viera v čistý rozum, racionalizmus.
Na knihe mi však vadí niečo iné: po literárnej stránke je to dielo chabé. Pripomína telenovelu. Čiernobiele postavy, výlučne dobré alebo zlé. Nič medzi tým, žiadne hlbšie pocity, myšlienky a ich analýzy. Dagny Taggart, Hank Rearden, Francisco d ´Anconia. Bohatí, geniálni, pracovití, vždy sebaistí, odvážni, idúci proti prúdu celou knihou bez zaváhania. Dá sa predvídať každý ich ďalší krok a názor. Všetko sú to postavy ploché a skrz naskrz vymyslené. Nereálne až do špiku kostí.
Zápletka na záver ma však celkom chytila, pátranie po strojcovi geniálneho vynálezu malo črty detektívky. Zopár ekonomických úvah ma dosť pobavilo, čo ale autorke nemám za zlé. Len ťažko mohla predvídať, že kapitalizmus sa vyvinie do podoby, keď trvácnosť a odolnosť vecí bude na škodu. Taký hrniec, ktorý by vydržal 200 rokov, by dnes žiadneho výrobcu nepotešil.
Napriek všetkému (ja z tej knihy cítim nejakú primitívnosť, prepáčte) sa po prečítaní cítim byť mierne opantaná. Podobá sa to pocitu z motivačných príručiek: je síce jasné, že život je oveľa komplexnejší a komplikovanejší, ale i tak to človeka privedie do stavu dočasnej eufórie, kedy uverí, že nič nie je nemožné. A tak mám teraz veľkú chuť byť si vlastnou paňou, byť tou rozhodnou kapitalistkou Dagny, veľa sa učiť a veľa, veľa pracovať. Ale rozhodne nemám chuť kúpiť si a prečítať si druhý a tretí diel tohto „filozofického“ románu.
Čítaj viac
Peťa
25.3.2017
Názor čitateľa
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či by ste mi nepredali túto knihu, keďže jej dotlač sa momentálne nechystá a podľa popisu vám v knižnici chýbať nebude. Ďakujem za odpoveď. Ak máte záujem, prosím napíšte mi mailovú adresu do komentáru, ozvem sa vám. Ďakujem
Čítaj viac

„Nos starý kabát a kúp si novú knihu.“

Austin Phelps