Knihy
E-knihy

Svet podľa Garpa

Slovart, 2012
Vydavateľstvo
Slovart, 2012

Román plný absurdít, nečakaných situácií a náhod, ako i obyčajnej ľudskosti a koncov, ktoré napriek všetkému úsiliu nemôže človek odvrátiť. Hlavným hrdinom je Garp, neobyčajný človek plný obyčajnej ľudskej túžby...

Čítaj viac

9,92 €

Bežná cena Bežne 9,95 €

Posielame do dvoch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

U nás si môžete aj vypočuť ukážku z románu - číta Marián Geišberg.
Román plný absurdít, nečakaných situácií a náhod, ako i obyčajnej ľudskosti a koncov, ktoré napriek všetkému úsiliu nemôže človek odvrátiť. Hlavným hrdinom je Garp, neobyčajný človek plný obyčajnej ľudskej túžby, ktorého životné osudy poznačí už jeho počatie – jeho matka si zaumieni mať dieťa bez partnera a za otca si vyberie nevyliečiteľne chorého vojaka T. S. Garpa, ktorého ošetruje. Matka vplýva na Garpa po celý život. Všetky postavy knihy (Garpova matka, manželka Helen, jej milenec, synovia), ako aj ich skutky pôsobia reálne a nečakanou silou. Každý má nejaké sny a usiluje sa ich uskutočniť, no keď ich uskutoční, stanú sa ťaživou nočnou morou, ktorej sa dá uniknúť iba smrťou.
Garp vychovávaný excentrickou matkou Jenny Fieldsovou, ktorá sa rozhodla mať dieťa bez manžela dospieva pod jej vedením do svojráznej osobnosti. Spoločne odídu do Viedne s jediným cieľom: písať. Jenny napíše svoj životopis Sexuálne podozrivá, ktorý sa stane bestsellerom a stane sa uznávanou autoritou v ženskom hnutí. Garp, aby sa mohol oženiť s Helenou, napíše poviedku. Jeho tvorba je však príliš afektovaná a Garp si v nej rieši najosobnejšie bolestné zážitky, ktoré ho ako desivé predstavy, neustále prenasledujú. Slávnym sa stane až po napísaní bulvárneho románu Svet podľa Bensenhavera, ale úloha, ktorú má ako úspešný spisovateľ na verejnosti plniť, ho zaskočí nepripraveného.
Román je plný groteskných situácií, ktoré sa dotýkajú citlivých tém dneška – individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutia, násilia a strachu z nešťastia. Z tejto bohatej mozaiky obrázkov sveta vystupuje do popredia Garpove neúnavné snaženie chrániť šťastie a kľud svojej rodiny.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Svet podľa Garpa - John Irving
Štyri hostiny - Meir Shalev
19,84 €
Ušetríte 0,06 €

Recenzie, kritiky

Svet podľa Garpa (Monika Želasková), citaj.to

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
608
Hmotnosť
510 g
Rok vydania
2012
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788055606163
Naše katalógové číslo
138521

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

110 hodnotení

79
18
10
3
0

Michal Tóth
Michal Tóth
31. 5. 2018
Musím sa priznať, že ešte žiadna kniha ma neovplyvnila tak, ako táto..... drsné, ale pravdivé. :) Bola to prvá kniha Johna Irvinga, ktorú som prečítal a vďaka jeho vynikajúcemu rozprávačskému talentu si nepochybne prečítam aj ďalšie jeho diela.
Čítaj viac
Simona
8. 1. 2018
Kniha ma bavila už od samého začiatku, kde si moju pozornosť získala svojrázna Jenny Fieldsová. Celkovo sa mi kniha veľmi páčila, dokonca som si viackrát povedala, že mohla kľudne skončiť v tom či onom momente a vôbec by jej to neuškodilo. Nechápala som, ako môže Irving prichádzať s ďalšími a ďalšími situáciami, ktoré čitateľa bavili, zarážali a zároveň nútili k zamysleniu. Rada sa vrhnem aj na ďalšie tituly od Johna Irvinga.
Čítaj viac
Danielita
20. 3. 2016
Skvelá!
Pre mňa prvotina od autora. Ono názov danej knihy mi po rozume chodil už dávno, vždy som o nej vedela (asi kvôli filmu, ktorý som však nikdy nevidela) a tak prišiel konečne čas začítať sa do nej. Knižka je síce menšieho "vzrastu" o to však "tučnejšia". Dokonca mám málo kníh s takouto väzbou (brožovaná), napriek tomu mi to vôbec neprekážalo, asi kvôli obsahu ;) Prečítala som ju tuším za 3 dni, inak sa jednoducho nedalo. Príbeh je pútavý, miestami na zamyslenie, o ľuďoch a činoch mimo "normálu" (ako takom) ani nevraviac. Jednoznačne odporúčam (momentálne si tak "hoviem" na dvestej strane autorovej Poslednej noci na Twisted river, kde sa znova streli ľudia všeho druhu ;)
Čítaj viac
Miro
6. 2. 2015
Pútavé a zábavné
Už po prečítaní úvodných stránok, no hlavne od momentu počatia Garpa, bolo zrejmé, že s týmto čítavým dielom bude zábava. V knihe nechýbajú zvraty, čierny humor, absurdita, provokácia, tragédia, násilie a samozrejme autorom obľúbené bodkočiarky :) . Môj subjektívny pocit: dejovo aj námetom asi lepšie, než Zásady muštárne, kvalitná oddychovka, ktorú môžem vrelo odporučiť. ( A miestami ozaj cítiť, že Irving bol žiakom Guntera Grassa. Tým nemám na mysli počet strán ... )
Čítaj viac
29. 9. 2013
Názor čitateľa
Knihu som prečítala veľmi rýchlo. Má pútavý dej a človek chce vedieť ako bude pokračovať. Je to prvá kniha, ktorú som od Irving-a čítala. Veľmi sa mi páčil štýl písania, musím však aj napísať, že posledných 200 strán ma už moc nebavilo a záverečný epilóg mi prišiel až prehnane moc tragický a mrzelo ma, že záver knihy nepokračoval ako jej začiatok. Po prečítaní mám z knihy pocit, že mohla byť kľudne kratšia, ale neľutujem, že som ju čítala.
Čítaj viac
Andrea
20. 7. 2013
Skvelá kniha!!
Skvelá kniha :) Obľúbila som si všetky postavy a niekedy som mala pocit, že knihu nečítam, ale stojím uprostred situácie a všetko sa odohráva pred mojimi očami. Pred pár rokmi som mala v rukách jeho knihu Modlitba za Owena Meanyho, ktorá ma vôbec nezaujala, neviem prečo a preto som váhala či si v knižnici zobrať túto knihu a som rada, že som si ju nakoniec zobrala. Jedna z najlepších kníh, ktorú som čítala a aj po prečítaní som o nej a o postavách nemohla prestať rozmýšľať. Videla som aj film, ale ten sa s knihou nedá vôbec porovnať.
Čítaj viac
Danica
14. 4. 2010
Naj - román, ktorý ma zasiahol

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Na túto knihu často myslím, aj keď som ju čítala asi pred 3 rokmi. Podľa mňa najlepšia Irvingova kniha, ktorá sa naozaj nevymyká jeho rukopisu, Irving má úžasný pozorovací talent a množstvo postáv, ktoré do svojich diel komponuje niekedy mätie, aj napriek tomu jeho štýl písania milujem a prečítala som asi všetko , čo napísal. Garp je pre mňa stelesnením charakterného, dobrého človeka, ktorý nemá žiadny bočný úmysel aj napriek svojim chybám /kto ich nemá?/. Jeho postava mi bola veľmi , veľmi sympatická. Od Irvinga odporúčam Večného žida. Aj tá je super.
Čítaj viac
Kamilenka
Kamilenka
22. 4. 2009
Jeden z NAJ
Tento Irvingov román som prvýkrát čítala ešte ako teenagerka v českom preklade, no nijak zvlášť ma neoslovil. S odstupom 15 rokov, počas ktorých sa Irving stal jedným z mojich obľúbených spisovateľov, som si Garpa prečítala znovu, no už v originále...a nemohla som sa od neho odtrhnúť. Dej je veľmi kompaktný, hladko plynúci a typicky Irvingovský, t.j. zaľudnený rôznymi postavami, ktoré sa vymykajú "normálu". A práve o to ide - štandardom je to, čo si sami určíme, čo chceme, nie čo vravia tí druhí.
Všetky Irvingove diela, kde autor sleduje životné osudy jednotlivca a úzkeho kruhu s ním spojených postáv, sú kvalitným čítaním - a Garp nie je výnimkou.
Čítaj viac
Alexandra
Alexandra
22. 9. 2008
Názor čitateľa
ÚŽASNÁ KNIHA!!! Zo začiatku som jej veľmi neverila, ale tak zaujala, že 600 strán som mala doslova "zhltnuté". Toto je jedna z tých kníh, ktorá človeku môže niečo po sebe nechať. Prečítala som ju pred pár dňami a stále musím na ňu myslieť. Fakt super!
Čítaj viac
eLeR
eLeR
23. 5. 2008
Názor čitateľa
Túto knižku som čítala pred 15 rokmi a bola prvá od Irvinga. Viem, že som bola vtedy taká nedočkavá, že som preskakovala román, ktorý písal hrdina knižky, bolo to písané modrou farbou. Potom po skončení knižky som si ho prečítala v kuse. :-) Od vtedy ušlo už veľa času a ja mám prečítané všetky jeho knihy. Irving je moja srdcovka!!!
Čítaj viac

John Irving sa narodil 2. marca 1942 v Exeteri v štáte New Hampshire. Vyštudoval univerzitu v New Hampshire a vo Viedni u Günthera Grassa. Prvý román Slobodu medveďom (Setting Free the Bears, 1968) mu vyšiel, keď mal 26 rokov. Spočiatku sa venoval pedagogickej činnosti, no jeho úspešný román Svet podľa Garpa (The World According to Garp, 1978, sfilmovaný 1982), ktorý mu priniesol svetovú slávu a získal nomináciu na cenu National Book Award, mu umožnil naplno sa venovať spisovateľskej kariére. K jeho najznámejším románom patria The Water-Method Man (Pitná kúra, 1972), 158-Pound Mariage (158-librová svadba, 1974), rodinná sága Hotel New Hampshire (1981), Pravidlá muštárne (The Cider House Rules, 1985) Modlitba za Owena Meanyho (A Prayer for Owen Meany, 1989), A Son of Circus (Syn cirkusu, 1994) a román Štvrtá ruka (The Fourth Hand, 2001), ktorý vyšiel v slovenskom preklade vo vydavateľstve SLOVART.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 25 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Čítaj viac
Kúpte spolu
Svet podľa Garpa - John Irving
Štyri hostiny - Meir Shalev
19,84 €
Ušetríte 0,06 €

„Je ľahšie nudnú knihu napísať, ako prečítať.“

Móra