Listy Oľge

Korešpondencia Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej (1962 - 1965)
Július Satinský  ·  Vydavateľstvo: Slovart, 2013
ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 18,55 €. Ušetríš teda naviac 0,40 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Spolu iba za 33,15 €
(ušetríte 1,75 €)
Kúpiť spolu
Naša cena:
18,95 €
Bežná cena:
19,95 €
Ušetríte:
5% (1,00 €)

Posielame do štyroch dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Ľúbostné listy Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej v knižnej podobe

Dvadsiatnik Julo (z ktorého raz bude slávny Satinský) a o pár rokov mladšia Oľga (krásna tanečnica a budúca prekladateľka) sú obaja z Dunajskej ulice. Príbeh ich lásky sa začína pri nakrúcaní filmu Výlet po Dunaji v lete 1962. Prvých päť rokov od zoznámenia neboli vždy spolu, vďaka čomu vznikla korešpondencia, ktorá je zozbieraná v nádhernej knihe Listy Oľge.

Oľga mala najprv angažmán v Košiciach, potom bol Julo na vojne, neskôr Oľga odišla na dlhší čas do Ameriky. Julo a Oľga si nepísali len ľúbostné vyznania či suché správy, ich listy sú plné postrehov, príhod a v neposlednom rade ilustrácií. Časť Julových listov je písaná vo forme časopisov, kde nechýbajú vlastnoručne kreslené fiktívne inzeráty a reklamy. Tie zostávajú v knižnom vydaní verne reprodukované.

Zostavovateľkou knihy je Lucia Satinská, dcéra Júliusa Satinského z druhého manželstva. Z pozostalosti zozbierala 155 Julových a 51 Oľginých listov z rokov 1962 - 1965. Listy vychádzajú päťdesiat rokov od napísania, desať a takmer tridsať rokov po smrti tých, čo ich písali.

Tak ako pri predchádzajúcej knihe Júliusa Satinského Expedície, ktorá bola ocenená ako najkrajšia kniha roka, aj pri tvorbe tejto knihy spolupracovalo Vydavateľstvo SLOVART so štúdiom vizuálnej komunikácie Pergamen, vďaka čomu sú Listy Oľge majstrovským dielom, obsahujúcim aj faksimile ručne písaných poznámok, kresieb, listových známok a pečiatok.


Kniha získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii "Krásna literatúra".

Listy Oľge
Pozrite si ukážku tejto knihy
Pozrieť ukážku

Slovart

Ďalšie tituly vydavateľstva

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 21 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Viac informácií

Recenzie, kritiky

Listy Oľge (Andrea Janovská), citaj.to

Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Podrobnosti

 • Počet strán: 320
 • Väzba: pevná
 • Rozmer: 165×230 mm
 • Hmotnosť: 900 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788055610801
 • Rok vydania: 2013
 • Naše katalógové číslo: 157155


Hodnotenia čitateľov       (hodnotilo 42 ľudí) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
Mária Korenicová
Mária Korenicová
8. decembra 2016
     
Reagovať

Starosvetská romantika 2

Krásna kniha- vizuálne i obsahovo. Čítam si listy pána Satinského, v hlave mi znie jeho hlas - ako by to asi povedal? Premýšľam, či v súkromí rozprával rovnako ako na javisku a v rôznych televíznych či rozhlasových konverzačkách... Pri každom liste premýšľam, aký bol život pred cca 50 rokmi iný, aké rôzne návyky môžem rozoznať, ako sa žilo. Je to vzácny obraz doby, vzácny obraz človeka s hlbokým vnímaním sveta.
Knihu čítam "na pokračovanie" - dýcha z nej také množstvo emócií, že zväčša neprečítam viac ako 3-4 listy. Po takom množstve som už preplnená životom a obrazmi. Som za ňu naozaj veľmi vďačná.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (0)
Radim Vrábel
Radim Vrábel
20. marca 2015
Reagovať Overený nákup

Overený nákup označuje recenzie od prihlásených používateľov, ktorí si predtým kúpili knihu v našom internetovom obchode.

Čitateľský skvost -2

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prajete si ho zobraziť?

Kniha má každou svojou stranou priťahovala, šokovala (literárne). Tragický koniec príbehu som poznal, a asi aj preto som doslova prežíval a predstavoval si jednotlivé myšlienky listov.

Toto sú len moje poznámky za okrajom pre túto nádhernú knihu, plnú človečiny.

Prvé listy
obdobie neistorti, prvá a druhý list pani Dörflingerovej
V listoch pre pani Dörflingerovú dostáva kniha iný nádych aby som to skrátil hotový "Silmarillion".

Vojenské listy
Časť prvá - hlboká myšlienka
Časť druhá - SCOL
Časť tretia - "Civil kde si?"
Časť štvrtá - Posledný vojnový SCOL
Časť piata - vojenský dobeh, L'Ange sa chystá do Ameriky

Americké listy
(Lietajú ponad atlantik a je to poriadny mix)
Orientačný beh v Amerike, smútok a choroby, Lady Ďufa, Vianoce a spomienky cez Atlantik, Januárové úvahy roku 1965 (1964?), Literatúra a filmi, Amerika trvá dlhšie, Goodbye Souček, Máter Alojzia: rozvrat u Satinských (Julo von z rodinného bytu)
!!Posledný odstavec listu bez čísla (18) z 2. Apríla 1965!! strana 273!!

Tretí ročník L'Ange

Epilóg
Poviedka na záver a predsa to bola poviedka prológová...

Príbeh o prílohách:
Keď som otvoril knihu hneď ma napadlo, že určite bude obsahovať prílohy ako Expedície, ale ako si som si nevšimol obálku. Keď som sa dostal na stranu 214 v knihe a musel som odbehnúť a kniha sa mi zatvorila tak, že som obálku zbadal (obálku som asi nezbadal preto lebo som sa ponáhlal čítať túto prekrásnu knihu), hneď ako som prílohy zbadal hneď som sa pustil do ich čítania (veď ako inak) a to že som ich prečítal až na strane 214 len umocnilo zážitok z tohoto literárneho skvostu.

Dôležité slová:
Dvojsamota
LeÁnž / Endži? / Mon Ánž

P.S.: Ako keby toho nebolo dosť aj editačná poznámka ma šokovala, ale to bola asi len náhoda (len sem radšej nenapíšem dátm svojho narodenia lebo to by bolo už ozaj moc na každého)
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (0)   (2)
Marianna Čierna
Marianna Čierna
6. júna 2014
     
Reagovať

Názor čitateľa

Po knižke som túžila predovšetkým preto, že už som doma mala Satinského Expedície, ktoré ma uchvátili aj pre formu akou sú spracované, so zachovaním machúľ, kresieb či máp autora. Z knihy dýchala neuveriteľná atmosféra a hneď som mala chuť vydať sa s ňou na presne tie isté trasy ako pán Satinský. Od knižky Listy Oľge som očakávala niečo podobné. Spočiatku ma veľmi bavila, no keď prišli pasáže - časopis l´Ange, začala som sa nudiť. Asi preto, že mi chýbali Oľgine reakcie. Našťastie, sa to časťou venovanou listom z Ameriky, napravilo. Veľakrát som sa aj zasmiala. Humor pána Satisnkého bol úžasný. Lásku, o ktorej tu viecerí čitatelia píšu (spomínajú čistú a úprimnú lásku medzi dvoma ľuďmi) som tam ja tak necítila. Hlavne nie od Oľgy, pripadala mi k Julovi chladná alebo jednoducho len kamarátska, zatiaľ čo u neho je badať, že ju zbožňuje, obdivuje, túži. Aj keď niekedy to vyjadruje zvláštnym spôsobom a človek jeho citu prestáva na chvíľu veriť. Knižku som ešte nedočítala, šetrím si ju. Keďže neobsahuje súvislý dej, človek si ju môže opäť chytiť do rúk aj po pár mesiacoch a veselo pokačovať, kde prestal :-) Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (1)
Mária Šurková
Mária Šurková
6. júna 2014
     
Reagovať

Július Satinský-Listy Oľge 2

Krásna a zaujímavá kniha,ktorú by si mali prečítať najmä mladí ľudia...kniha o čistej a úprimnej láske, ktorá oboznamuje čitateľa aj s pomermi,ktoré v tom období v Československu existovali. Láska Jula a Oľgy bola čistá a úprimná a obdivuhodná tým,že napriek vzdialenosti,ktorú museli často prekonávať,boli si čím ďalej,tým bližší...
Obdivuhodné sú najmä originálne kresby a pohľadnice. Knihu by si mali naozaj prečítať mladí ľudia,aby pochopili,že čistá a úprimná láska nepozná žiadne prekážky...
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (0)
Kristína Miša
Kristína Miša
6. júna 2014
     
Reagovať

Názor čitateľa

Krásna prekrásna knizka s uzasnymi ilustraciami. Pri jej citani som sa cely cas usmievala a tesila, co ma caka na dalsiej strane. Naozaj uz ma dlho takto neocarila nejaka knizka.... ak nejaka vobec :-) To autenticke spracovanie a prekvapenia ktore na vas vypadnu maju odomna sto bodov. Vrelo odporucam. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (1)
Jozefa Pevčíková
Jozefa Pevčíková
5. júna 2014
     
Reagovať

Extra 2

Okrem toho, že kniha a vôbec to, čo Lucia Satinská s otcovými textmi, zápiskami a "memoármi" dokázala (a snáď ešte dokáže) je na Slovensku jedinečné, je to neskutočný pocit, keď si môžete priblížiť časy minulé a zblízka sa pozrieť na takého velikána, ako bol JS. Geniálna grafická úprava, pred ktorou "smekám klobouk". A tie listy... až máte chuť napísať niekomu svoj vlastný. A pritom z tých listov tá "satinskosť" priam prýšti. A jeho listy čítate jeho hlasom. Je to čarovné, čo viac dodať? Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (0)
Michaela Mészárosová
Michaela Mészárosová
5. júna 2014
     
Reagovať

Názor čitateľa

krásna kniha a tiež súhlasím s otatnými :) taká na pohodové čítanie a smiem povedať, že ma hned obálkou upútala :) a je taká iná ako klasické knihy či romány (formou) ostatným tiež vrelo doporučujem si ju prečítať a možno špeciálne aj pre chlapov aby sa čo to naučili z nej :D Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (1)
Michaela Švajlenková
Michaela Švajlenková
5. júna 2014
     
Reagovať Overený nákup

Overený nákup označuje recenzie od prihlásených používateľov, ktorí si predtým kúpili knihu v našom internetovom obchode.

Názor čitateľa 1

Nevšedná a originálne spracovaná romantika. Niekedy až váham, či to Julo myslel vážne, alebo si len robí vážnu srandu :-) Knižka na každý deň, aby všetci vedeli ako vyzerá láska a láska na diaľku. Na dobrú noc, ku káve, na pár chvíľ oddychu, pohody a zasnívania... A krásne spracovanie je čerešničkou na torte - asi top dizajn roka, spomedzi kníh, ktoré som minulý rok stretla. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (0)
Viera Rajčanová
Viera Rajčanová
20. mája 2014
     
Reagovať Overený nákup

Overený nákup označuje recenzie od prihlásených používateľov, ktorí si predtým kúpili knihu v našom internetovom obchode.

Veľmi emotívne čítanie -1

Krásna kniha.Odkrýva dušu pána Satinského.Tak ako jeho Expedície 1973-1982, aj táto kniha upúta tiež aj svojou obálkou.Vrele odporúčam prečítať si ju. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (0)   (1)
Denisa Luknarová
Denisa Luknarová
18. mája 2014
     
Reagovať

Názor čitateľa -1

knihu som dostala ako dar, a mam z nej velku radost. je to velmi prijemne citanie, zaujimavy styl rozhovorov medzi dvomi milujucimi ludmi s obrovskou davkou respektu a kreativity. text vas skutocne vtiahne do ich doby, do ich sposobu zivota a myslenia. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (0)   (1)
123

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba