Prvá a posledná láska

Pavel Vilikovský  ·  Vydavateľstvo: Slovart, 2013
ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 11,11 €. Ušetríš teda naviac 0,24 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Naša cena:
11,35 €
Bežná cena:
11,95 €
Ušetríte:
5% (0,60 €)

Posielame do štyroch dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Titul získal ocenenie Anasoft litera 2014

Je to láska k životu – k svojmu vlastnému i k životu ostatných, bez ktorých by ten náš nemal zmysel.


Je veľa druhov lásky a tá, o ktorej sa hovorí v dvoch novelách Pavla Vilikovského, nezodpovedá celkom predstave, ktorá sa nám pri tomto slove zvyčajne vybaví.

Niekto možno v príbehu úspešného fotografa pochybujúceho o význame svojej práce v rýchlo sa meniacom svete nijaký ľúbostný motív nepostrehne, a aj v príbehu dôchodcu, ktorý sa pri svojej dobrovoľníckej práci musí vyrovnávať s dramatickými osudmi, aké ľudstvu pripravilo dvadsiate storočie, by sme erotické vzplanutie hľadali márne. A predsa je ich ústrednou témou láska, láska utajená, nepriznaná a často neopätovaná, láska, o ktorú hrdinovia noviel napriek všetkým svojim neúspechom a zlyhaniam neprestávajú bojovať. Je to láska k životu – k svojmu vlastnému i k životu ostatných, bez ktorých by ten náš nemal zmysel.

Prvá a posledná láska
Pozrite si ukážku tejto knihy
Pozrieť ukážku

Slovart

Ďalšie tituly vydavateľstva

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 21 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Viac informácií
Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Kúpte výhodne spolu

Spolu iba za 22,66 €
(ušetríte 1,19 €)
Kúpiť spolu

Podrobnosti

 • Počet strán: 200
 • Väzba: pevná s prebalom
 • Rozmer: 110×185 mm
 • Hmotnosť: 360 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788055608570
 • Rok vydania: 2013
 • Naše katalógové číslo: 145972


Hodnotenia čitateľov       (hodnotilo 10 ľudí) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
Jozef K.
Jozef K.
16. decembra 2016
     
Reagovať

Recenzia 4

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prajete si ho zobraziť?

UPOZORNENIE: OBSAHUJE UKÁŽKY Z DIELA

Prvá a posledná láska je súborom dvoch noviel (Na ľavom brehu rieky a Štvrtá reč), ktoré vzbudili pozornosť poroty Anasoft litera natoľko, že Vilikovský za toto dielo získal ocenenie. Prvá časť sprostredkúva čitateľovi pohľad na profesionálneho fotografa Kamila. Základnou stavebnou jednotkou tu pôsobí akási fotografova retrospektivita a snaha o vyvolanie spomienok z čias mladosti, dospievania a zrelosti. Kamil, toho času už dôchodca, fotografovanie zavesil na klinec a týmto počinom si uvedomil, že to, čo bolo v jeho živote podstatné v negatívoch nenájde. A tak sa pokúša vyvolať film z najhlbších zákutí jeho mysle. Príbeh je radený do očíslovaných kapitol rozličného rozsahu a delí sa na dve hlavné línie, ktoré sa po kapitolách striedajú a viacmenej na seba nadväzujú. Prvá línia podáva príbeh zo súčasnosti, v ktorom Kamila nabáda priateľ Vilo Kavka k publikovaniu fotografií. Tá druhá sú Kamilove spomienky na všetko, čo fotoaparátom nezachytil a tak sa ich snaží, podobne ako film v tmavej komore, vyvolať aspoň v hlave. Celkom slušný základ na knihu, dalo by sa povedať. Treba však konštatovať, že samotná kniha pôsobí prinajmenšom kontroverzne. Tak nespočetné množstvo výrazových prostriedkov, toľko nádherných symbolov a majstrovských prirovnaní v kontraste s chaotickou štruktúrou a výstavbou textu či logickými nezrovnalosťami môže v mysli recipienta vyvolať pochybnosti o získanom ocenení. Navyše, až po dvadsiatu kapitolu sa prakticky v príbehu nič zásadné nedeje, autor ako keby tápal a svoje myšlienky podáva natoľko rozvláčne, až to pôsobí únavne. Autor sa ani nesnaží pritiahnuť širšie publikum, textom nevyvoláva zvedavosť. Napríklad v kapitole 21 píše o útoku z dvoch strán. Prvým útočiacim je Kamilova manželka, Katka. Bavili sa o fotografiách, ktoré si Kamil prezeral, Katka vyslovila svoj názor, dostali sa do drobnej škriepky.
Skončilo sa to bez víťaza. Katka ďalej mlčky, skôr v duchu ako viditeľne krútila hlavou a Kamil, aby nastolil prímerie, nalistoval v knihe fotografiu Desiata. V bohato zdobenej divadelnej lóži sedia robotníci v pracovných odevoch a desiatujú; vidieť fľašky i zamastené noviny a oni s plnými ústami hľadia do objektívu. Nepózujú, len s prirodzenou zvedavosťou pozerajú na fotografa, ktorý ich tam prekvapil. Dvaja majú na hlave klobúk a jeden pod nosom hitlerovské fúziky. „Chceš vidieť fotografiu s naozaj silným ľudským nábojom?“ opýtal sa.
Stačilo málo, umiestniť otázku pred text a vzbudiť tak záujem. Podobne je to aj s logickými nejasnosťami. Napríklad autor Kamila stavia často do pozície, že si nedokáže spomenúť na postavy, na ich prehovor, na ich výzor, no napriek tomu si s určitosťou spomína na nepodstatné detaily.


