popis
Útek z tábora 14
Utek z tabora 14 (Blaine Harden)

Útek z tábora 14   

Neuveriteľný príbeh muža zo Severnej Kórey o strastiplnom putovaní za slobodou

Blaine Harden  ·  Vydavateľstvo: Tatran, 2012
Preklad: Jozef Klinga
VYPREDANÉ
Naša cena: 11,90 €
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je, žiaľ, vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 224 strán
 • pevná s prebalom väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj ako elektronická verzia Útek z tábora 14
Politické väzenské tábory v Severnej Kórei fungujú dvakrát dlhšie ako Stalinove gulagy a dvanásťkrát dlhšie ako Hitlerove koncentračné tábory. Doposiaľ sa nepodarilo ujsť žiadnemu z tisícov väzňov, ktorí sa v severokórejských táboroch narodili a vyrástli. Žiadnemu, s výnimkou Šina Tong-hjoka.

Blaine Harden v knihe Útek z tábora 14 vynáša na svetlo temné tajomstvá Severnej Kórey, ktorej despotický totalitný režim podkopávajúci ľudského ducha jej obyvateľov nemá na svete obdobu. Vďaka Šinovmu svedectvu o jeho uväznení a neuveriteľnom úteku majú čitatelia konečne možnosť nazrieť za nepreniknuteľné múry a ostnatý drôt – Šinovými očami hľadíme na matku, s ktorou súperí o jedlo, na dozorcov, ktorí sa z chlapca snažia vychovať donášača, a stávame sa priamymi svedkami popravy Šinovej matky a brata.

Hoci meno neslávne známeho „Milovaného vodcu“ Kim Čong-ila zarezonovalo vo všetkých krajinách, Severná Kórea zostáva odrezaná od zvyšku sveta aj po tom, ako sa vlády ujíma jeho tretí syn Kim Čong-un. Čoraz menej cudzincov smie vstúpiť na severokórejskú pôdu a len zopár šťastlivcov sa smie tešiť z privilégia opustiť hranice svojho rodiska. Severná Kórea trpí hladom, krivká o žobráckej palici a naháňa strach celému svetu arzenálom atómových zbraní. Je tiež miestom, kde láska a ľudské práva sú dva rovnako neznáme pojmy. Približne dvestotisíc väzňov si odpykáva celoživotné tresty v politických väzenských táboroch. no vláda Severnej Kórey existenciu týchto táborov aj napriek jasným záberom z vesmírnych družíc tvrdošijne popiera.

Hardenovo hrôzostrašné rozprávanie odhaľuje nepoznanú dystopiu a sústreďuje sa na výnimočného mladého väzňa, ktorý prežil prvú štvrtinu života v najtvrdšom väzení najprísnejšie stráženého štátu. Útek z tábora14 ponúka čitateľom dosiaľ nevídaný pohľad do najhlbšieho vnútra vari najzúfalejšieho národa na Zemi. Odvíja sa pred vami príbeh o vytrvalosti a odvahe, o neutíchajúcej nádeji a túžbe žiť slobodný život.

Z nášho blogu: Autentické svědectví uprchlíka z pracovního tábora v Severní Koreji

Podrobnosti

 • Počet strán: 224 strán
 • Väzba: pevná s prebalom väzba
 • Rozmer: 147×229 mm
 • Hmotnosť: 450 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788022206259
 • Rok vydania: 2012
 • Naše katalógové číslo: 140467
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Vydavateľstvo TATRAN patrí dnes medzi menšie vydavateľstvá, nakoľko sa stalo rodinnou firmou. Svoju stratégiu zameriava na tie najzaujímavejšie tituly zo zahraničnej beletrie, ale aj na vyhľadávanie nových slovenských autorov. Nosným prvkom je beletria pre dospelých, ale v posledných rokoch sa orientuje aj na motivačné knihy a skutočné príbehy, ktoré si získavajú stále viac a viac čitateľov. Pre nás je dôležitá každá kniha nielen pred, ale aj po vydaní, keď si vyžaduje ďalšiu osobitú starostlivosť, aby ju ocenil čo najširší okruh čitateľov.Ako vzniklo vaše vydavateľstvo? V septembri oslávi vydavateľstvo Tatran 65 rokov od svojho vzniku. Za ten čas prešlo rôznymi právnymi formami, ktoré kopírovali historické udalosti nášho národa. Menilo sa aj zloženie vydávaných titulov, každá doba si žiadala niečo iné. Čo sa však za celé desaťročia nezmenilo, sú obľúbené beletristické edície, do ktorých zaraďujeme tie najzaujímavejšie tituly, ako edícia bestsellerov LUK, Svetová tvorba a Slovenská tvorba.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte? Každý titul starostlivo vyberáme so zreteľom na čitateľa, či už náročného, alebo takého, ktorý si chce pri čítaní oddýchnuť a uletieť do iného sveta. Okrem toho je pre nás veľmi dôležité myšlienkové posolstvo každej jednej knihy a z toho prameniaca inšpirácia. Pri spracovaní všetkých publikácií dbáme však na kvalitnú textovú úpravu a technické spracovanie knižky, aby kniha bola umeleckým artefaktom a spĺňala kritérium nášho hesla – knihy pre hodnotnejší život.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí? Vždy na tú poslednú vydanú! Pretože to je chvíľa, kedy žijeme konkrétny príbeh tej -ktorej knihy, až kým ju nenahradí nová. Ak by sme vyzdvihli jednu knihu, bolo by to nefér voči ostatným. Dokonca náš vkus vo vydavateľstve sa natoľko líši, že vyberáme len tie knihy, na ktorých sa spoločne zhodneme. Ak by kritériom úspechu bola predajnosť, tak jednoznačným šampiónom je Chatrč od W. P. Younga. Veľmi si však vážime knihy z edície Svetová tvorba a autorov ako Toni Morrisonová, Julian Barnes, Woody Allen, ktorí obohatia čitateľa nielen myšlienkovo, ale sú aj prekladateľským prínosom.
Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Útek z tábora 14Zdieľať

Recenzie, kritiky

V rukách držíte knihu o jednom z najdesivejších miest na Zemi. Útek z tábora 14 je šokujúcim odhalením severokórejských politických väzenských táborov a súčasne svedectvom o nepohasínajúcej sile ľudského ducha snívať a udržiavať si plamienok nádeje aj v najtemnejších hlbinách pekla.
Suzanne Scholteová, nositeľka Ceny Mieru mesta Soul a predsedníčka Združenia pre mier v Severnej Kórei

Tento príbeh nemá konkurenciu. Žiadna iná kniha vrátane mojej neopisuje krutosť, ktorej v ríši Kim Čong-ila hovoria „komunizmus“, tak výstižne ako Útek z tábora číslo štrnásť. Blaine Harden, ostrieľaný spravodajca denníka Washington Post, rozpráva drsný príbeh s ozajstným majstrovstvom. Poctivo odvedená práca sála z každej stránky.
Barbara demicková, autorka knih Niet čo závidieť: Obyčajné životy v Severnej Kórei

Útek z tábora číslo štrnásť chytí za srdce a zmení každého, v kom ešte prebýva duša. Harden je majster pera a s každým novým slovom nám umožňuje spoznať, kto je Šin. Harden svojho hrdinu nestavia do roly Goliáša, ale jednoduchého muža, ktorý zvádza zápas so sebou samým a snaží sa pochopiť, čo mu urobili a k čomu ho dohnali na ceste za prežitím. Útek z tábora číslo štrnásť je
nemilosrdnou obžalobou pokriveného režimu a vzdáva hold každému, kto zostáva človekom aj tvárou v tvár čistému zlu.
Mitchell Zuckoff, autor bestselleru New York Times Stratení v Šangri-La

Ďalšie recenzie a súvisiace články

Ukážka z knihy

Životná lekcia

Najstaršia spomienka, ktorú si vybavuje, sa spája s popravou.
Kráčal po matkinom boku na obilné pole v povodí rieky Tädonggang, kam dozorcovia nahnali niekoľko tisícok väzňov. Chlapec bol z toľkého davu od vzrušenia celý bez seba a pomedzi nohy dospelých sa preplazil až dopredu, kde pozoroval, ako dozorcovia priväzujú neznámeho muža k drevenému kolu.
Šin In-gun mal len štyri roky. Primálo, aby porozumel príhovoru pred popravou. Počas desiatok popráv v nadchádzajúcich rokoch ho čakali ešte mnohé príhovory hlavného dozorcu, ktorý rozprával zhromaždeným väzňom, že hoci príslušný odsúdenec dostal jedinečnú šancu „vykúpiť sa“ tvrdou prácou, ani táto veľkodušnosť severokórejskej vlády mu nestačila. Aby sa predišlo väzňovmu prívalu nadávok na štát, ktorý sa chystal vziať mu život, napchali dozorcovia odsúdenému do úst okruhliaky a na hlavu mu navliekli plátenné vrece.
Počas prvej popravy vo svojom živote sledoval Šin streľbu troch dozorcov. Z každej pušky zaduneli tri...

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 36 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Janas
Janas
13.09.2016
Reagovať
Úžasná kniha na zamyslenie o bytí človeka

Človek by si myslel, že to ani nie je možné, ale je. Je dobré to povedať ľuďom, ktorí nemajú ani tušenie, že niečo také existuje, aby si začali vážiť to čo majú a bránili si to a nedovolili svojej vláde, aby niečo také urobila v ich krajine. Myslíme si, že u nás sa to nemôže stať, ale môže, ak dáme politikom priveľkú moc. Ak ju už raz majú, tak sa jej tak ľahko nevzdajú a sú ochotní pozabíjať aj vlastných ľudí. Severná Kórea je takým príkladom a je tu práve teraz v 21. storočí a nie niekde v minulosti, o ktorej sa len dočítame v historických knihách.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Lukáš Šebek
Lukáš Šebek
17.03.2016
Reagovať
Neuveriteľné...

Človek by si povedal, že v 21. storočí, kedy človek dokáže v podstate všetko, čo si zaumieni; vďaka vede môžme mať nové orgány, v baroch obsluhujú roboti a miliardy sa točia v najmodernejšom zbrojení jednotlivých armád, že v takejto dobe už nemôže existovať niečo také, čo je opísané v tejto knihe. Autor nám podáva "výborný" príbeh, avšak obohatený o fakty, ktoré pomôžu utvoriť si názor na Severnú Kóreu ako takú... a na čele toho všetkého stojí jeden mladý človek, ktorý vďaka svojej moci, pomätenosti a absolútne iracionálnemu postoju ku súčasnej politike sveta núti ľudí vo svojej krajine k pre nás nepredstaviteľným skutkom. Nepredstaviteľným, až pokiaľ si človek prečíta Útek z tábora 14. Potom už človek začne svet okolo seba, výber jedál v hypermarkete, sladké ničnerobenie, či len prechádzku po čerstvom vzduchu vnímať akosi intenzívnejšie. Inšpirujúca kniha !

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Barbora Vermešová
Barbora Vermešová
15.11.2015
Overený nákup Reagovať
Knižný útek z hedonizmu

Každý robíme vo svojom živote dobré a zlé rozhodnutia. Po rokoch sa k nim človek akosi prirodzene vráti. Aj ja som sa vrátila. K tejto knihe. Je to jedno z tých dobrých rozhodnutí v mojom živote. Zmenila ma a moje vnímanie sveta ako takého. Do poslednej bodky.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
19.09.2014
Reagovať
Názor čitateľa

dobre napísané , ale neverím tomu ,99% sú to vymyslené veci popreberané z iných diel a vykonštruované na objednávku západnej antipropagandy , ale čítanie dobré

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (21)  
Nahlásiť recenziu
názor na názor čitateľa
názor na názor čitateľa
26.10.2014

Jeden múdry psychológ povedal:,, ľudský mozog radšej verí sladkému klamstvu ako krutej pravde."(z určitých aj chemických procesov v mozgu je to jednoduchšie)Vyjadroval sa k tomu,že väčšina Američanov neverí udalostiam o holokauste a koncentračných táboroch u nás v Európe.

Nahlásiť recenziu
Jakub
Jakub
25.07.2014
Reagovať
obdivuhodné

Knihu som dostal na Vianoce od Brata, musím povedat že pri niektorých kapitolách som musel knihu odložit,lebo je neuveritelné a nepochopitelné co dokáze clovek cloveku urobit, po dočítaní som mal chut angazovat sa v nejakej oragnizací na pomoc, ale clovek potom pochopí ze nech sa snazí akokolvek niektoré veci nezmení. velmi silné čítanie, naturálne, občas neprestavitelné a nepochopitelné, či stojí za kupu? jednoznačne

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (12)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Ján Lorinčík
Ján Lorinčík
28.05.2014
Overený nákup Reagovať
Hodnotenie

Drsné priblíženie pomerov v táboroch Severnej Kórei. Naviac o to vzácnejšie, že toto priblíženie vychádza zo svedectva človeka, ktorý to tam naozaj prežil.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
tomas
tomas
08.05.2014
Reagovať
Top kniha

Najlepsia kniha aku som kedy cital .

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (8)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Viktor Dzurik
Viktor Dzurik
08.04.2014
Overený nákup Reagovať
Názor zákazníka

Zacal som to citat okolo druhej poobede a neodlepil som sa az kym som to v noci nedocital. Netusil som, ako rychlo dokazem zmenit nazor na jeden cin, ak poznam pozadie... A ked som potom pozrel na fotke SInovi do oci a uvedomil som si, ze to bol SKUTOCNY PRIBEH, uvedomil som si, co mame a ake hrozne veci su ludia schopni vykonat druhym. Skvela kniha. Nelutujem ani sekundu, ktoru som nad nou stravil. Urcite si ju precitajte

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Ro
Ro
07.03.2014
Reagovať
Utek z tabora 14

Tazky pribeh ale fanrasticka kniha

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (7)  
Nahlásiť recenziu
jano
jano
03.03.2014
Reagovať
budem dlho rozdychávať

nielen severná kórea, viacero vecí sa mi vyjasnilo. skvelá kniha.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Pablo Escobar
Naša cena: 12,37 € (ušetríte 11%)
Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši...
Americký cisár
Naša cena: 10,77 € (ušetríte 11%)
Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na...
Impérium
Naša cena: 11,75 € (ušetríte 11%)
Ryszard Kapuściński, otec poľskej reportážnej školy, autor mnohých úspešných kníh reportážneho žánru. Svetové uznanie mu priniesli najmä reportáže...
Eben
Naša cena: 11,56 € (ušetríte 11%)
Čo vlastne vieme povedať o Afrike? Porovnajme si svoje vedomosti a skúsenosti s legendou svetovej reportáže Ryszardom Kapućińskim, ktorý vo svojej...
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Pablo Escobar
Mark Bowden
Naša cena: 12,37 €
Americký cisár
Martin Pollack
Naša cena: 10,77 €
Eben
Ryszard Kapuściński
Naša cena: 11,56 €
Impérium
Ryszard Kapuściński
Naša cena: 11,75 €
Nebo nie je výmysel
Todd Burpo, Lynn Vincent
Naša cena: 10,88 €
Vlčice zo Sernovodska
Irena Brežná
Naša cena: 10,44 €
Cigán je Cigán
Lidia Ostałowska
Naša cena: 11,50 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Úlomky spomienok
Marika Gombitová, Miroslav Graclík
Naša cena: 11,82 €
Tanec s drakmi 1: Sny a Prach
George R.R. Martin
Naša cena: 15,12 €
Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
Ransom Riggs
Naša cena: 13,60 €
Si ako slnko
Táňa Keleová-Vasilková
Naša cena: 8,72 €
Harry Potter a Prekliate dieťa (Kniha 8)
J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Naša cena: 14,39 €Čítať bez rozmýšľania je ako jesť bez vychutnávania. (Edmund Burke)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 332 447,07 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička