Knihy
E-knihy

Linda

Vydavateľstvo
Moba, 2013

Ve Wäxjö, idylickém provinčním městečku ve Švédsku, došlo k chladnokrevné vraždě, která obzvlášť vzrušila spoustu myslí a vyvolala mimořádnou vlnu emocí: dvacetiletá Linda byla ve svém vlastním bytě krutě týrána a následně uškrcena...

Čítaj viac

4,42 €

Bežná cena Bežne 4,65 €

Ušetríte 5%

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ve Wäxjö, idylickém provinčním městečku ve Švédsku, došlo k chladnokrevné vraždě, která obzvlášť vzrušila spoustu myslí a vyvolala mimořádnou vlnu emocí: dvacetiletá Linda byla ve svém vlastním bytě krutě týrána a následně uškrcena. Linda byla nejen velmi atraktivní a u všech oblíbená, ona ještě navíc navštěvovala policejní školu a zakrátko měla být přijata do řádného služebního poměru. Mnohé v případu ukazuje na to, že Linda svého vraha znala. Hlavní podezřelý má však velmi dobré alibi?
Čítaj viac
Kúpte spolu
Linda - Leif GW Persson
Najděte si svého marťana - Marek Herman
12,37 €
Ušetríte 1,63 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
656
Hmotnosť
690 g
Rok vydania
2013
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Moba
Rozmer
115×185 mm
ISBN
9788024355528
Naše katalógové číslo
152345

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Artúr Soldán
Artúr Soldán
25.12.2013
Vynikajúca švédska detektívka
Vo svojom poslednom románe „Linda příběh zločinu“ /ktorý vydalo vydavateľstvo MOBA, Brno v decembri 2013 v skvelom preklade od Jaroslava Bojanovského, ktorý prekladá severskú krimi pre MOBU/ sa bývalý kriminalista Leif GW Persson rozhodol pozrieť detailne na vyšetrovacie praktiky švédskej polície a veru nedáva si servítku pred ústa. Celý dej sa krúti okolo brutálnej vraždy dvadsaťročnej Lindy Wallinovej, ktorá sa odohrala v malom švédskom mestečku Wäxjö. Vražda, v ktorej pozadí je sexuálny motív je od začiatku veľmi ťažkým orieškom a tak na pomoc miestnej polícií prichádza „elitný“ tím zo Štokholmu vedený našim starým známym kriminálnym komisárom Evertom Bäckströmom, /ktorý celý dej prerozpráva, čitateľ sa na jeho vtipných postrehoch a myšlienkach veru nudiť nebude/, ktorého záľubou je dať si preplácať čo najviac vecí na štátne útraty, začínajúc vyčistením všetkého špinavého šatstva doneseného z domu, končiac preplácaním piva a tvrdého alkoholu za služby domnelých informátorov. Medzi pikošky patrí Bäckströmove pozeranie porna na izbe kolegu Jana Rogerssona, ktorý išiel na víkend do Štokholmu a čo čert nechcel túto skutočnosť vypátrali novinári a....
Persson nás na 656 stranách nenechá na pochybách že sa detailne vyzná vo vyšetrovacích praktikách a metódach švédskej polície. V strhujúcom deji kde sa objavujú jasní podozriví /sused emigrant, Poliak Marian Gross už predtým obvinený zo sexuálneho násilia, alebo príslušník miestneho oddelenia polície, ktorý s Lindou predtým chodil/ a Bäckström si medlí ruky a myslí si ako ľahko prípad vyriešil ale opak je pravdou. V deji sa objavujú všetci naši starí známi z predchádzajúcich dielov severského mystéria: čerstvý šéf kriminálnej polície Lars Martin Johansson, policajná doktorandka Lisa Mattei, kriminalisti Anna Holtová, Jan Lewin a Eva Svanströmová.
Persson zasadzuje tento príbeh medzi druhý a tretí diel Severského mystéria /t. j. medzi romány V jiném čase, v jiném životě a knihu Volně padat jako ve snu/. Autor nás postupne prevádza nielen životom obyvateľov ospalého malomestečka Wäxjö, ale aj životom a osudom samotnej obete Lindy Wallinovej a jej minulosťou, ktorá odkryje aj tie najtemnejšie stránky. To že páchateľa nakoniec Evert Bäckström dopadne je v jeho prípade víťazstvom pyrrhovým, pretože ho Johansoon preradí do oddelenia strát a nálezov.
Úvodné autorove venovanie „Maj Sjöwallové a Peru Wahlööovi, kteří to uměli lépe než skoro všichni ostatni“ nás nenechá na pochybách, kto bol Perssonovým vzorom pri písaní tejto skvelej švédskej detektívky. /Len tak na okraj autorská a manželská dvojica Maj Sjöwallová a Per Wahlööo sa v celej desaťdielnej sérii vyhýbali slovu detektívka a kriminálka – všetky svoje diela nazývali romány o zločine a aj Persson nazval svoju knihu Linda příběh zločinu, čo asi nie je náhoda/
Martin Beck a jeho partia, ktorá už v roku 1965 riešila obdobný prvý prípad zavraždenej Američanky Roseanny Mcgrawovej na výletnej lodi vo Švédsku. /I. román o zločine z desaťdielnej série nazvaný: Roseanna/ Aj v prvom prípade Martina Becka zohrala hlavnú úlohu náhoda a Roseanna ako aj Linda sa obe ocitajú v nesprávnu dobu na nesprávnom mieste. V oboch prípadoch je páchateľ dopadnutý ale obaja kriminalisti Martin Beck a Anna Holtová sú v závere deja na pochybách či našli skutočného páchateľa. Persson v strhujúcom deji poukazuje aj na psychologické pohnútky a motívy páchateľa a tiež v závere deja vyslovuje otázku prostredníctvom úst čerstvej doktorandky Lisy Mattei, že prečo sa obete sexuálnych zločinov označujú iba krstným menom? Lisa Mattei na to odpovedá týmito slovami: „A já se jmenuji Lisa, Lisa Mattei, pomyslela si Lisa, když stiskla poslední klávesu na klávesnici svého počítače. Je mi dvaatřicet, jsem žena, kriminální inspektorka a už brzy ze mne bude doktorka filozofie.“ Zostáva nám dúfať, že Persson napíše ďalší príbeh a že sa môžeme tešiť na nové prípady Larsa Martina Johanssona a jeho partie.

Čítaj viac

Nakladatelství MOBA vzniklo v roce 1991 a v současnosti patříme mezi největší a nejvýznamnější nakladatelství v České republice. Vydáváme kvalitní knihy v mnoha edicích, jako jsou Severská krimi, Historický román, Světová krimi, Literatura faktu, Původní česká detektivka, Společenský román, Rádce. Naši kmenoví autoři jsou např. Vlastimil Vondruška, Anthony Doerr, Deon Meyer, Hakan Nesser, Arnaldur Indridason, František Niedl, Michael Robotham, Johan Theorin, Benjamin Black, Hana Marie Körnerová a další.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Linda - Leif GW Persson
Najděte si svého marťana - Marek Herman
12,37 €
Ušetríte 1,63 €