Na druhej strane

Pavol Rankov  ·  Vydavateľstvo: Artforum, 2013
ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 11,07 €. Ušetríš teda naviac 0,24 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Naša cena:
11,31 €
Bežná cena:
11,90 €
Ušetríte:
5% (0,59 €)

Posielame do piatich dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Majster mysterióznej poviedky sa vracia s novou zbierkou. Pavol Rankov rozdelil texty novej knihy do dvoch štýlovo odlišných, zdanlivo protichodných častí. V prvej archaickým jazykom vyrozprával dávne príbehy ďalekých krajín a mýtických čias. Na druhej strane stoja príhody našich geograficky blízkych súčasníkov zaznamenané autentickou rečou v štádiu jej dnešného rozpadu.
Či už je to kronikársky zápis, podobenstvo, príbeh hororový alebo univerzitný, autor nám pripravil pútavé čítanie a – ako u neho býva dobrým zvykom – nečakanú pointu.

Artforum

Ďalšie tituly vydavateľstva

Vydavateľstvo Artforum vzniklo v roku 2007 keď sme sa rozhodli, že ideme naozaj niečo spraviť s tým, že nám na pultoch (najmä našich) kníhkupectiev chýbajú pre nás osobne kľúčové knihy. Vydali sme teda Tracyho tigra, Malý strom, knihy od Chaima Potoka, Salingera alebo Tatarku. A pribúdajú ďalšie.

Naša najúspešnejšia kniha? Ak je to tá ktorú vlastní najviac ľudí, tak je to Muž, ktorý sadil stromy. Kniha s posolstvom (skvele ilustrovaná vtedy študentom Ľubom Paľom, ktorý je dnes na VŠVU docentom). Najviac dotlačí.

Ak najúspešnejšou knihou je kniha s najväčším počtom ocenení tak sú to asi Hlbokomorské rozprávky – Najkrajšia kniha Slovenska, Najkrajšia detská kniha, dve ceny na Bienále ilustrácii Bratislava, ocenenia IBBY aj Literárneho fondu.

Ak najúspešnejšia je tá, kde do seba kongeniálne zapadla forma (Palo Bálik) a obsah tak je to Tracyho tiger. Obsah Saroyanovho textu a výtvarný presah, ktorý mu dala Martina Matlovičová. Krása!

Naše vydavateľstvo sídli síce oficiálne na Kozej ulici 20, v suteréne kníhkupectva Artforum, no žije skôr v obývačke u Michalovcov doma, kde sa po uspatí najmladšieho člena vydavateľského tímu odohráva väčšina práce, stretnutí a rozhodnutí. Je koniec roka 2015 a počet titulov sa blíži 100, medzi nimi aj detské knihy, pár titulov non-fiction a niekoľko zbierok poézie, no drvivú väčšinu tvorí beletria. Vydávame a naďalej chceme vydávať knihy pre rozmýšľajúcich ľudí, ktoré ich budú sprevádzať na ich cestách najväčšieho dobrodružstva – dobrodružstva myslenia. A budeme aj naďalej trvať na tom, aby ich design a spracovanie bolo také, aké si zaslúžia. Ich čitatelia to totiž vedia oceniť. A nám to prináša radosť.

Viac informácií
Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Kúpte výhodne spolu

Spolu iba za 21,75 €
(ušetríte 1,14 €)
Kúpiť spolu

Podrobnosti

 • Počet strán: 172
 • Väzba: pevná
 • Rozmer: 142×192 mm
 • Hmotnosť: 270 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788081500312
 • Rok vydania: 2013
 • Naše katalógové číslo: 156538


Hodnotenia čitateľov       (hodnotili 4 ľudia) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
Lucie Meisnerová
Lucie Meisnerová
11. septembra 2014
     
Reagovať

Priveľké očakávania 2

Začala som čítať z hnedej strany a nebyť na dovolenke, kde som toho nemala veľa na prácu, asi by som tam aj skončila. Tyrkysová strana ma zaujala viacej. V každej poviedke je nečakaná pointa, ktorá zvráti zdanlivo ospanlivý dej. Jednoznačne najlepšie na koniec - "Vianočný vírus" a "Spisovateľské skúsenosti" ma úprimne pobavili. Čítala som ich jedným dychom a bolo mi ľúto keď poviedka skončila. Obojstranná obálka knihy je vraj šibalský truc autora. Bohužiaľ svoj skvelý nápad zveril do rúk grafika, ktorý ju urobil úplne nečitateľnou a to z obidvoch strán. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (0)
Ján Blažovský
Ján Blažovský
26. mája 2014
     
Reagovať

Fantázia 6

Moc slov a fantázia príbehov našli na Slovensku svojho výrazného zástancu a ním je Pavol Rankov. Po viacerých zbierkach poviedok (napr. My a oni Oni a my, S odstupom času, V tesnej blízkosti) sa predstavil aj ako autor dlhších próz (Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), Matky). Vydanie každej jeho knihy je spojené s veľkými očakávaniami a tie sú na mieste, pretože ide o rozprávača s pozoruhodnou schopnosťou vytvárať silné a vystupňované príbehy.

Inšpirovaný geniálnymi spisovateľmi a ich fiktívnymi svetmi, buduje Rankov aj v knihe Na druhej strane vlastný literárny labyrint. Vychádza zo širokej kultúrnej tradície, jeho príbehy čiastočne nadväzujú na orientálne rozprávania, Bibliu, nie však moralizujúco, ide skôr o potenciál a bohatosť a rôznorodosť samotného rozprávačského umenia. V tomto zmysle sú mu blízki aj autori ako J. L. Borges, I. Calvino, Ted Chiang. Uvedené slová platia o jednej časti knihy. Otočme ju však naopak a čitateľ objaví príbehy z úplne odlišného druhu.

V druhej časti knihy Rankov zaradil poviedky z „každodenného“ života. Sú to príbehy s výraznou pointou, a hoci sú vymyslené, stať sa môžu kedykoľvek, dokonca sa už určite aj stali. Autor dokazuje v každej próze svoje zručné narábanie s jazykom. Bez ohľadu na to, či je hlavnou postavou tínedžer alebo dospelý človek, ich prejavy sú hodnoverné a autentické, čo dokazuje, že Rankov je nielen výborný spisovateľ, ale aj pozorný poslucháč rozhovorov a slangu mladých ľudí.

Magickú atmosféru knihy dotvárajú ilustrácie Ivana Titora, fyzicky rozdeľujú knihu na dve časti a dá sa ne pozerať z obidvoch strán. Celkovo je kniha po grafickej stránke veľmi pekná a príjemne sa na ňu pozerá. Použitý bol tiež špeciálny font Greta text a dokonca aj papier má dve rôzne podoby: bielu a krémovú. Na druhej strane predstavuje silný zážitok a vytvára očakávania smerom k ďalšej tvorbe Pavla Rankova.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (6)   (0)
Miro
Miro
14. januára 2014
     
Reagovať

Nepožičiam 1

Po nejakej odmlke sa pripomína S odstupom času čosi kedy My a oni sme nepoznali autorov prvý September a prišlo to v správnej dvojpodobe. Nový lístok od autora pre potenciálneho cestujúceho má dve strany, každá osve, iná a predsa obe kdesi spojené v hrane. Dej v hnedej strane občas ľahko predikovateľný bez rezavého zvratu, môže pokúšať otočiť knihu k modrej strane - klasicky rankovovskej. Čítalo sa ľahko, rýchlo, nesklamalo, bavilo. Teraz by to chcelo od autora nejakú novelu- román . (čo ma po dlhej dobe potešilo je aj materiálne spracovanie knihy :) ) Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (1)
nikol
nikol
7. decembra 2013
     
Reagovať

slovenský woody allen 3

ďalšia kniha, ktorá sa Rankovovi vydarila, niet čo dodať,.. šokujúce, prekvapivé, hravé, zaujímavé, pútavé, jednoducho skvelé čítanie. určite neoľutujete! Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (0)

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba