Knihy
E-knihy
8,66 €

Bežná cena Bežne 8,90 €

Ušetríte 3%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

8,66 €

Viac o knihe

Vinohradnícke remeslo je odpradávna súčasťou ľudskej histórie a kultúry. Vyšľachtiť vínnu révu, dopestovať zlatisté či rubínovočervené bobule hrozna a urobiť z nich dobré víno je skutočné umenie, ktoré ľudia stáročiami rozvíjajú do čoraz dokonalejších podôb. A Slovensko do dejín vinohradníctva neodmysliteľne patrí, veď vieme, že vinohradnícke tradície na svahoch Malých Karpát siahajú až do čias starých Keltov a Rimanov. A že sa za tie stáročia, ba tisícročia udialo všeličo zaujímavé a že vinohrady a vinohradnícke dvory okrem starobylých vínnych pivníc naplnených vzácnym mokom skrývajú aj nespočetné množstvo neuveriteľných príhod a tajomstiev, o tom, by vinohradníci vedeli rozprávať. Veľa Vám prezradí aj táto knižka. Nazriete v nej do histórie jedného z najtradičnejších vinohradníckych regiónov Slovenska - starobylého Račišdorfu, dnešnej Rače. Dozviete sa o tom, prečo za pradávnych čias zhorela chýrna krčma na brehu Račieho potoka, aj o račišdorfskom šenkárovi, ktorý prekabátil zubatú, o čarodejnej krampli a usilovnom Vinckovi, o tom, prečo pastier Viatek zbojníka preklial, a veľa ďalších tajomstiev, ktoré ľudská pamäť zachovala. Okrem toho autorky pre Vás pozbierali čriepky starých vinohradníckych piesní, modlitieb, prísloví a iných múdrostí, a taktiež množstvo zaujímavostí o tajomstvách vinohradníckeho remesla.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Vinohradnícke povesti - Dobroslava Luknárová, Zuzana Kuglerová
100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život - Dušan Kadlec
21,38 €
Ušetríte 3,42 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
152
Hmotnosť
390 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Matica slovenská
Rozmer
175×240 mm
ISBN
9788081150845
Naše katalógové číslo
134476

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ľudo Havlovič
21.9.2012
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha je nielen pekne spracovaná, ale má hlboký historický základ v spomínaných povestiach.
Čítaj viac
Milan B.
20.9.2012
Literárne vinobranie v Rači
Veľmi príjemné oddychové čítanie príbehov, ktoré doteraz žili v ústnom podaní a ktoré autorka prerozprávala znamenitou štylistikou, ako aj príbehov, ktoré vznikli na základe historických poznatkov autoriek a ktoré sa mohli stať na pozadí konkrétnych faktov a udalostí. Knihu možno považovať za jeden z trvalých vrcholov snáh miestnych aktivistov sústredených okolo portálu racan.sk o zachovanie dedičstva predkov a poukázanie na autentickosť a špecifický ráz obyvateľov malokarpatskej Rače, charakteristickej svojim nárečím, spôsobom života obyvateľov, práce vinohradníkov i kuchárskeho umenia domácich gazdiniek. Oslavná poézia o víne, starobylé modlitby, pranostiky a krátky malokarpatský - račinsky slovníček nevtieravo zvýrazňujú jedinečnosť ľudových tradícií. Kniha s určitosťou osloví každého lokálpatriota, resp. každého váhajúceho k hrdému lokálpatriotizmu privedie a s určitosťou sa stane súčasťou domácich nielen račianskych knižníc.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Vinohradnícke povesti - Dobroslava Luknárová, Zuzana Kuglerová
100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život - Dušan Kadlec
21,38 €
Ušetríte 3,42 €

„Knihy sú pre mnohé ženy lepšími priateľmi a odvážnejším dobrodružstvom ako muži.“

Cube