Paleo diéta

Moderný návrat k výžive z čias lovcov a zberačov
Robb Wolf  ·  Vydavateľstvo: Premedia, 2013
ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 12,69 €. Ušetríš teda naviac 0,23 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Naša cena:
12,92 €
Bežná cena:
12,95 €

Posielame do piatich dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

V súčasnosti najvyhľadávanejšia a najdiskutovanejšia diéta, aj keď ide skôr o životný štýl, vychádza zo stravovania a iných životných návykov človeka v období paleolitu. Toto najdlhšie obdobie v ľudských dejinách trvalo približne 3 milióny rokov a skončilo len nedávno.

Milióny rokov sa naši predkovia živili ako lovci a zberači, keď postupný vývoj náhle prerušil nástup poľnohospodárstva. Za niekoľko tisíc rokov doslova zmenilo dejiny ľudstva, nezmenilo však ľudské trávenie, ktoré sa častokrát nedokázalo prispôsobiť jeho produktom, akými sú obilniny, mliečne výrobky a pod.

Na rozdiel od mnohých iných podobných publikácií nie je paleo diéta založená na obmedzovaní prijatých kalórií, ale na poznaní toho, ako sa vyvinul ľudský druh a na tom, čo mu je vlastné. Ako zdôrazňuje autor, nejde len o zmenu jedálnička, ale aj celého životného štýlu. Jeho súčasťou má byť nielen iný typ stravy, ale aj dostatok spánku a pohybu. Vďaka tomu sa dokážeme ubrániť mnohým civilizačným chorobám a dostať svoje telo do takého dobrého stavu, ako to príroda počas miliónov rokov nášho vývoja plánovala. Paleo diéta po prvýkrát v slovenčine


Kniha amerického autora Robba Wolfa je jeden z najlepšie hodnotených a najvýznamnejších titulov venovaných paleo diéte. Propaguje životný štýl a výživu v súlade s tým, ako sa počas miliónov rokov vyvíjalo nielen ľudské trávenie, ale aj naše ďalšie návyky.

Paleo diéta nie je náhly módny trend, ale skôr životný štýl, ktorý sa presadzuje niekoľko rokov a dnes to už nie je iba kuriózna myšlienka presadzovaná pár vedcami a športovcami (Robb Wolf v sebe ako biochemik a majiteľ mimoriadne úspešného fitnescentra spája oboje). Podľa štatistických analýz Googlu je paleo diéta momentálne najvyhľadávanejšou diétou, v jej tieni zostala celá plejáda nových návodov na správnu životosprávu. Dôvod úspechu je pochopiteľný, paleo diéta už po prvom zoznámení sa so základnými zásadami dáva zmysel a prináša výsledky bez toho, aby kohokoľvek nútila nezmyselne hladovať. Hoci na prvý pohľad vyzerá ako typicky mužská diéta, je rovnako populárna aj medzi ženami.

Aj keď Wolfova kniha hovorí z väčšej časti o jedle a trávení, nezanedbáva ani zvyšnú telesnú schránku a dušu – či už v kapitole o paleo fitnes venovanej cvičeniu, alebo v kapitole o kortizole, kde rozpráva o zdravom spánku a potrebe skoncovať s veľkými a dlhodobými dávkami stresu, keďže naša psychika nie je na podobný tlak uspôsobená.

Inšpirácia z minulosti

Jeden z najväčších zlomov v ľudskej histórii sa odohral približne pred 12-tisíc rokmi. S nástupom poľnohospodárstva sa ľudia mohli vzdať životného štýlu lovcov a zberačov a usádzať sa vo väčších sídlach. Výsledkom bol civilizačný a kultúrny skok, ten však nedokázala urobiť naša tráviaca sústava. Za taký krátky čas sa nedokázala prispôsobiť strave, ktorú prinieslo poľnohospodárstvo s oblininami, strukovinami či mliečnymi výrobkami. Táto strava je bohatá na na cukry a mnohé alergény (najmä lepok) a ľuďom príliš neprospieva – čo sa rýchle odrazilo na objavení sa civilizačných chorôb a skrátení priemernej dĺžky života.

Z evolučného hľadiska znamená doba od nástupu poľnohospodárstva mimoriadne krátky čas – vývoj človeka v paleolite a mezolite trval približne 2,6 milióna rokov. Len posledné štyri ľudské generácie konzumujú produkty potravinárskeho priemyslu a od neolitickej revolúcie a nástupu poľnohospodárstva sa vystriedalo len niečo cez 360 generácií. To je menej ako pol percenta z celkového času ľudského vývoja. Zvyšnú dobu (viac ako 99,5 percenta celkového času) sme žili ako lovci a zberači. Tí sa viac hýbali a venovali svojim najbližším, menej pracovali a jedli úplne inú stravu, než na akú sme dnes zvyknutí.

Nový jedálny lístok

Prvé poľné plodiny vysievané ľuďmi boli rôzne druhy pšenice a jačmeňa (sacharidy, lepok). Došlo k radikálnej zmene v stravovacích návykoch človeka a s tým súvisiacemu rozšíreniu civilizačných ochorení, ktoré boli predtým skôr výnimkou (obezita, diabetes typu II, hypertenzia, srdcovo-cievne ochorenia, autoimunitné ochorenia, osteoporóza, Alzheimerova choroba).
V paleo jedálničku dominujú tuky na úkor sacharidov, zelenina má istú prednosť pred ovocím, odporúča sa konzumácia mäsa zvierat kŕmených trávou (a nie škodlivými obilninami), plody mora, ryby, ale aj orechy či vajcia. Paleo stravovanie sa zásadne odlišuje od súčasného modelu zdravého stravovania, v ktorom dominujú cukry (prevažne komplexné obsiahnuté v pečive, cestovinách, ryži, zemiakoch, strukovinách) na úkor proteínov a najmä tukov, ktoré sú nezmyselne démonizované, aj keď v skutočnosti nie sú hlavnou príčinou obezity ani mnohých iných problémov.
Viac energie do života
Zdravotné benefity paleo diéty sú početné: zníženie telesnej hmotnosti a tuku (najmä vďaka poklesu uhľohydrátov v potrave), koniec útlmov po jedle a kolísania energie počas dňa (vďaka tomu, že vám prestane kolísať hladina cukru v krvi), lepšia imunita voči sezónnym chorobám, efekt „omladnutia” (jednoduchý dôsledok lepšej regenerácie tkanív), eliminácia tráviacich problémov, zníženie vysokého krvného tlaku, prevencia cukrovky, utlmenie zápalových ochorení (imunitný systém prestane útočiť na vlastné tkanivá, ako napríklad u častých problémov so štítnou žľazou), zlepšenie stavu pri osteopénii, prevencia zubného kazu či nárast svalovej hmoty, pretože správna strava zablokuje odbúravanie aminokyselín zo svalstva.

Vydavateľstvo Premedia


Paleo diéta
Pozrite si ukážku tejto knihy
Pozrieť ukážku

Premedia

Ďalšie tituly vydavateľstva

Vydavateľstvo PREMEDIA patrí medzi menšie vydavateľstvá a zostať malým je aj jeho zámer. Vydáva široké spektrum kníh, ktorých spoločným menovateľom by malo byť, aby ich čítanie nebolo stratou času. Postupne sa vyprofilovali viaceré edície, ako napríklad TICHÁ VODA zameraná na svetovú beletriu, CIVILIZÁCIA prinášajúca knihy o spoločenských zmenách, či edícia LABYRINT venovaná detektívkam. Vydavateľstvo zároveň prinieslo množstvo kníh zo psychológie a populárnej ekonómie, silná je jeho edícia venovaná modernej histórii - od Súostrovia Gulag až po knihy Timothyho Snydera a ďalších súčasných autorov.

Viac informácií
Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Kúpte výhodne spolu

Spolu iba za 21,46 €
(ušetríte 0,48 €)
Kúpiť spolu

Podrobnosti

 • Originálny názov: The Paleo Solution: The Original Human Diet
 • Počet strán: 272
 • Väzba: brožovaná
 • Rozmer: 145×235 mm
 • Hmotnosť: 420 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788089594986
 • Rok vydania: 2013
 • Naše katalógové číslo: 156031


Hodnotenia čitateľov       (hodnotilo 26 ľudí) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
Adriana Martikáňová
Adriana Martikáňová
24. januára 2017
     
Reagovať Overený nákup

Overený nákup označuje recenzie od prihlásených používateľov, ktorí si predtým kúpili knihu v našom internetovom obchode.

Teoria aj recepty -1

Túto knihu napísal VEGETARIÁN. Teda ešte skôr, ako ho vegetariánska strava zabila. Na Paleo sa pozeral očami odborníka. Vyskúšal ju na sebe a svojej mame. Neskôr si otvoril posilňovňu.
V knihe je dosť odborných vysvetlení, ale aj zrozumiteľné vysvetlenie. Nakoniec obsahuje aj jedálniček s receptami na 4 týždne.
Kniha obsahuje jednoduché a chutné recepty.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (2)
Jozef
Jozef
15. novembra 2016
     
Reagovať

Teoria vs. prax 8

Tato kniha je jedna z tych, ktore popisuju realne fungujuce prinicpy uplatnitelne v praxi (ano chce to chciet ;o)). Viac menej nejde o nic nove, ale v knihe je to popisane velmi "jedlou" a putavou formou. Po precitani knihy zistite ze v podstate je stravovanie o jednoduchosti a dodrzanim zakladnych principov nebudete musiet uz nikdy riesit kalorie a strazit si co ste kde zjedli. Velmi sa bavim na komentoch typu chodte spat do jaskyne, vypnite PC, jedzte surove maso ked uz ste paleo a podobne vyplody ignorantov, ktory si tymto len ospravedlnuju vlastnu lenivost a svoj casto destruktivny zivotny styl.
Ludia velmi radi teoretizuju a hadaju sa o tom co poriadne nevyskusali, nenastudovali do hlbky a podobne. Ano kazdy si musi najst ten spravny pomer nutrientov v stravovani a az potom to zacne fungovat. Kazdy je original, ale mnoho znakov a genetiku mame rovnaku. Cize moje odporucanie - nastudujte tuto knihu s porozumenim a skusajte dovtedy kym nedosiahnete zlepsenie zdravia. Lekar ani nikto iny na svete to za vas neurobi ;o). Mne to funguje uz viac ako 3 roky, zlepsila sa kondicia, zdravie, postava. Nie je to zadarmo a stalo to plno pokusov a omylov, neprijemnych stavov a pod. no dnes by som nemenil. Ako hovori isty pan: Bud chces alebo nechces, ostatne su kecy...
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (8)   (0)
Jozef
Jozef
15. novembra 2016

Este odporucam knihu od Mark Sisson - Praveky Plan.

17. júna 2015
Reagovať

Názor čitateľa -12

Myslíte si, že je to zdravé? Po štyroch dňoch som porušila a zjedla som palacinky. Z jedného nepovoleneho jedla mam odvtedy bolesti žalúdka, už dva dni vkuse. Po tak krátkom čase si telo odvyklo od múky? Co potom bude po mesiaci? Teraz mam strach ďalej v tom pokračovať.

Kniha ma ale zaujala, aj keď viac ma oslovil Praveký plán, kde autor lepšie vysvetlil celkové stravovanie, ktoré sa až tak striktne nedrží.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (13)
Santana
Santana
19. decembra 2014
     
Reagovať

Oprášená atkinsova diéta -43

Rakovina, srdcovo-cievne choroby ako na koni o pár destiatok rokov. Nie, ďakujem. Bukovský nie je jediný a najmä nie prvý, ktorý hovorí o nevhodnom vplyve živočíšnych bielkovín pre ľudské telo. Najlepšie je asi Čínska štúdia, tej sa držím.

Paleo je strava z čias lovcov a zberačov... Keď chcete paleo, prečo nevypnete počítače, nejdete bývať do jaskyne a loviť vlastnými rukami?
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (45)
František
František
1. decembra 2014
Reagovať

hodnotenie knihy 22

Knihu som si objednal preto lebo som náhodou na internete objavil článok jedného pána ktorý opísal svoju asi trojmesačnú skusenosťˇs touto dietou.Članok ma zaujal výsledkami ktoré dosiahol za toto obdobie v znížení váhy o15 kg a stým spojené aj viditelné zlepšenie zdravotného stavu. Po prečítaní knihy za cca 3 dni som bez problemov upravil životosprávu podľa odporúčaní uvádzanych autorom knihy a hurááá ono to funguje.A funguje to perfektne.Teraz idem šiestý týždeň v pohode. Už za toto krátke obdobie nastal posun aj vo výsledkoch krvných testov k normálným hodnotám čo ma potešilo.Že by ma to lákalo vrátiť sa naspeť ku klasike,tak to v žiadnom prípade.Dokonca minule som nakupoval v Tesku a ako sa tak prechádzam pomedzi regále s množstvom potravín všetkeho možného druhu, napadla ma myšlienka,veď toto mi už nič nehovorí. Kniha je výborne napísana má cenu zlata Je to niečo ako biblia zdravia. Taká kniha sa nepožičiavá. Ďakujem Vám vo vydavateľstve za vydanie knihy. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (22)   (0)
juraj
juraj
15. októbra 2014
     
Reagovať

Realita dneška 17

Táto kniha je písaná presne podľa dôležitých zásad stravovania sa človeka, kedy sa ešte zaoberal svojím zdravím a bol kladený dôraz na prevenciu a asketickím spôsobom života videl presný vplyv stravy na telo, z iného pohľadu ako to chápeme teraz. Porovnal som to s viacerými knihami ako napr. Energetika jedla, Život bez pšenice, atď a plne súhlasím s autorom. podľa zásad tejto knihy sa riadim cca 10 mesiacov, za tento čas som schudol 50 kíl, omladol o 10 rokov, úplne sa mi upravil metabolizmus a trávenie. ustúpili mi ťažké ekzémy na predlaktiach atd. Treba dodať dôležitú vec - ľudia nikdy nemali taký prebytok potravy (a ešte ktomu nekvalitnej) ako teraz ale živili sa malým množstvom kvalitnej stravy. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (18)   (1)
Szabi
Szabi
13. januára 2015

Dakujem Jurajovy za motivaciu,idem dotoho

Tomáš
Tomáš
17. júla 2014
     
Reagovať

Paleo diéta 7

Super kniha. Ale asi by som to nenazýval diétou, skôr životným štýlom. Autor uvádza logické aj vedecké argumenty tohto stravovania. Najlepšie je však tieto veci pozorovať na sebe. Ako píše autor, vyskúšať to na sebe a potom človek sám uvidí. Ja osobne sa takto snažím stravovať už niekoľko cca rok až rok a pol a viem o čom píšem. Stačí že si dám večer napr. pizzu alebo len obyčajnú bagetu a hneď sa na druhý deň cítim prejedený, plný a nafúknutý. Odporúčam. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (9)   (2)
Petra Klučková
Petra Klučková
9. mája 2014
     
Reagovať

život naruby 10

Toto písanie mi obrátilo život naruby. Už viem, ktoré jedlo mi neškodí, po ktorom mi nebýva zle a ako bonus ma potešilo chudnutie s prívalom energie a radosti zo života :) Bez tejto knižočky by som bola len unavené chorľavé prasiatko ;) Človek má celý život hľadať niečo, čo ho obohatí, tu toho nájde veľa. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (14)   (4)
Zuzicka
Zuzicka
11. marca 2014
Reagovať

Nemam rada extremy -10

Knizku som precitala, ale nepresvedcila ma, ze je pre cloveka prirodzene jest take velke mnozstva bielkovin okrem toho zivocisneho povodu. Uz bol preukazany vztah medzi rakovinou a jedenim privelkeho mnozstva zivocisnych bielkovin. Ja som za zdravy stred, jem prirodzene potraviny, nie polotovary, maslo namiesto margarinu. Priklanam sa k nazoru MUDr. Bukovskeho na tuto temu, aj ked vegetarian zo mna nikdy nebude a nie vsetky jeho nazory na stravovanie zdielam.
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1015

Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (13)   (23)
Daik
Daik
7. decembra 2014

Ako pise model Bukovsky v uvode svojej slohovej prace, paleo dieta je len dalsia oprasena dieta ako desiatky pred nou. Avsak je jedina, ktorej venuje 10 strankovu agresivnu analyzu. Pan Bukovsky ma STRACH, konecne je tu nieco co naozaj funguje, bez obmedzovania a s dlhodobymi vysledkami. Idem na paleo uz rok a prezivam novy lepsi zivot, som zdravy, stihly, silny a vdacny tym, ktori oprasili stare pravdy o tom ze netreba jest cerealie. Na celom svete tento zivotny styl ziskava miliony priazniovcov a ak to tak pojde dalej, pan Bukovsky bude musiet prepisat svoje knihy. Mimochodom najvacsi nezmysel v jeho slohovke je ze paleo dieta je vysoko proteinova dieta. Paleo je o tukovom metabolizme, zakladom su zdrave tuky tak opovrhovane sucasnou medicinou.
Doporucujem nech si kazdy utvori svoj osobny nazort na tento zivotny styl - po 30 dnovom teste ako ja a mnohi dalsi.

stevo
stevo
17. apríla 2014

S bukovským by som si dal pozor vyše polovica tvrdení ktoré prezentuje su bludy, ktoré su už davno vyvratené a dokazané študiami. Napr o soji.

Dana kopálová
Dana kopálová
2. marca 2014
     
Reagovať

paleo diéta 7

Tak ma to šokovalo,že som to hned vyskúšala....je skvelá,odporúčam... Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (11)   (4)
12

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba