Knihy
E-knihy

Na druhej strane

Artforum, 2013
Vydavateľstvo
Artforum, 2013

Majster mysterióznej poviedky sa vracia s novou zbierkou. Pavol Rankov rozdelil texty novej knihy do dvoch štýlovo odlišných, zdanlivo protichodných častí. V prvej archaickým jazykom vyrozprával dávne príbehy ďalekých krajín a mýtických čias...

Čítaj viac

11,71 €

Bežná cena Bežne 11,90 €

Ušetríte 2%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Majster mysterióznej poviedky sa vracia s novou zbierkou. Pavol Rankov rozdelil texty novej knihy do dvoch štýlovo odlišných, zdanlivo protichodných častí. V prvej archaickým jazykom vyrozprával dávne príbehy ďalekých krajín a mýtických čias. Na druhej strane stoja príhody našich geograficky blízkych súčasníkov zaznamenané autentickou rečou v štádiu jej dnešného rozpadu.
Či už je to kronikársky zápis, podobenstvo, príbeh hororový alebo univerzitný, autor nám pripravil pútavé čítanie a – ako u neho býva dobrým zvykom – nečakanú pointu.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Na druhej strane - Pavol Rankov
Róbert Bezák: Medzi nebom a peklom - Štefan Hríb
22,67 €
Ušetríte 0,22 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
172
Hmotnosť
270 g
Rok vydania
2013
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Artforum
Rozmer
142×192 mm
ISBN
9788081500312
Naše katalógové číslo
156538

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

5 hodnotení

3
1
1
0
0

Lucie Meisnerová
Lucie Meisnerová
11.9.2014
Priveľké očakávania
Začala som čítať z hnedej strany a nebyť na dovolenke, kde som toho nemala veľa na prácu, asi by som tam aj skončila. Tyrkysová strana ma zaujala viacej. V každej poviedke je nečakaná pointa, ktorá zvráti zdanlivo ospanlivý dej. Jednoznačne najlepšie na koniec - "Vianočný vírus" a "Spisovateľské skúsenosti" ma úprimne pobavili. Čítala som ich jedným dychom a bolo mi ľúto keď poviedka skončila. Obojstranná obálka knihy je vraj šibalský truc autora. Bohužiaľ svoj skvelý nápad zveril do rúk grafika, ktorý ju urobil úplne nečitateľnou a to z obidvoch strán.
Čítaj viac
Ján Blažovský
Ján Blažovský
26.5.2014
Fantázia
Moc slov a fantázia príbehov našli na Slovensku svojho výrazného zástancu a ním je Pavol Rankov. Po viacerých zbierkach poviedok (napr. My a oni Oni a my, S odstupom času, V tesnej blízkosti) sa predstavil aj ako autor dlhších próz (Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), Matky). Vydanie každej jeho knihy je spojené s veľkými očakávaniami a tie sú na mieste, pretože ide o rozprávača s pozoruhodnou schopnosťou vytvárať silné a vystupňované príbehy.

Inšpirovaný geniálnymi spisovateľmi a ich fiktívnymi svetmi, buduje Rankov aj v knihe Na druhej strane vlastný literárny labyrint. Vychádza zo širokej kultúrnej tradície, jeho príbehy čiastočne nadväzujú na orientálne rozprávania, Bibliu, nie však moralizujúco, ide skôr o potenciál a bohatosť a rôznorodosť samotného rozprávačského umenia. V tomto zmysle sú mu blízki aj autori ako J. L. Borges, I. Calvino, Ted Chiang. Uvedené slová platia o jednej časti knihy. Otočme ju však naopak a čitateľ objaví príbehy z úplne odlišného druhu.

V druhej časti knihy Rankov zaradil poviedky z „každodenného“ života. Sú to príbehy s výraznou pointou, a hoci sú vymyslené, stať sa môžu kedykoľvek, dokonca sa už určite aj stali. Autor dokazuje v každej próze svoje zručné narábanie s jazykom. Bez ohľadu na to, či je hlavnou postavou tínedžer alebo dospelý človek, ich prejavy sú hodnoverné a autentické, čo dokazuje, že Rankov je nielen výborný spisovateľ, ale aj pozorný poslucháč rozhovorov a slangu mladých ľudí.

Magickú atmosféru knihy dotvárajú ilustrácie Ivana Titora, fyzicky rozdeľujú knihu na dve časti a dá sa ne pozerať z obidvoch strán. Celkovo je kniha po grafickej stránke veľmi pekná a príjemne sa na ňu pozerá. Použitý bol tiež špeciálny font Greta text a dokonca aj papier má dve rôzne podoby: bielu a krémovú. Na druhej strane predstavuje silný zážitok a vytvára očakávania smerom k ďalšej tvorbe Pavla Rankova.
Čítaj viac
Miro
14.1.2014
Nepožičiam
Po nejakej odmlke sa pripomína S odstupom času čosi kedy My a oni sme nepoznali autorov prvý September a prišlo to v správnej dvojpodobe. Nový lístok od autora pre potenciálneho cestujúceho má dve strany, každá osve, iná a predsa obe kdesi spojené v hrane. Dej v hnedej strane občas ľahko predikovateľný bez rezavého zvratu, môže pokúšať otočiť knihu k modrej strane - klasicky rankovovskej. Čítalo sa ľahko, rýchlo, nesklamalo, bavilo. Teraz by to chcelo od autora nejakú novelu- román . (čo ma po dlhej dobe potešilo je aj materiálne spracovanie knihy :) )
Čítaj viac
nikol
7.12.2013
slovenský woody allen
ďalšia kniha, ktorá sa Rankovovi vydarila, niet čo dodať,.. šokujúce, prekvapivé, hravé, zaujímavé, pútavé, jednoducho skvelé čítanie. určite neoľutujete!
Čítaj viac

Pavol Rankov (1964) debutoval prozaickou zbierkou "S odstupom času" (1995), za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. Nasledovali poviedkové knihy "My a oni / Oni a my" (2001) a "V tesnej blízkosti" (2004). Autorove knihy vyšli v bulharskom, maďarskom a arabskom preklade, publikoval v antológiách a časopisoch v Poľsku, Rumunsku, Nemecku, Švédsku, ale aj v Japonsku a Indii. Vyučuje na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je autorom odborných monografií "Masová komunikácia, masmédiá a informačná spoločnosť" (2002) a "Informačná spoločnosť: perspektívy, paradoxy, problémy" (2006).

Čítaj viac

Vydavateľstvo Artforum vzniklo v roku 2007 keď sme sa rozhodli, že ideme naozaj niečo spraviť s tým, že nám na pultoch (najmä našich) kníhkupectiev chýbajú pre nás osobne kľúčové knihy. Vydali sme teda Tracyho tigra, Malý strom, knihy od Chaima Potoka, Salingera alebo Tatarku. A pribúdajú ďalšie.

Naša najúspešnejšia kniha? Ak je to tá ktorú vlastní najviac ľudí, tak je to Muž, ktorý sadil stromy. Kniha s posolstvom (skvele ilustrovaná vtedy študentom Ľubom Paľom, ktorý je dnes na VŠVU docentom). Najviac dotlačí.

Ak najúspešnejšou knihou je kniha s najväčším počtom ocenení tak sú to asi Hlbokomorské rozprávky – Najkrajšia kniha Slovenska, Najkrajšia detská kniha, dve ceny na Bienále ilustrácii Bratislava, ocenenia IBBY aj Literárneho fondu.

Ak najúspešnejšia je tá, kde do seba kongeniálne zapadla forma (Palo Bálik) a obsah tak je to Tracyho tiger. Obsah Saroyanovho textu a výtvarný presah, ktorý mu dala Martina Matlovičová. Krása!

Naše vydavateľstvo sídli síce oficiálne na Kozej ulici 20, v suteréne kníhkupectva Artforum, no žije skôr v obývačke u Michalovcov doma, kde sa po uspatí najmladšieho člena vydavateľského tímu odohráva väčšina práce, stretnutí a rozhodnutí. Je koniec roka 2015 a počet titulov sa blíži 100, medzi nimi aj detské knihy, pár titulov non-fiction a niekoľko zbierok poézie, no drvivú väčšinu tvorí beletria. Vydávame a naďalej chceme vydávať knihy pre rozmýšľajúcich ľudí, ktoré ich budú sprevádzať na ich cestách najväčšieho dobrodružstva – dobrodružstva myslenia. A budeme aj naďalej trvať na tom, aby ich design a spracovanie bolo také, aké si zaslúžia. Ich čitatelia to totiž vedia oceniť. A nám to prináša radosť.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Na druhej strane - Pavol Rankov
Róbert Bezák: Medzi nebom a peklom - Štefan Hríb
22,67 €
Ušetríte 0,22 €

„Vlastnou univerzitou našich dní je zbierka kníh.“

Th. Carlyle