V druhej novele, alebo ako ju autor nazýva – poviedke, sa stretávame s výpoveďami svedkov, ktorí prežili hrôzy druhej svetovej vojny. Výpovede sú dokumentované hlavnou postavou, Gabrielom, oralhistorikom. Autor na záver uvádza, že v texte použil nepublikované spomienky Ing. K.G.-G. a citáty z knihy Sonke Neitzel: Odpočúvaní. Musíme konštatovať, že sa rozhodol správne, pretože práve spomenuté texty dodávajú tejto novele správnu dávku dynamiky a údernosti, pritom v čitateľovi evokujú mnohé otázky, z ktorých jednou z nich je aj tá najpodstatnejšia a viackrát spomenutá – Ako to bolo možné? Lenže autor prostredníctvom autorského rozprávača zbytočne nahustenou satirou a sarkazmom podkopáva svoje dielo a tým si strieľa vlastný gól. Je to ako prísť známemu na pohreb, zapáliť si cigaretu a žoviálne rozprávať vtipy o Ježišovi Kristovi. Neubránili sme sa pocitu, že autor sa o priazeň čitateľa nesnaží. Vilikovský to s perom a písmenkami vie. Žiaľ, v tomto prípade prezdobená kytica aforizmov, metafor alebo prirovnaní vypovedá o starom známom – dobrého veľa škodí. Akási čitateľská katarzia sa tak v tomto prípade nekoná.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (4)   (0)
29. septembra 2014
     
Reagovať

Názor čitateľa -1

No... takže som si kúpila víťazný titul súťaže Anasoft litera v očakávaní, že to musí stáť za to. Moje očakávania sa nepotvrdili ani zďaleka. Nie je to ani náročné čítanie, ani ľahká literatúra, je to čosi medzi, knihu by som zhrnula ako nemastnú-neslanú. Ak mal autor v úmysle nastoľovať hlbšie myšlienky, mal ich viac rozvinúť, ak to malo byť zaujímavé pre bežného čitateľa, chýbal mi tam dej. Sklamala ma rovnako ako porota Anasoft litera. Žeby toto bola najlepšia kniha roku 2013???!! Ostatné nominované knihy som nečítala, Nevybavená záležitosť a Grázel vyzerajú dobre, ale po tejto "knihe roka" sa mi do toho ani nechce. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (4)
Alexandra
Alexandra
20. novembra 2013
     
Reagovať

Prvá a posledná láska 17

Priznám sa, že táto knižka sa mi do rúk dostala nedobrovoľne ( povinná literatúra) ale čo to mi dala. Podľa môjho skromného názoru je však určená staršiemu čitateľovi ( moja viac ako 40 ročná známa si ju veľmi pochvaľovala). Prvoplánové písanie mi nikdy veľmi nešlo k chuti, takže možno aj tým sa mi Vilikovský nedostal pod kožu.

Obe poviedky sú písané veľmi zložitou štylizáciou a rozčlenením textu, takže čitateľ musí byť naozaj pozorne sústredený. Nie je to knižka ktorú so sebou nosíte v taške a občas do nej zaboríte nos pri cestovaní, alebo tak... Nie, toto dielo si vyžaduje veľa času, a hlavne je nutné ho čítať bez väčších prestávok.

Miestami veľmi múdre a bežné myšlienky nútia čitateľa zamyslieť sa nad maličkosťami žitia, ale na druhej strane vnútorný život a obrovský boj hrdinov oboch poviedok napovedá o rozpoltenosti bežného človeka.

Redundancia slov a spojení na niektorých miestach zavádza a zbytočne pletie, ale skúsený čitateľ si s tým vie poradiť.

V každom prípade, je veľmi poučné prečítať si toto dielo, lebo človeku pripomenie akú radosť možno mať z maličkostí a z každého nového rána.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (22)   (5)

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba