popis
Slovenský rok

Slovenský rok   

v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch

Katarína Nádaská  ·  Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2012
Bežná cena: 31,80 €
Naša cena: 30,21 €
Ušetríte:5% (1,59 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Posielame do 6 dní.

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 328 strán
 • pevná s prebalom väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je dostupný aj v kolekcii za výhodnú cenu!

Veľká rodinná kniha o slovenských ľudových tradíciách.

Prečo dievčatá na sviatok Lucie búchali varechami na kurín?
Prečo gazda na jar vkladal do prvej brázdy škrupinky z vajca?
Prečo sa na svätého Jána nemalo vynášať z domu mlieko?
Komu z rodiny patrilo stehno z martinskej pečenej husi?


V tejto jedinečnej publikácii sa dozviete, ako sa slávili výročné sviatky, čo sa kedy cez rok spievalo a vinšovalo, ako sa na dedine veštilo a zariekalo.
Text sa člení na štyri kapitoly podľa štyroch ročných období, zoradené však v súlade s priebehom cirkevného roka. Publikácia ponúka súhrn základných informácií o ľudovom zvykosloví, na druhej strane až nečakane pútavé a zábavné čítanie, a to najmä vďaka bohatému výberu ukážok ľudovej slovesnosti či úryvkov z literárnych diel, ale v neposlednom rade aj zásluhou pôvabných ilustrácií.

Podrobnosti

 • Počet strán: 328 strán
 • Väzba: pevná s prebalom väzba
 • Rozmer: 240×288 mm
 • Hmotnosť: 1770 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788081420566
 • Rok vydania: 2012
 • Naše katalógové číslo: 137377

Fortuna Libri Ďalšie tituly


Vydavateľstvo Fortuna Libri, spol. s r. o., bolo založené roku 1990 ako prvé súkromné vydavateľstvo na Slovensku. V tom čase sa preslávilo predovšetkým vydávaním edície Kroník s jej stálicou Kronikou ľudstva. Od júla 2011 sa vydavateľstvo Fortuna Libri zlúčilo s vydavateľstvom detskej literatúry Junior. Detské tituly tak v súčasnosti vychádzajú v edícii Fortuna Junior. V súčasnosti Fortuna Libri prináša na slovenský i český knižný trh beletriu, detské knihy, populárno-náučnú literatúru so širokým tematickým záberom. Venujeme sa vydávaniu prekladovej literatúry, ako aj tvorbe pôvodných titulov.

Ako vzniklo vydavateľstvo?
Vydavateľstvo Fortuna Libri vzniklo v máji 1990 pod pôvodným názvom Fortuna Print ako prvé súkromné vydavateľstvo na Slovensku.

Od začiatku sa zameriavalo najmä na literatúru faktu a knihy pre deti. Do popredia sa dostali také okruhy tém, ktoré v predchádzajúcich desaťročiach nemohli vychádzať a na slovenskom knižnom trhu výrazne chýbali. Fortuna Libri sa zapojila do vydávania medzinárodnej edície Kroník. Edičný záber vydavateľstva sa postupne rozširoval o praktické príručky so zameraním na materstvo a výchovu detí v rodine, zdravie a zdravú výživu, životný štýl a hobby.

Podľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Pri výbere titulov v oblasti beletrie je veľmi dôležitý príbeh, prípadne odkaz, ktorý v sebe skrýva a literárny štýl. Samozrejme, zvažujeme aj možnú komerčnú úspešnosť jednotlivých titulov. Pri populárno-náučných prekladových publikáciách treba zohľadňovať najmä to, či sú informácie z odborného hľadiska správne, a zároveň vhodné aj pre nášho čitateľa. Treba brať do úvahy, že titul, ktorý je bestsellerom v zahraničí, nemusí byť úspešný aj na slovenskom, prípadne českom knižnom trhu. Pri tvorbe pôvodných publikácií je veľmi dôležité nájsť vhodnú tému, ktorá osloví čitateľov a nájsť šikovných spolupracovníkov, odborníkov v danej oblasti.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Edícia Kroník je najúspešnejšou edíciou, na ktorú je vydavateľstvo právom hrdé, keďže jej bohato dokumentované encyklopedické diela možno nájsť vo väčšine našich domácností. Sprístupňujú poznatky širším čitateľským vrstvám v knižnej podobe. Samozrejme, že v tejto tradícii by sme chceli pokračovať a naďalej vydávať aj tituly s predpokladaným dlhodobým záujmom čitateľov. Aj v edícii Fortuna Junior vyšlo mnoho detských kníh, ktoré si našli svojich malých čitateľov.
Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Slovenský rokZdieľať

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 324 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Najnovšie recenzie
Názor čitateľa Môj osobný názor - táto kniha je absolútne...
Názor čitateľa Kúpil som si túto knihu spolu s ostatnými dvoma titulmi...
Názor čitateľa Slovenský rok je zaujímavá kniha, ktorej hodnota je...

Najlepšie recenzie Všetky recenzie (337)

Andy
Andy
19.12.2013
Reagovať
Skvelá kniha!

Tip na túto knihu ako darček som si prečítala v časopise EVA. Mal to byť pôvodne darček pre jednu pani, ale svokre sa tak zapáčila, že ju nechce dať z ruky:-) Vraví, že keď ju celú prečíta, tak ju pošle, ale ja tomu neverím :-).
Hneď keď bola doručená kuriérom, sme si z nej čítali, aj sme sa zasmiali...Je veľmi zaujímavá. Musím podotknúť, že zvyky v nej nie sú veľmi aplikovateľné do reálneho života a tejto doby (určite si nezoberiete muža, ktorý sa na Vás prvý pozrie 24.12 ráno...asi tak a podobne :-) ), ale ináč je to pekné čítanie a povedala by som, že také rozprávkové a pohodové. K tomu pekné ilustrácie a môžme túto knihu považovať za skutočný klenot do každej slovenskej knižnice, a to pre malých, veľkých aj starých. Ideálne čítanie počas Vianoc, ku oblátkam, pečivu a horúcemu punču :-) Som veľmi rada, že sme ju kúpili a oceňujem absolútne pohodové doručenie až domov, keďže táto kniha je pomerne ťažká. V nedeľu som ju objednala a v utorok ráno už bola doma.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (18)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Kamila Jurišová
Kamila Jurišová
05.01.2014
Reagovať
Názor čitateľa

Knižku som dostala pod stromček a musím sa priznať, že som ňou nadšená. O mnohých zvykoch som ani netušila, že existujú a pôvod mnohých som sa dozvedela až z tejto knihy. Keďže tento rok maturujem, zaujímal ma práve pôvod stužkovej slávnosti a v knihe som sa všetko dočítala. Okrem veľmi výstižných a čitateľsky zrozumiteľných textov ma pobavili aj ilustrácie.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (15)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Števo Divánik
Števo Divánik
11.12.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Dnes som si kúpil knižku Slovenský rok, poradila mi ju ako tip pod stromček pani v kníhkupectve. Keď som ju vybalil z celofánu - ešte sviežo voňala novotou. Dúfam, že mi bude voňať každá jej stránka - tak ako tie prvé, ktoré si práve čítam.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (14)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Marta
Marta
09.12.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Nechcem, aby to vyzeralo ako opakovanie predošlých hodnotení, ale musím ......je skutočne nádherná, výstižná, Ďakujem autorke, za vytvorené dielo.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (12)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Zuzka
Zuzka
28.11.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Práve si z knihy čítam o zvykoch v Advente a normálne som dostala chuť ísť ráno na roráty - musím pozrieť, kde sa budú v Bratislave konať - kniha je napísaná tak pútavo a živo, že sa od nej neviem odtrhnúť....

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (10)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Silvia Láslopová
Silvia Láslopová
11.11.2013
Reagovať
Výborná kniha

Táto kniha je dôkazom, že sa u nás robia aj kvalitné publikácie. Naozaj výborné spracovanie. Aj keď uznávam, že niektorých "veľmi nábožensky orientovaných" jedincov, môže v istých momentoch provokovať, ba až šokovať. Ostatní si prídu na svoje. Výborný prehľad o tom, ako žili naši predkovia a ako veľmi boli spätí s prírodou a ročnými cyklami. Oceňujem aj výber literárnych ukážok, človek má hneď chuť opäť siahnuť po Kukučínovi. Niekedy sa zamýšľam, či nejaká kniha, ktorú si kúpim, bude mať výpovednú hodnotu aj pre ďalšie generácie. O tejto publikácii môžem povedať, že išlo o dobrú investíciu.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (9)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Ondrej Kráľ
Ondrej Kráľ
14.11.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Osobne sa mi na knihe Slovenský rok v obradoch páči práve skĺbenie predkresťanského obdobia s tým kresťanským. Mnohé zvyky (ako som sa konečne dozvedel) majú korene v predkresťanskom období, ale zachovali sa (samozrejme modifikované) takmer až do súčasnosti. Slovensko je tradične kresťanská krajina (aspoň sa za takú považuje) takže oceňujem napríklad aj medailóny známych svätcov v súčinnosti s ľudovými zvykmi. Nemyslím si, že by táto kniha mohla niekoho pohoršiť. Je to hodnotná publikácia, ktorá objasňuje veľa zo slovenskej minulosti.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (7)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
26.11.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Ja som knihu dostala aj s podpisom autorky a som z jej kvalitou velmi poskojna. Kniha mi rozsirila vedomostne obzory o slovenskej ludovej kulture a vela ma naucila. Dufam, ze autorka napise aj pokracovanie.
Cvetana

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (6)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Nina
Nina
10.11.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Súhlasím, že kniha je skutočne veľmi hodnotná a je vhodným darčekom, ale i stálym sprievodcom rokom, jeho obdobiami a oživuje dávno zabudnuté zvyky.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Peter Šichula
Peter Šichula
19.01.2014
Reagovať
moj pohlad

Hned ma kniha oslovila,konecne neamericke sviatky,ziaden valentin a pod. Otvaram knihu...ilustracie su prijemne.Zacinam letmo citat a som sklamany.Velka a tazka kniga by mala mat toho viac.Plytke klzanie prekladane chybami,ako vecnymi tak formalnymi. Pre ludi od facebooku to je asi fajn,pre folkloristu malo Pozitivom je minimalne poukazanie na nase zvyky,tradicie,hadam sa mladi viac prebudia a miesto importovanych,casto komercnych novozvykov oprasia to nase,miestne.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Plán B – 30-dňový manuál zdravého chudnutia
Naša cena: 15,92 € (ušetríte 20%)
Doktor Igor Bukovský vám predkladá výber toho najlepšieho, čo za 10 rokov svojej práce s klientmi v Ambulancii klinickej výživy objavil, pochopil...
Hodvábnik
Naša cena: 13,17 € (ušetríte 15%)
Keď spisovateľa Owena Quinea vyhlásia za nezvestného, jeho manželka sa obráti na súkromného detektíva Cormorana Strikea. Najskôr si myslí, že sa...
Šlabikár šťastia 2
Naša cena: 7,14 € (ušetríte 35%)
Na čo sa zameriava druhý diel Hiraxovho Šlabikára šťastia? - na sebapozorovanie ako spôsob spoznania a čistenia sa - vnímanie súvislostí pri...
Hovor ako hovorca
Naša cena: 14,45 € (ušetríte 15%)
Pravidelným tréningom si rýchlo rozšírite svoju aktívnu slovnú zásobu v rodnom jazyku a zdokonalíte si svoje vyjadrovacie a artikulačné...

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.

Neprehliadnite: náš tip!
Slovenský rok
+
Čím žila slovenská rodina
Kúpte si titul
Slovenský rok

spolu s titulom
Čím žila slovenská rodina
Spolu iba za 52,11 €
(ušetríte 9,39 €)
Kúpiť spolu
Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Slovenský rok + Čím žila slovenská rodina (kolekcia)
Katarína Nádaská
Naša cena: 49,90 €
Banská Bystrica
Vladimír Bárta
Naša cena: 18,72 €
PrešpoRock
Boris Filan
Naša cena: 9,45 €
Nejkrásnější alpské silnice
Zdeněk Blahůšek
Naša cena: 11,18 €
A teraz túto,... 5
Vojtech Tátoš
Naša cena: 2,63 €
Vlastiveda 2 pre 2. ročník základnej školy
Mária Kožuchová a kol.
Naša cena: 7,52 €
Banská Bystrica
Vladimír Bárta, Milan Šoka
Naša cena: 3,25 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Vážka
Michel Bussi
Naša cena: 14,02 €
Šváby
Jo Nesbo
Naša cena: 11,12 €
Fifty Shades of Grey - Päťdesiat odtieňov sivej
E L James
Naša cena: 13,59 €
Láska z nebies
Lorna Byrne
Naša cena: 7,92 €
Zelené smoothie
Victoria Boutenko
Naša cena: 7,57 €Vážme si nad zlato dobré a užitočné knihy! (V. M. Kramerius)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 224 276,91 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička