Knihy
E-knihy

Piata loď

Okamžitý download
EPUB
MOBI
4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala, 2010

Román získal najprestížnejšiu literárnu cenu Anasoft litera 2011. Podľa poroty tejto ceny (v zložení René Bilik, Ján Gavura, Mila Haugová, Juraj Kušnierik a Ján Štrasser) "... je to silný príbeh, ktorý ťaží z napätia...

Čítaj viac

5,00 €

Bežná cena Bežne 13,50 €

Ušetríte 63%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

5,00 €

Viac o e-knihe

Román získal najprestížnejšiu literárnu cenu Anasoft litera 2011.

Podľa poroty tejto ceny (v zložení René Bilik, Ján Gavura, Mila Haugová, Juraj Kušnierik a Ján Štrasser) "... je to silný príbeh, ktorý ťaží z napätia a očakávania čitateľov. Monika Kompaníková mu dáva tvar svojimi vynikajúcimi pozorovacími schopnosťami s dôrazom na detail, čo je znakom skutočného prozaického talentu a nevyhnutnou podmienkou na to, aby vznikol skvelý román".
Porotcovia najviac na románe ocenili to, že "popri príbehu sa rozohráva psychologická experimentálna štúdia človeka, nie vzdialená takým dielam ako Goldingov Boh múch. Neprehliadnuteľná je línia vývoja či premeny ženy od detského a tínedžerského veku až po starobu. Kľúčovým a do očí bijúcim znakom tejto knihy je napätie medzi tínedžersky uvoľneným jazykom a príbehom, ktorý je v tomto jazyku vyrozprávaný".


Krehko o krutostiach

Monika Kompaníková, autorka poviedkovej zbierky Miesto pre samotu a novely Biele miesta, zaľudnila svoj nový román Piata loď smutnými, osamelými, predčasne vyspelými deťmi, ktoré, zraňované svojimi najbližšími, od nich utekajú a vytvárajú medzi sebou tiché spojenectvá. Detská bezbrannosť a krehkosť je tu konfrontovaná s bezohľadnosťou a ľahostajnosťou dospelých, ktorí sa svoje deti rôznym spôsobom snažia meniť na niečo, čo ich až tak veľmi v ich vyprázdnených životoch neobťažuje.

Dominujúcou témou knihy sa tak stáva vzťah detí a rodičov poznamenaný nedostatkom blízkosti, intimity a lásky. Modifikuje ho situácia, keď niekto, kto fakticky nie je pripravený niesť zodpovednosť sám za seba, musí prijať alebo dobrovoľne prijíma zodpovednosť za životy iných.

Matka hlavnej postavy a rozprávačky príbehu Jarky sa stáva rodičom nedobrovoľne, ako šestnásťročné dievča. Nedokáže prijať vlastné dieťa ako súčasť svojho života až dokonca rovnako, ako ju nedokázala prijať jej despotická a bigotná matka. Jej dvanásťročná dcéra v snahe vytvoriť harmonický a vľúdnejší svet, ako je ten, v ktorom žije, unesie bábätká dvojčatá a včlení do tohto sveta aj mladšieho kamaráta, ticho tyranizovaného perfekcionizmom svojich rodičov.

Priestorom tejto v podstate krutej detskej hry, neberúcej ohľad na následky, sa stáva malá račianska záhrada s domčekom - pôvodne patrila Jarkinmu starému otcovi, ktorý zmizol v emigrácii. Prebujnená vegetácia zanedbanej záhrady, kvety, kríky a stromy vyrastené z odrezkov a zvyškov, domček zariadený z roztratených vecí "normálnej" domácnosti predstavujú pre protagonistku úkryt, ozajstný domov. Ostro kontrastujú so schátraným, zdevastovaným panelákovým bytom, ktorý obýva s matkou. Kým v záhrade môže snívať a vlastne byť naozajstným dieťaťom, zariaďovať si domček podľa vlastných predstáv, v bezútešnom byte je nútená stať sa predčasne dospelou. Musí sa starať nielen sama o seba, ale aj o svoju apatickú, citovo deprivovanú matku, čeliť obťažovaniu jej známych a uskromňovať sa s takým životným priestorom, akého sa jej v matkinom živote dostáva aj v skutočnosti. Správanie protagonistky, nechcenej a zanedbávanej dcéry slobodnej matky, podobne ako konanie (predovšetkým) hrdiniek predchádzajúcich Kompaníkovej próz, motivuje predovšetkým snaha vyvzdorovať si únik z života marazmu, v ktorom sa nie vlastnou vinou nachádza...

(Z recenzie Ivany Taranenkovej v denníku Pravda 4. 9. 2010)
Čítaj viac
Kúpte spolu
Piata loď - Monika Kompaníková
Smäd (Harry Hole 11) - Jo Nesbo
16,10 €
Ušetríte 13,30 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
278
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
130016
Rok vydania
2010

Čo si myslíme my

Klaudia Feketeová
Klaudia Feketeová
zamestnanec
8. marca 2017

Krátke kapitoly sú ako porozhadzované kúsky skladačky, ktoré si pri čítaní postupne priraďujete k jednotlivým etapám života hlavnej hrdinky.
Štýl písania aj spôsob podania príbehu sa líši od bežných kníh a to robí Piatu loď takú zaujímavú a zároveň odzrkadľuje talent Moniky Kompaníkovej.
Miestami krutý príbeh dieťaťa, ktoré muselo dospieť v útlom veku, aby sa vedelo pretĺcť životom, odkázané samo na seba.
Pútavé, kvalitné a reálne.

Čítaj viac
Valéria Scholtzová
Valéria Scholtzová
zamestnanec
26. februára 2017

UAU. Úžasne napísaná kniha slovenskej autorky. Až ma pri niektorých scénach mrazilo. Trochu mi chýbalo nejaké konečné Jarkino vyjadrenie k celému deju, aj k vzťahu s Petrom, no je to len malá chybička. Text je napísaný úžasne, číta sa ľahko a má v sebe veľa silných myšlienok. A krásne vydanie od Artfóra aj s CD je len bonusom. Teším sa aj na film.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,2 / 5

43 hodnotení

34
13
8
3
2

Silvia Kovács
Silvia Kovács
14.8.2017
Názor čitateľa
Mňa osobne kniha ako celok neoslovila. Začiatok bol fajn, ale chýbala mi tam nejaká hlavná myšlienka a aj ukončenie príbehu...čo sa stalo s druhým bábätkom, Jarkou...nemalo to hlavu ani pätu. Áno, uznávam, postavy boli vykreslené veľmi dobre, autorka skvelo vystihla pohľad do detského sveta a ich duší,ja však nemám rada neucelené príbehy...Možno by postačilo pár strán na záver a človek by sa na tú knihu pozeral celkom inak...
Čítaj viac
8.8.2017
Názor čitateľa
Prvá kniha zo súčasnej slovenskej tvorby, ktorá sa mi dostala do rúk, a veľmi sa mi páčila. Autorka svojimi opismi dokázala vykresliť špecifickú atmosféru, ktorá sa tiahla naprieč celým dejom. Aj samotný príbeh bol zaujímavý a miestami napínavý - fakt, že knihe chýba priama reč, ma na prvý pohľad trocha odradil, ale hneď ako som sa začítala, pochopila som, že aj práve vďaka tomu je kniha zaujímavá. Jedno veľké, veeeľké MÍNUS pre vydavateľstvo Arforum - už na strane 11 som objavila obrovskú hrúbku, slovo neumyté bolo napisané s makkým i, konkrétne "neumitú misku". Čítam veľa, ale to som ešte nikdy nevidela, aby v texte ostala takáto obrovská chyba!
Čítaj viac
Masarova
5.5.2017
Poetická a silná kniha, nedalo se od ní odtrhnout. Postava Jary mrazí svou silou a vlastně lehkostí s jakou se vypořádá s tím co ji maminka nechce opětovat a co od ní nechce přijímat. Forma vyprávění je výborná, vzpomínky a přítomnost, útržky vzpomínek, vůně, pohledy, zvuky města, ani slovo navíc, vše sedí jako skládanka. Těším se na film, také je pěkný soundtrack. Knihu mohu číst i několikrát dokola a neomrzí se.
Čítaj viac
Rita _
Rita _
16.3.2017
Názor čitateľa
Vyborne citanie, zaujimavy sposob pisania, trefne prirovnania, vtahujuci dej. Tym, ze je to kniha zo slovenskeho prostredia (konkretne sa to odohrava v Bratislave), o to viac sa vie citatel vnorit do udalosti... Je tam vela podnetov na zamyslenie co sa tyka rodinnych vztahov, vplyvu vychovy/rodiny na prezivanie, spravania a vyvin dietata a jeho nasledne rozhodnutia, ale aj jeho dospelost.
Odporucam
Čítaj viac
Martina Mazúchová
Martina Mazúchová
8.3.2017
Knižka o odlišnosti detského sveta a vnímania
Téma knižky je pútavá, zaujímavá a aktuálna, to je jasné. Čo jej však pridáva na hodnote je to, ako výborne vie Monika Kompaníková vyrozprávať príbeh (postupné odkrývanie deja a stupňovanie záujmu o postavy), ako vás donúti zamýšľať sa aj nad svojou výchovou detí a ukazuje, ako veľmi odlišný je svet detí od nášho dospeláckeho.
Čítaj viac
Jana Labusova
Jana Labusova
15.1.2016
Názor zákazníka
Vyborna kniha o vztahoch medzi rodicmi a detmi; ako tieto ovplyvnuju ich konanie, pohlad na svet a formuju ich dalsie vztahy. Pribeh plny napatia, ked sa niektore skutky javia negativne, ale v kontexte rodinnych vztahov davaju zmysel. Pre mna prijemne prekvapenie, fandim Monike a cakam na dalsiu knihu.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Piata loď - Monika Kompaníková
Smäd (Harry Hole 11) - Jo Nesbo
16,10 €
Ušetríte 13,30 €

„Vlastnou univerzitou našich dní je zbierka kníh.“

Th. Carlyle