Pozrite si ukážku z e-knihy
EPUB MOBI

Piata loď  E-KNIHA

Monika Kompaníková  ·  Vydavateľstvo: Koloman Kertész Bagala, 2010
Edícia: literarnyklub.sk
OKAMŽITÝ DOWNLOAD EPUB

Tento otvorený formát je dostupný bez šifrovania, môže však obsahovať viditeľné aj skryté údaje, identifikujúce nákup. Ako takýto formát stiahnuť a čítať?

Pred nákupom si prosím skontrolujte aj zoznam podporovaných zariadení. V prípade pochybností nás môžete kontaktovať na adrese eknihy@martinus.sk

MOBI

Tento otvorený formát je dostupný bez šifrovania, môže však obsahovať viditeľné aj skryté údaje, identifikujúce nákup. Ako takýto formát stiahnuť a čítať?

Pred nákupom si prosím skontrolujte aj zoznam podporovaných zariadení. V prípade pochybností nás môžete kontaktovať na adrese eknihy@martinus.sk

Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Naša cena:
5,00 €
Bežná cena:
13,50 €
Ušetríte:
63% (8,50 €)

Okamžite na stiahnutie

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.E-knihu môžete aj darovať!

Túto elektronickú knihu možno aj darovať inému používateľovi. Stačí dokončiť nákup a v E-knižnici zvoliť možnosť „Darovať e-knihu“. Môžete mu vytlačiť poukážku, poslať ju e-mailom, alebo načasovať, aby mu prišla do e-mailovej schránky vo vami zvolenom dni.
Viac informácií

Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.

Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto e-knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O e-knihe

Román získal najprestížnejšiu literárnu cenu Anasoft litera 2011.

Podľa poroty tejto ceny (v zložení René Bilik, Ján Gavura, Mila Haugová, Juraj Kušnierik a Ján Štrasser) "... je to silný príbeh, ktorý ťaží z napätia a očakávania čitateľov. Monika Kompaníková mu dáva tvar svojimi vynikajúcimi pozorovacími schopnosťami s dôrazom na detail, čo je znakom skutočného prozaického talentu a nevyhnutnou podmienkou na to, aby vznikol skvelý román".
Porotcovia najviac na románe ocenili to, že "popri príbehu sa rozohráva psychologická experimentálna štúdia človeka, nie vzdialená takým dielam ako Goldingov Boh múch. Neprehliadnuteľná je línia vývoja či premeny ženy od detského a tínedžerského veku až po starobu. Kľúčovým a do očí bijúcim znakom tejto knihy je napätie medzi tínedžersky uvoľneným jazykom a príbehom, ktorý je v tomto jazyku vyrozprávaný".


Krehko o krutostiach

Monika Kompaníková, autorka poviedkovej zbierky Miesto pre samotu a novely Biele miesta, zaľudnila svoj nový román Piata loď smutnými, osamelými, predčasne vyspelými deťmi, ktoré, zraňované svojimi najbližšími, od nich utekajú a vytvárajú medzi sebou tiché spojenectvá. Detská bezbrannosť a krehkosť je tu konfrontovaná s bezohľadnosťou a ľahostajnosťou dospelých, ktorí sa svoje deti rôznym spôsobom snažia meniť na niečo, čo ich až tak veľmi v ich vyprázdnených životoch neobťažuje.

Dominujúcou témou knihy sa tak stáva vzťah detí a rodičov poznamenaný nedostatkom blízkosti, intimity a lásky. Modifikuje ho situácia, keď niekto, kto fakticky nie je pripravený niesť zodpovednosť sám za seba, musí prijať alebo dobrovoľne prijíma zodpovednosť za životy iných.

Matka hlavnej postavy a rozprávačky príbehu Jarky sa stáva rodičom nedobrovoľne, ako šestnásťročné dievča. Nedokáže prijať vlastné dieťa ako súčasť svojho života až dokonca rovnako, ako ju nedokázala prijať jej despotická a bigotná matka. Jej dvanásťročná dcéra v snahe vytvoriť harmonický a vľúdnejší svet, ako je ten, v ktorom žije, unesie bábätká dvojčatá a včlení do tohto sveta aj mladšieho kamaráta, ticho tyranizovaného perfekcionizmom svojich rodičov.

Priestorom tejto v podstate krutej detskej hry, neberúcej ohľad na následky, sa stáva malá račianska záhrada s domčekom - pôvodne patrila Jarkinmu starému otcovi, ktorý zmizol v emigrácii. Prebujnená vegetácia zanedbanej záhrady, kvety, kríky a stromy vyrastené z odrezkov a zvyškov, domček zariadený z roztratených vecí "normálnej" domácnosti predstavujú pre protagonistku úkryt, ozajstný domov. Ostro kontrastujú so schátraným, zdevastovaným panelákovým bytom, ktorý obýva s matkou. Kým v záhrade môže snívať a vlastne byť naozajstným dieťaťom, zariaďovať si domček podľa vlastných predstáv, v bezútešnom byte je nútená stať sa predčasne dospelou. Musí sa starať nielen sama o seba, ale aj o svoju apatickú, citovo deprivovanú matku, čeliť obťažovaniu jej známych a uskromňovať sa s takým životným priestorom, akého sa jej v matkinom živote dostáva aj v skutočnosti. Správanie protagonistky, nechcenej a zanedbávanej dcéry slobodnej matky, podobne ako konanie (predovšetkým) hrdiniek predchádzajúcich Kompaníkovej próz, motivuje predovšetkým snaha vyvzdorovať si únik z života marazmu, v ktorom sa nie vlastnou vinou nachádza...

(Z recenzie Ivany Taranenkovej v denníku Pravda 4. 9. 2010)

Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o eknihe

Kúpte výhodne spolu

Spolu iba za 16,10 €
(ušetríte 13,30 €)
Kúpiť spolu

Podrobnosti

  • Počet strán: 278
  • Jazyk: slovenský
  • Rok vydania: 2010
  • Naše katalógové číslo: 130016


Čo si myslíme my

Valéria Scholtzová - zamestnanec

26. februára 2017      

UAU. Úžasne napísaná kniha slovenskej autorky. Až ma pri niektorých scénach mrazilo. Trochu mi chýbalo nejaké konečné Jarkino vyjadrenie k celému deju, aj k vzťahu s Petrom, no je to len malá chybička. Text je napísaný úžasne, číta sa ľahko a má v sebe veľa silných myšlienok. A krásne vydanie od Artfóra aj s CD je len bonusom. Teším sa aj na film. (zobraziť celú recenziu)

Viac hodnotení od ľudí z Martinusu

Hodnotenia čitateľov       (hodnotilo 13 ľudí) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto e-knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
  • sú vulgárne alebo urážlivé
  • nesúvisia s titulom alebo témou
  • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
  • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
  • obsahujú akékoľvek URL odkazy
  • nie sú podpísané
Silvia Kovács
Silvia Kovács
14. augusta 2017
     
Reagovať

Názor čitateľa -1

Mňa osobne kniha ako celok neoslovila. Začiatok bol fajn, ale chýbala mi tam nejaká hlavná myšlienka a aj ukončenie príbehu...čo sa stalo s druhým bábätkom, Jarkou...nemalo to hlavu ani pätu. Áno, uznávam, postavy boli vykreslené veľmi dobre, autorka skvelo vystihla pohľad do detského sveta a ich duší,ja však nemám rada neucelené príbehy...Možno by postačilo pár strán na záver a človek by sa na tú knihu pozeral celkom inak... Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (0)   (1)
8. augusta 2017
     
Reagovať

Názor čitateľa

Prvá kniha zo súčasnej slovenskej tvorby, ktorá sa mi dostala do rúk, a veľmi sa mi páčila. Autorka svojimi opismi dokázala vykresliť špecifickú atmosféru, ktorá sa tiahla naprieč celým dejom. Aj samotný príbeh bol zaujímavý a miestami napínavý - fakt, že knihe chýba priama reč, ma na prvý pohľad trocha odradil, ale hneď ako som sa začítala, pochopila som, že aj práve vďaka tomu je kniha zaujímavá. Jedno veľké, veeeľké MÍNUS pre vydavateľstvo Arforum - už na strane 11 som objavila obrovskú hrúbku, slovo neumyté bolo napisané s makkým i, konkrétne "neumitú misku". Čítam veľa, ale to som ešte nikdy nevidela, aby v texte ostala takáto obrovská chyba! Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (1)
Masarova
Masarova
5. mája 2017
     
Reagovať

-1

Poetická a silná kniha, nedalo se od ní odtrhnout. Postava Jary mrazí svou silou a vlastně lehkostí s jakou se vypořádá s tím co ji maminka nechce opětovat a co od ní nechce přijímat. Forma vyprávění je výborná, vzpomínky a přítomnost, útržky vzpomínek, vůně, pohledy, zvuky města, ani slovo navíc, vše sedí jako skládanka. Těším se na film, také je pěkný soundtrack. Knihu mohu číst i několikrát dokola a neomrzí se. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (2)
Rita _
Rita _
16. marca 2017
     
Reagovať Overený nákup

Overený nákup označuje recenzie od prihlásených používateľov, ktorí si predtým kúpili knihu v našom internetovom obchode.

Názor čitateľa 3

Vyborne citanie, zaujimavy sposob pisania, trefne prirovnania, vtahujuci dej. Tym, ze je to kniha zo slovenskeho prostredia (konkretne sa to odohrava v Bratislave), o to viac sa vie citatel vnorit do udalosti... Je tam vela podnetov na zamyslenie co sa tyka rodinnych vztahov, vplyvu vychovy/rodiny na prezivanie, spravania a vyvin dietata a jeho nasledne rozhodnutia, ale aj jeho dospelost.
Odporucam
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (4)   (1)
Martina Mazúchová
Martina Mazúchová
8. marca 2017
     
Reagovať

Knižka o odlišnosti detského sveta a vnímania

Téma knižky je pútavá, zaujímavá a aktuálna, to je jasné. Čo jej však pridáva na hodnote je to, ako výborne vie Monika Kompaníková vyrozprávať príbeh (postupné odkrývanie deja a stupňovanie záujmu o postavy), ako vás donúti zamýšľať sa aj nad svojou výchovou detí a ukazuje, ako veľmi odlišný je svet detí od nášho dospeláckeho. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (1)
Jana Labusova
Jana Labusova
15. januára 2016
     
Reagovať Overený nákup

Overený nákup označuje recenzie od prihlásených používateľov, ktorí si predtým kúpili knihu v našom internetovom obchode.

Názor zákazníka 6

Vyborna kniha o vztahoch medzi rodicmi a detmi; ako tieto ovplyvnuju ich konanie, pohlad na svet a formuju ich dalsie vztahy. Pribeh plny napatia, ked sa niektore skutky javia negativne, ale v kontexte rodinnych vztahov davaju zmysel. Pre mna prijemne prekvapenie, fandim Monike a cakam na dalsiu knihu. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (7)   (1)
Marta Hlušíková
Marta Hlušíková
13. marca 2014
     
Reagovať

Názor čitateľa

Veľmi dobre napíaná kniha, výborne sa mi čítala. Prekážali mi neskutočne malé písmená. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (1)
Petra Hrončeková
Petra Hrončeková
22. mája 2013
     
Reagovať

Názor čitateľa

Vitaz anasoft litera 2011. V celku zaujimave citanie, aj ked musim subjektivne povedat, ze druha polovica knihy ma jemne iritovala... Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (1)
Barbora Valková
Barbora Valková
8. mája 2013
     
Reagovať

Výborná kniha! 2

O deťoch sa v literatúre dočítame zriedka a pritom ich svet je nesmierne zaujímavý. Monika Kompaníková vie písať výborne, môžem odporúčať! Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (1)
Katka
Katka
25. januára 2013
Reagovať

Názor čitateľa 1

Veľmi príjemné čítanie, zaujímavý spôsob písania, iný, na aký sme možno zvyknutí, preto tá cena...
Odporúčam.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (0)
12

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba