Knihy
E-knihy

Frida

Strhující životní příběh slavné mexické malířky

Vydavateľstvo
Metafora, 2012

Frida Kahlo, mexická malířka a významná kulturní osobnost, po otci německého původu, v dětství zmrzačená obrnou a ve věku osmnácti let téměř smrtelně zraněná, žila život plný extrémů. Vzala si za muže další klíčovou osobnost mexického kulturního života...

Čítaj viac

16,04 €

Bežná cena Bežne 16,40 €

Ušetríte 2%

Posielame do 11 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

16,04 €

Viac o knihe

Strhující životní drama slavné mexické malířky!

Frida Kahlo, mexická malířka a významná kulturní osobnost, po otci německého původu, v dětství zmrzačená obrnou a ve věku osmnácti let téměř smrtelně zraněná, žila život plný extrémů. Vzala si za muže další klíčovou osobnost mexického kulturního života, malíře Diega Riveru, s nímž prožila vášnivý vztah naplněný láskou, ale také žárlivostí a nevěrou.
V tomto románu, jenž je živě vykresleným portrétem podmanivé a jedinečné ženy, se citlivou a emocionální vypravěčkou stává Fridina sestra Cristina, svědkyně a občas i přímá účastnice jejich bouřlivého manželství. Sledujeme tak nejen intenzivní soupeření obou sester o přízeň Diega Rivery, ale i fascinující obrazový kaleidoskop Mexika první poloviny 20. století. V příběhu má své místo také řada jiných slavných osobností, například ruský revolucionář Lev Trockij či oslnivě krásné filmové hvězdy María Félix, Dolores del Río a Paulette Goddard.

Bárbara Mujica splétá životy a lásky těchto pozoruhodných a výjimečných lidí do skutečného dramatu, které dovádí k velkolepému konci.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Frida - Bárbara Mujica
Frida Kahlo - Luděk Janda
29,39 €
Ušetríte 1,06 €

Recenzie, kritiky

Frida (Mária Brišová), citaj.to

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
416
Hmotnosť
450 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Metafora
Rozmer
129×206 mm
ISBN
9788073593643
Naše katalógové číslo
135660

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,9 / 5

9 hodnotení

2
4
3
0
0

alzb
4.1.2018
Sklamanie

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Knihu som kupovala s veľkým nadšením a očakávaním zhrnutia najdôležitejších faktov a udalostí zo života Fridy. Písaná je veľmi pútavo a celá je výpoveďou Fridinej sestry Cristiny, čo robí všetko ešte zaujímavejším, nakoľko sa čitateľ postupne dostáva takpovediac pod kožu nielen Fride, ale aj samotnej Cristine, ktorá odhaľuje jej vzťah k milovanej a zároveň nenávidenej sestre. Kniha bola zážitkom a zaujala ma natoľko, že som pri jej čítaní miestami nedýchala, niekde sa smiala, inde plakala. Robila som si výpisky zaujímavých informácií, no po dočítaní prišlo veľké sklamanie. V závere v poznámke autora Bárbara Mujica uvádza a pripomína, že Frida je len román a napriek tomu, že sa údajne držala základnej známej línie života Fridy, mnoho príhod či dokonca postáv si vymyslela a sú, citujem, dielom jej fantázie. Rozumiem, že ak ide o biografický román, vyžaduje si to istú dávku prikrášlenia a rovnako tak nečakám ani presné znenia dialógov či monológov. Ak sa ale zachádza do vymýšľania kľúčových postáv, ktorým je následne venovaných niekoľko kapitol, no ktoré v skutočnosti nikdy nežili, človek sa začne zamýšľať nad tým, či išlo autorke naozaj o sprostredkovanie Fridinho života alebo o falošné senzácie. Čítala som iné beletrizované životopisy, ktorých autori ostali pri zemi a pridŕžali sa skutočnosti, preto si nemyslím, že ak ide o román automaticky to autora vyzýva k tomu aby si celý príbeh (a ľudí!) vymyslel. Ak preto očakávate pravdivý obraz o živote Kahlo, siahnite radšej po inej knihe, ak Vám ale nezáleží na faktoch, pokojne si ju prečítajte, nakoľko čítanie samotné je v tomto prípade strhujúce. Ja som však ostala veľmi zmätená, keďže tak ako som sa snažila zapamätať si čo najviac vecí, odrazu som nevedela čo z toho, čo som si z knihy zobrala je pravdou a čo len autorkinou predstavivosťou. Myslím, že je to celé voči čitateľovi trochu nefér, lebo ak by bola takáto dôležitá skutočnosť zdôraznená niekde v úvode alebo popise knihy, človek sa vie hneď na začiatku rozhodnúť či do nej investuje alebo nie (podľa toho čo hľadá). Autorka však vynechala akýkoľvek úvod či predhovor a z popisu knihy tu na Martinuse to nie je zrejmé. Čiže all in all, pocity z knihy mám po jej prečítaní presne také, aký mala vzťah Cristina Kahlo k sestre Fride - milujem ju a zároveň nenávidím :)
Čítaj viac

Kúpte spolu
Frida - Bárbara Mujica
Frida Kahlo - Luděk Janda
29,39 €
Ušetríte 1,06 €