popis
Ľudské telo

Ľudské telo   

Alice Robertsová  ·  Vydavateľstvo: Ikar, 2012
VYPREDANÉ
Bežná cena: 39,90 €
Naša cena: 37,91 €
Ušetríte:5% (1,99 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je žiaľ vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 512 strán
 • pevná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Štúdium ľudského tela má mimoriadne dlhú históriu. Najstarším známym lekárskym dokumentom je papyrus Edwina Smitha, pochádzajúci približne z roku 1600 pred Kr. Predstavuje ranú učebnicu chirurgie, v ktorej sa opisujú rozličné ochorenia a spôsoby ich liečby. Hoci dnes by sme väčšinu týchto terapeutických možností nemohli odporučiť, papyrus dokazuje, že starovekí Egypťania poznali vnútornú stavbu tela – vedeli o mozgu, srdci, pečeni či obličkách, no nechápali, ako tieto orgány fungujú. Skúmanie stavby ľudského tela v priebehu dejín zahŕňalo pitvu; slovo anatómia doslova znamená „rozrezať“. Dáva to zmysel, pretože keď sa usilujeme zistiť, ako funguje nejaký stroj, nevystačíme iba s pozorovaním jeho vonkajška a predstavami o jeho vnútornom usporiadaní. Spomínam si na praktické cvičenie z fyziky, na ktorom sme dostali za úlohu zistiť, ako funguje hriankovač. Prišli sme na to tak, že sme ho rozobrali – hoci musím priznať, že sa nám ho vôbec nepodarilo poskladať (preto je asi dobre, že sa zo mňa stala anatómka, a nie chirurgička). Väčšina lekárskych fakúlt má ešte stále pitevne, kde študenti medicíny spoznávajú ľudské telo praktickým, manuálnym spôsobom. Možnosť učiť sa anatómiu práve takto je veľmi prospešná, závisí však od štedrosti ľudí, ktorí venujú svoje telo lekárskej vede. Okrem pitvy dnes máme k dispozícii aj ďalšie metódy skúmania stavby ľudského tela: röntgenové snímky, virtuálne rezy získané pomocou CT (počítačová tomografia) či MRI (magnetická rezonancia) a pozorovanie drobných štruktúrnych detailov elektrónovým mikroskopom. Na začiatok knihy sme zaradili atlas anatómie človeka. Ľudské telo pripomína zložitú skladačku. Svaly a vnútorné orgány tlačia jeden na druhý a vypĺňajú telesné dutiny. Popri nich sa vinú nervy a cievy a vysielajú do nich svoje vetvy. Iba ťažko si možno predstaviť, ako sú jednotlivé zložky tela organizované, ilustrátorom tejto knihy sa však podarilo podať anatómiu spôsobom, akým ju nemožno skúmať v pitevni – postupne znázornili jednotlivé kosti, svaly, cievy, nervy a vnútorné orgány. Ľudské telo, pravdaže, nepredstavuje mŕtvu sochu, ale živý stroj. Jeho funkciami, teda fyziológiou, sa zaoberá druhá časť knihy. Mnohí z nás sa zamyslia nad stavbou a fungovaním svojho tela až vtedy, keď ochorejú. Posledná časť knihy sa preto zameriava na problémy, ktoré narúšajú plynulú činnosť nášho organizmu. Táto kniha pripomína užívateľskú príručku k ľudskému telu, preto istotne zaujme čitateľov všetkých vekových kategórií.

Podrobnosti

 • Originálny názov: The Complete Human Body
 • Počet strán: 512 strán
 • Väzba: pevná väzba
 • Rozmer: 252×301 mm
 • Hmotnosť: 2100 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788055129082
 • Dátum vydania: 14.8.2012
 • Naše katalógové číslo: 130424
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovu adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Ľudské teloZdieľať

Ukážka z knihy

VNÍMANIE

Koža je zmyslový orgán zachytávajúci rozličné aspekty hmatu. Reaguje na vonkajšie podnety a vysiela signály do senzitívnych oblastí mozgu (pozri s. 321), ktoré nám umožňujú opísať okolie. Nepredstavuje osobitný zmyslový orgán (ako je oko, kde sa receptory sústreďujú v konkrétnej oblasti), ale nešpecializovaný ústroj s receptormi rozptýlenými vo všetkých častiach. Niektoré oblasti kože, napríklad špičky prstov či pery, majú oveľa viac receptorov ako napríklad lýtko, a preto sú oveľa citlivejšie. Väčšina receptorov má charakter mechanoreceptorov, ktoré pri ťahu či stlačení vysielajú nervové impulzy do mozgu. Niektoré sú termoreceptory, citlivé na zmeny teploty, iné nociceptory (receptory bolesti, pozri s. 311), zachytávajúce chemické látky, ktoré sa uvoľňujú pri poškodení kože.

3
Kožné receptory
Poloha každého receptora v zamši zodpovedá jeho úlohe. Veľké receptory uložené v jej hĺbke sú citlivé na tlak, zatiaľ čo menšie receptory pri povrchu detegujú ľahký dotyk. Receptory sa...

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 12 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Anna
Anna
30.01.2014
Reagovať
Názor čitateľa 4

Túto knihu mám už nejaký ten piatok vo svojej knižnici a môžem k nej povedať iba jediné a to, že...Je to vynikajúca kniha. Áno je to kniha, ale aj atlas. Pre tých, ktorí si radi čítajú knihy o ľudskom tele, chorobách a podobne sa bude veľmi páčiť, pretože je pútavá a aj "obrázky" sú naozaj skvelé. Pre tých, čo študujú medicínu alebo potrebujú iba anatomický atlas na písomky je táto kniha ako stvorená. Text je ako som už spomínala pútavo napísaný, jednoducho čiže ho pochopí hocikto a naozaj je to skvelá pomôcka. Nemám tejto knihe čo vytknúť.
Iba by som spomenula jednu vec. Prečo tu niekto rieši Darwinovu teóriu keď na nej nie je čo riešiť. Bola, je a bude a ak sa to nejakým fanatikom na "sprisahania" nepáči tak čo potom strkajú nosy do kníh, do ktorých ich nič nie je??
Ale všetkým Vám ostatným prajem pekné čítanie :)

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (4)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
maroš
maroš
27.07.2013
Reagovať
Názor čitateľa 6

Pre Tomáša: Tomáško, urob mi láskavosť. Ak ťa zaujíma ako sa veci majú, daj si v Googli vyhľadať toto - "darwinova evolučná teória - sprisahanie tisícročia ?" a prečítaj si články na blogu toho pána (nie som to ja). Ostatným odporúčam to isté. Pekný deň prajem.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (0)  nie (6)  
Nahlásiť recenziu
Limpopo
Limpopo
28.12.2013

Boze, toto je naozaj trapas, miesat tu kreacionisticky odpad s anatomiou. Dokedy nam tu bude stredoveka pliaga kazit vzduch?
Marosko, my ktori sa o evoluciu zaujimame, take clanky pozname a ja poznam dokonca aj ten konkretny, na ktory odkazujes. Ten patri medzi tie najhorsie, ake som kedy cital. Autor tam horuckovito vyvracia nieco, co evolucna teoria ani netvrdi a zaroven podava rozne nezmyselne ci dokonca az tupe pseudoargumenty. Jeho tvrdenie, ze sa 15 rokov venuje evolucii, je tak akurat na smiech. Ale tebe sa necudujem, ze si tak velmi mimo, ked podobne vyplody nabozenskych fanatikov povazujes za hodnotne zdroje informacii, ty sprisahanec tisicrocia :))

Nahlásiť recenziu
Michaela
Michaela
19.03.2013
Reagovať
Ešte jedna chyba

Všimla som si ešte jednu chybu, zamenený prídavný vývod pankreasu s hlavným.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (0)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Tomáš
Tomáš
06.01.2013
Reagovať
Názor čitateľa 3

Veľmi sa tu zabávam na komentároch, ktoré dokonca "rukolapne" vyvracajú evolúciu .... a pritom ju z reálneho vedecko-objektívneho faktu zhodili rovno na hypotézu, ani nie teóriu! :D Chlapci, či čo ste zač - prosím si jeden jediný RUKOLAPNÝ dôkaz, že evolúcia nejestvuje! .... jeden jediný .... alebo viete čo? kašlite na to - žiaden nenájdete, pretože na evolúcii stojí celá moderná biológia a pokiaľ sa nemýlim, tak medicína má s biológiou spoločného viac než dosť! :) ......

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (3)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
iveta
iveta
04.01.2013
Reagovať
veľmi dobré 1

Obsah knihy prekročil naše očakávania. Kniha je písaná veľmi podrobne a čo sa mne veľmi páči je, že pri jednotlivých článkoch a kapitolách sú uvedené odvolávky na stránky v knihe, kde sa tiež píše o danej problematike. Kniha by nemala chýbať v žiadnej domácnosti, každý si tam nájde to svoje.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (1)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
15.11.2012
Reagovať
Chyba v popise obrázku

Na strane 180 je chyba v štruktúre "Pravá vonkajšia bedrová tepna", kde čiara, ktorá ma označovať túto štruktúra prechádza až na "Pravú bedrovú žilu".

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (0)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
14.11.2012
Reagovať
Názor čitateľa 1

Kniha je veľmi pútavá. Jedina chybička je, že stále v strede dvojstránky sú zle čitateľné údaje.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (0)  nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Michal
Michal
09.11.2012
Reagovať
Paráda 2

Ja som veľmi spokojný s touto knihou. Je to super sprievodca ľudským telom. Práve v nej listujem a som nadšený. Takže vrelo odporúčam. A čo sa týka tej evolúcie? Ja viem, už je síce vyvrátená, ale vo vzťahu k celej knihe už to ani neriešim. Je to detail, aj keď sám jej neverím, lebo mám rukolapné dôkazy o tom, že evolúcia nejestvovala.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (0)  nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Tomáš Kovalský
Tomáš Kovalský
26.10.2012
Reagovať
Názor čitateľa 1

Je to skvelý prehľad ľudského tela ako takého. Veľmi príjemne ma potešili aj definície rôznych chorôb v záverečnej časti knihy. Skvelé a presné obrázky, podrobné popisy, ktoré sú zároveň veľmi prehľadné. Táto kniha jednoznačne zaujme a dozviete sa aj to, o čom ste doposiaľ ani len nepočuli.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (1)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
27.09.2012
Reagovať
Názor čitateľa 1

kupil som ju na zaklade kladnych recenzii na zahranicnych knihkupectvach. jedna sa o slovensky preklad. cele som to neprecital, ale hladal som atlas, kde bude pekne vystizne a nazorne vsetko, plus register a myslim,ze som ho nasiel.. 2 maroš: riesit evoluciu, je tu bezpredmetne, kazdy nech si veri v to co chce.. tuto knihu beriem ako prirucny manual k fyzickemu telu:) uz coskoro sa nam viacej veci vyjasni... :)

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (1)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Michael Angelov
Michael Angelov
11.09.2012
Reagovať
Výborné 1

Skvelá kniha, krásne ilustrácie, všetkým odporúčam!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (1)  nie (0)  
Nahlásiť recenziu
maroš
maroš
10.09.2012
Reagovať
evolúcia 6

Nebola nikdy dokázaná ani potvrdená. Je to len teória, alebo lepšie povedané iba hypotéza. Kniha je tým pádom bezpredmetná, ale pre ľudí ktorý majú tú smolu že v evolúciu veria, bude asi zaujímavá. Na tému vzniku života na zemi sú aj lepšie knihy.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?  áno (1)  nie (7)  
Ďalej odporúčam: rasa genesis, posolstvo mimozemšťanov + ostatné od Raela
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Pivopédia - encyklopédia českého a slovenského piva
Naša cena: 9,41 € (ušetríte 5%)
Pivopédia je praktická encyklopédia poskytujúca prehľad o „stave piva“ v Čechách, na Morave a na Slovensku. Ponúka zoznam fungujúcich pivovarov –...
Veľký ilustrovaný atlas ľudského tela
Naša cena: 16,95 €
Moderný a aktuálny sprievodca ľudským telom obsahuje podrobné nákresy, fotografie, informačné panely, tabuľky a grafy a aktuálne anatomické...
Encyklopédia vesmíru
Naša cena: 13,21 € (ušetríte 5%)
Podrobný sprievodca vesmírom - obrovský vesmír na dosah ruky.
Předkové
Naša cena: 25,50 € (ušetríte 5%)
Cílem této knihy je utřídit dosažené poznatky o lidské evoluci k datu druhého desetiletí 21. století. Dále také rozšířit antropologický pohled na...
 

Ďalšie knihy zo série Unikátny obrazový sprievodca

Rastlina
Naša cena: 20,87 € (ušetríte 11%)
Veda
Naša cena: 44,56 € (ušetríte 5%)
Príroda
Naša cena: 52,25 € (ušetríte 5%)
Predhistória
Naša cena: 44,56 € (ušetríte 5%)
Vták
Naša cena: 44,56 € (ušetríte 5%)
Slovensko A - Ž
Naša cena: 44,56 € (ušetríte 5%)
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovu adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Veľký ilustrovaný atlas ľudského tela
Beverly McMillan
Naša cena: 16,95 €
Síla, sexualita a sebevražda
Nick Lane
Naša cena: 21,39 €
Xerotermné biotopy Slovenska
Stanislav David, Henrik Kalivoda, Eva Kalivodová, Jozef Šteffek a kol.
Naša cena: 5,36 €
Evoluce
Alice Robertsová
Naša cena: 25,89 €
Naša príroda
Kolektív autorov
Naša cena: 35,80 €
Genetika
Eduard Kočárek
Naša cena: 17,56 €
Vývoj života
Nick Lane
Naša cena: 16,38 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 25,89 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Polícia
Jo Nesbo
Naša cena: 12,67 €
Perly a perličky pápeža Františka
Andrea Tornielli
Naša cena: 7,57 €
Mysli, Konaj, Zbohatni
Andy Winson
Naša cena: 9,81 €
Telo ako posilňovňa
Mark Lauren, Joshua Clark
Naša cena: 8,49 €
Havranie dievča
Erik Axl Sund
Naša cena: 12,67 €Najväčšou poverou je názor, že knihy sú na to, aby sa čítali. (Morley Ch.)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 163 519,32 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička