Knihy
E-knihy

V mene otca

Okamžitý download
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala, 2011

Kniha bola nominovaná na literárnu cenu Anasoft litera 2012. "Kdesi medzi príbehy magického realizmu a smutné príbehy zo slovenskej provincie patrí Ballova novela V mene otca. Koho nadchne, ten zhltne pomerne útlu knižku za tri...

Čítaj viac

5,00 €

Bežná cena Bežne 9,00 €

Ušetríte 44%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

5,00 €

Viac o e-knihe

Kniha bola nominovaná na literárnu cenu Anasoft litera 2012.

"Kdesi medzi príbehy magického realizmu a smutné príbehy zo slovenskej provincie patrí Ballova novela V mene otca. Koho nadchne, ten zhltne pomerne útlu knižku za tri hodinky a bude si pochvaľovať, lebo si ozaj dobre počíta." (Juraj Fellegi)

"Ballov autorský rukopis má svoje nezameniteľné, typické znaky vo všetkých jeho knihách, a to v rovine formovania jazyka i v rovine spôsobu stvárňovania skutočnosti. V ôsmej knihe došlo do istej miery k zmene najmä v oblasti lexiky.
O tejto Ballovej próze sa hovorí ako o novele, alebo poviedke, ale v skutočnosti na neveľkej ploche ide o generačný román. Motivickým základom príbehu je dom a jeho predaj po tom, čo v ňom žili tri generácie rodiny. „Aj ja som mal kedysi otca," ktorý mal koňa radšej ako syna. „Moji synovia nevedia byť synmi" - uvažuje Ballov personálny rozprávač, štyridsiatnik, ktorý charakterizuje vlastnú generáciu ako „neurotické, frustrované, zostarnuté decká". Rozprávač líči svoj vzťah s rodičmi, zvláštny vzťah s bratom - „záhadnou" postavou, ktorá splnila svoju úlohu postavením domu („Postavím dom a bývanie v tom dome bude zmyslom života!") a osobitne vzťah s manželkou, ktorá po rokoch „začala strácať dôstojnosť i sebaovládanie", „začínalo jej šibať" a aj preto „moje manželstvo bolo v troskách," hovorí protagonista na svoju obranu. Nie dobré vzťahy v rodine privádzajú rozprávača k iracionálnym úvahám i činom. Takmer celý text má tendenciu byť výčitkami svedomia protagonistu v súvislosti so vzťahom k synom, ubitých „atmosférou v dome, kde denne pozorovali rovnako ubitých rodičov". Vzťah otca a jeho dvoch synov je viacnásobne zložitý: „Roky som synov nevidel, roky sme sa nezhovárali, všetko, čo bolo, vybledlo, zmizlo,...". Spôsob myslenia, názory, postoje - to sa v kolobehu života človeka i generácií opakuje: „Zmysel života, ktorý mne a mojej rodine malo poskytovať bývanie v našom dome, nikdy neexistoval. Žili sme bez zmyslu,... ako všetci ostatní... Sami sme si mali vytvárať zmysel, no nerobili sme to." Je to teda kniha aj o nevyužitej možnosti slobodného rozhodovania: „Ten dom mal urobiť všetko za vás? Mysleli ste si, že vy osobne sa nemusíte starať o nič?" Dom je tu symbolom nielen rodiny a vzťahov, ale aj symbolom spoločnosti: „Podstatná časť stavby sa nachádzala pod zemou, aby v susedoch nevzbudzovala závisť, zvonku dom pôsobil skôr skromne..." Dejiny, spoločnosť a politiku nájdeme v knihe v podtexte, zväčša ironizujúco, v druhom pláne, ako jednu veľkú metaforu o vyhostení človeka z rodiny, z domu, zo spoločnosti.
V knihe je niekoľko kľúčových motívov, ktoré symboliku domu umocňujú. Ide napr. o motív klčovania stromu pod domom, v ktorom vyrástli tri generácie; dom sa ide predávať. Ballova kniha je plná symbolov, je v nej veľa vnútorných monológov, naturalizmu, no autor je racionálny, netabuizuje, jeho protagonista nie je patetický, odľahčuje skoro všetko vážne, ba možno hovoriť o akomsi drsnom sentimente napr. v motíve umierania matky: „Konečne to bola tvár matky, ktorú v tvári svojej matky od detstva márne hľadal." Jedna z najúchvatnejších častí knihy je opis chorej a pomätenej ženy, jej spôsob žitia a bezmocnosť, čo je zintenzívnené aj opisom zdevastovaného a špinavého prostredia. Autor má zmysel pre detail i kontrast súčasne, výborne vykresľuje prostredie a atmosféru, veľmi dlhé priraďovacie súvetia, obsahujúce rytmus, vytvárajú obraz bezvýchodiskovej situácie.
V mene otca je próza bez rámca, jednotlivé kapitoly sú spomienkami, minulosť a dávna minulosť sa prelína s prítomnosťou, niekedy i budúcnosťou pomocou predstáv a snov protagonistu. Reč postáv autor sporadicky oživil niekoľkými maďarskými výrazmi a celý text knihy je popretkávaný výbornými sentenciami.
Balla si na vysvetlenie príbehu nevystačil s personálnym rozprávačom, ale vytvoril dve pomocné postavy. S jednou z nich protagonista v závere románu komunikuje takto: „Takže môj život je groteska." „Čí život nie je groteska? Sú dve možnosti: groteska, alebo tragikomédia."
Z recenzie Gabriely Rakúsovej, Týždeň
Čítaj viac
Kúpte spolu
V mene otca - Balla
Liečiteľ - Marek Vadas
10,00 €
Ušetríte 5,61 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
129984
Rok vydania
2011
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

3,4 / 5

11 hodnotení

1
5
3
1
1

1.1.2018
Ballov sarakzmus výnimočný ako inde
Ballov sarkazmus je V mene otca hádam najvýraznejší zo všetkých jeho kníh. Podľa môjho názoru je toto jedna z obsahovo najjednotnejších kníh tohto autora. Určite by som ju však neodporúčala ľudom, ktorý idú čítať Ballu po prvý raz. Odhliadnuc o toho, nemožno Ballovi uprieť jeho osobitý štýl a dej je veľmi súčasný. Prezrádza nám mnohé strachy mužov, nielen z otcovstva, ale aj manželského života súčasnosti.
Čítaj viac
Dorota Ondrejková
19.8.2014
Názor čitateľa
Víťazstvom Anasoft litery sa Balla v roku 2012 dostal do širšieho povedomia slovenských čitateľov, ajkeď on sám si myslí, že jeho knihy sú určené len pre úzku skupinu recipientov.
Je známy čistotou textu, kratšími poviedkovými útvarmi, v ktorých vystupujú postavy z hranice fikcie a reality. Majú negatívny vzťah k životu, sú zmietané beznádejou. Možno v nich vidieť osobu Ballu, ktorý znovunachádza svoje miesto v živote a charakteristickým humorom mu dodáva toteraz nepoznanú príchuť.
Strohý dej románovej novely V mene otca zachytáva tri generácie jednej rodiny. Osobným rozprávačom deja je otec, ktorý spätne spomína na svojho otca, modlí sa za seba - za pochopenie. Opustil ženu, jeho synovia "nevedia byť synmi". Modlí sa za nový svet, za lepší život, v ktorom by nemusel byť synom robotníka-roľníka a otcom nechcených detí.
Realistické rozprávanie je prepletené fantastikou (fantasmagóriou), tajomnom a stále v okovách Ballovho extrémneho individualizmu.
Stručnosť Ballovho písomného prejavu čitateľovi necháva priestor na vlastné myšlienky.
Čítaj viac
Veronika Pizano
27.1.2013
Kniha skôr pre mužov
Kniha ma neoslovila, ale myslím, že preto, že je o mužoch, nevedela som sa s rozprávačom absolútne stotožniť, ani len nejak dokázať pochopiť jeho pohľad. Ale napísaná je veľmi dobre.
Čítaj viac
Ondrej
25.12.2012
Názor čitateľa
Pani TanaH, Peter Marosz Vám ničím neuškodil, pretože jeho komentár je chránený, a muselo vám ukázať upozornenie že prezrádza dej. Neobviňujte iných za vlastnú hlúposť. Na druhej strane možno dodať, že jeho komentár miesto vlastného pocitu z knihy iba zreprodukoval dej, a že jeho hodnota je nulová- rovno si ho mohol odpustiť.
A teraz ku knihe samotnej. Je to veľmi krátka kniha, človek je má prečítanú za hodinku a niečo. 109 strán je nič. Na druhej strane, autor za to nežiada veľkú sumu takže ok. Samotný obsah je taký, že človek sa musí ozaj sústrediť. Je to autorova tuším deviata kniha, nie je to oddychové čítanie, a pre ľudí ktorí si pri knihe chcú odpočinúť a nechať mozog vydýchnuť, to nie je dobrá voľba. Núti rozmýšľať. čo je však zaujímavé je to, že Balla ani neprináša nič nové. Vlastne len veľmi dobre napísal to, čo ľuďom chodí po rozume. A to len tak niekto nespraví. Je to veľmi dobrá kniha, ale nemôžem povedať, že by mi niečo extra dala. Človek nemusí skončiť ako rozprávač v knihe, ak má len trochu vôle a svedomia. Tiež výhru na Anasofte a všetky tie okrasné reči považujem za prehnané, no ale nech bude, možno som nevyspelý čitateľ :D:D:D ale prajem mu to, veď napísať toľko kníh ako Balla a nebyť pritom svetoznámy... už len za tú lásku k písaniu si to zaslúžil. Za knihu asi nie :D
Čítaj viac
Peter Marosz
6.6.2012
Celkom dobré, skôr pesimistické čítanie

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Je to dlhšia, pomerne čitateľná novela (podľa kritičky Rakúsovej v skutočnosti na neveľkej ploche ide o generačný román). Starnúci otec si vo viacerých časových rovinách spomína na svoj život, kus šibnutú ženu, s ktorou si roky nerozumie a uteká pred ňou do svojho paralelného sveta v garáži, na dvoch synov, ku ktorým si nikdy nenašiel cestu (a ani oni k nemu) a vôbec na celý svoj osud zamestnanca v sklade v obchode. Nie je to veru dva krát optimistické spomínanie. Muž ženu a matku svojich detí po mnohých rokoch nie dobrého manželstva opúšťa (hoci sa vzťah snažil zachraňovať aj prostredníctvom kňaza) a odchádza k inej. No ani to ho nenapĺňa šťastím. Prvá žena zomiera, starší syn ju doopatroval a vzápätí zmizol, mladší radšej pije a sťažuje sa. Obaja majú otcovi za zlé, že ich opustil a matke neprišiel ani na pohreb. Ich hodnotenie otca je úplne iné, ako veci vidí on, sú skôr na matkinej strane. Synovia svojich otcov nepoznajú, posťažuje sa. No pri spomienke na svojho otca je tiež kritický: mal radšej koňa ako mňa, ale nesťažujem sa. Tých 109 strán sa dá bez problémov prečítať za pár chvíľ, aj keď to nie je nejaké ľahké oddychové čítanie.
Čítaj viac

Kúpte spolu
V mene otca - Balla
Liečiteľ - Marek Vadas
10,00 €
Ušetríte 5,61 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia