Slovenský rok

v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch
Katarína Nádaská  ·  Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2012
ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 29,57 €. Ušetríš teda naviac 0,64 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

      (344)
Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Naša cena:
30,21 €
Bežná cena:
31,80 €
Ušetríte:
5% (1,59 €)

Posielame do piatich dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Tento titul je dostupný aj v kolekcii za výhodnú cenu!

Veľká rodinná kniha o slovenských ľudových tradíciách.

Prečo dievčatá na sviatok Lucie búchali varechami na kurín?
Prečo gazda na jar vkladal do prvej brázdy škrupinky z vajca?
Prečo sa na svätého Jána nemalo vynášať z domu mlieko?
Komu z rodiny patrilo stehno z martinskej pečenej husi?


V tejto jedinečnej publikácii sa dozviete, ako sa slávili výročné sviatky, čo sa kedy cez rok spievalo a vinšovalo, ako sa na dedine veštilo a zariekalo.
Text sa člení na štyri kapitoly podľa štyroch ročných období, zoradené však v súlade s priebehom cirkevného roka. Publikácia ponúka súhrn základných informácií o ľudovom zvykosloví, na druhej strane až nečakane pútavé a zábavné čítanie, a to najmä vďaka bohatému výberu ukážok ľudovej slovesnosti či úryvkov z literárnych diel, ale v neposlednom rade aj zásluhou pôvabných ilustrácií.

Fortuna Libri

Ďalšie tituly vydavateľstva


Vydavateľstvo Fortuna Libri, a.s., bolo založené roku 1990 ako prvé súkromné vydavateľstvo na Slovensku. V tom čase sa preslávilo predovšetkým vydávaním edície Kroník s jej stálicou Kronikou ľudstva. Od júla 2011 sa vydavateľstvo Fortuna Libri zlúčilo s vydavateľstvom detskej literatúry Junior. Detské tituly tak v súčasnosti vychádzajú v edícii Fortuna Junior. V súčasnosti Fortuna Libri prináša na slovenský i český knižný trh beletriu, detské knihy, populárno-náučnú literatúru so širokým tematickým záberom. Venujeme sa vydávaniu prekladovej literatúry, ako aj tvorbe pôvodných titulov.

Ako vzniklo vydavateľstvo?
Vydavateľstvo Fortuna Libri vzniklo v máji 1990 pod pôvodným názvom Fortuna Print ako prvé súkromné vydavateľstvo na Slovensku.

Od začiatku sa zameriavalo najmä na literatúru faktu a knihy pre deti. Do popredia sa dostali také okruhy tém, ktoré v predchádzajúcich desaťročiach nemohli vychádzať a na slovenskom knižnom trhu výrazne chýbali.

Fortuna Libri sa zapojila do vydávania medzinárodnej edície Kroník. Edičný záber vydavateľstva sa postupne rozširoval o praktické príručky so zameraním na materstvo a výchovu detí v rodine, zdravie a zdravú výživu, životný štýl a hobby.

Podľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Pri výbere titulov v oblasti beletrie je veľmi dôležitý príbeh, prípadne odkaz, ktorý v sebe skrýva a literárny štýl. Samozrejme, zvažujeme aj možnú komerčnú úspešnosť jednotlivých titulov. Pri populárno-náučných prekladových publikáciách treba zohľadňovať najmä to, či sú informácie z odborného hľadiska správne, a zároveň vhodné aj pre nášho čitateľa. Treba brať do úvahy, že titul, ktorý je bestsellerom v zahraničí, nemusí byť úspešný aj na slovenskom, prípadne českom knižnom trhu. Pri tvorbe pôvodných publikácií je veľmi dôležité nájsť vhodnú tému, ktorá osloví čitateľov a nájsť šikovných spolupracovníkov, odborníkov v danej oblasti.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Edícia Kroník je najúspešnejšou edíciou, na ktorú je vydavateľstvo právom hrdé, keďže jej bohato dokumentované encyklopedické diela možno nájsť vo väčšine našich domácností. Sprístupňujú poznatky širším čitateľským vrstvám v knižnej podobe. Samozrejme, že v tejto tradícii by sme chceli pokračovať a naďalej vydávať aj tituly s predpokladaným dlhodobým záujmom čitateľov. Aj v edícii Fortuna Junior vyšlo mnoho detských kníh, ktoré si našli svojich malých čitateľov.

Viac informácií
Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Podrobnosti

 • Počet strán: 328
 • Väzba: pevná s prebalom
 • Rozmer: 240×288 mm
 • Hmotnosť: 1770 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788081420566
 • Rok vydania: 2012
 • Naše katalógové číslo: 137377


Hodnotenia čitateľov       (hodnotilo 358 ľudí) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
5 hviezdičiek 334
4 hviezdičky 7
3 hviezdičky 0
2 hviezdičky 2
1 hviezdička 1
Ukázať všetky recenzie

Najnovšie recenzie

       

Slovenský rok       

Knihu dostala pod stromček moja dcéra,ktorú zaujíma etnografia.Veľmi sa …

Názor čitateľa       

Táto kniha je pre našu rodinu úplne kultovou knihou. Je v nej všetko o …

Najlepšie recenzie Všetky recenzie

Andy
Andy
19. decembra 2013
     
Reagovať

Skvelá kniha! 21

Tip na túto knihu ako darček som si prečítala v časopise EVA. Mal to byť pôvodne darček pre jednu pani, ale svokre sa tak zapáčila, že ju nechce dať z ruky:-) Vraví, že keď ju celú prečíta, tak ju pošle, ale ja tomu neverím :-).
Hneď keď bola doručená kuriérom, sme si z nej čítali, aj sme sa zasmiali...Je veľmi zaujímavá. Musím podotknúť, že zvyky v nej nie sú veľmi aplikovateľné do reálneho života a tejto doby (určite si nezoberiete muža, ktorý sa na Vás prvý pozrie 24.12 ráno...asi tak a podobne :-) ), ale ináč je to pekné čítanie a povedala by som, že také rozprávkové a pohodové. K tomu pekné ilustrácie a môžme túto knihu považovať za skutočný klenot do každej slovenskej knižnice, a to pre malých, veľkých aj starých. Ideálne čítanie počas Vianoc, ku oblátkam, pečivu a horúcemu punču :-) Som veľmi rada, že sme ju kúpili a oceňujem absolútne pohodové doručenie až domov, keďže táto kniha je pomerne ťažká. V nedeľu som ju objednala a v utorok ráno už bola doma.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (22)   (1)
Kamila Jurišová
Kamila Jurišová
5. januára 2014
     
Reagovať

Názor čitateľa 18

Knižku som dostala pod stromček a musím sa priznať, že som ňou nadšená. O mnohých zvykoch som ani netušila, že existujú a pôvod mnohých som sa dozvedela až z tejto knihy. Keďže tento rok maturujem, zaujímal ma práve pôvod stužkovej slávnosti a v knihe som sa všetko dočítala. Okrem veľmi výstižných a čitateľsky zrozumiteľných textov ma pobavili aj ilustrácie. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (18)   (0)
Marta
Marta
9. decembra 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa 13

Nechcem, aby to vyzeralo ako opakovanie predošlých hodnotení, ale musím ......je skutočne nádherná, výstižná, Ďakujem autorke, za vytvorené dielo. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (13)   (0)
Števo Divánik
Števo Divánik
11. decembra 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa 13

Dnes som si kúpil knižku Slovenský rok, poradila mi ju ako tip pod stromček pani v kníhkupectve. Keď som ju vybalil z celofánu - ešte sviežo voňala novotou. Dúfam, že mi bude voňať každá jej stránka - tak ako tie prvé, ktoré si práve čítam.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (16)   (3)
Silvia Láslopová
Silvia Láslopová
11. novembra 2013
     
Reagovať Overený nákup

Overený nákup označuje recenzie od prihlásených používateľov, ktorí si predtým kúpili knihu v našom internetovom obchode.

Výborná kniha 11

Táto kniha je dôkazom, že sa u nás robia aj kvalitné publikácie. Naozaj výborné spracovanie. Aj keď uznávam, že niektorých "veľmi nábožensky orientovaných" jedincov, môže v istých momentoch provokovať, ba až šokovať. Ostatní si prídu na svoje. Výborný prehľad o tom, ako žili naši predkovia a ako veľmi boli spätí s prírodou a ročnými cyklami. Oceňujem aj výber literárnych ukážok, človek má hneď chuť opäť siahnuť po Kukučínovi. Niekedy sa zamýšľam, či nejaká kniha, ktorú si kúpim, bude mať výpovednú hodnotu aj pre ďalšie generácie. O tejto publikácii môžem povedať, že išlo o dobrú investíciu. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (11)   (0)
Zuzka
Zuzka
28. novembra 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa 11

Práve si z knihy čítam o zvykoch v Advente a normálne som dostala chuť ísť ráno na roráty - musím pozrieť, kde sa budú v Bratislave konať - kniha je napísaná tak pútavo a živo, že sa od nej neviem odtrhnúť.... Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (11)   (0)
Ondrej Kráľ
Ondrej Kráľ
14. novembra 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa 7

Osobne sa mi na knihe Slovenský rok v obradoch páči práve skĺbenie predkresťanského obdobia s tým kresťanským. Mnohé zvyky (ako som sa konečne dozvedel) majú korene v predkresťanskom období, ale zachovali sa (samozrejme modifikované) takmer až do súčasnosti. Slovensko je tradične kresťanská krajina (aspoň sa za takú považuje) takže oceňujem napríklad aj medailóny známych svätcov v súčinnosti s ľudovými zvykmi. Nemyslím si, že by táto kniha mohla niekoho pohoršiť. Je to hodnotná publikácia, ktorá objasňuje veľa zo slovenskej minulosti. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (7)   (0)
26. novembra 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa 6

Ja som knihu dostala aj s podpisom autorky a som z jej kvalitou velmi poskojna. Kniha mi rozsirila vedomostne obzory o slovenskej ludovej kulture a vela ma naucila. Dufam, ze autorka napise aj pokracovanie.
Cvetana
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (6)   (0)
Nina
Nina
10. novembra 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa 5

Súhlasím, že kniha je skutočne veľmi hodnotná a je vhodným darčekom, ale i stálym sprievodcom rokom, jeho obdobiami a oživuje dávno zabudnuté zvyky. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (5)   (0)
Ludvik Ludecký
Ludvik Ludecký
7. mája 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa 3

Knihu Slovenský rok som dostal pod stromček. najprv som si myslel, že to bude len taký obligátny vianočný darček s útrpným čítaním, ale bol som veľmi milo prekvapený - kniha ma hlboko zaujala a hlavne je neskutočne pútavo napísaná -je skvelá a je to doslova a do písmena sprievodca rokom. Pre mňa určite kniha roka!!!! Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (0)

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba