popis
Gorily v podsvetí
Gorily v podsveti (Gustav Murin)

Gorily v podsvetí   

Gustáv Murín  ·  Vydavateľstvo: Marenčin PT, 2012
VYPREDANÉ
Naša cena: 13,90 €
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je, žiaľ, vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 440 strán
 • pevná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj ako elektronická verzia Gorily v podsvetí
Rozšírená a aktualizovaná história slovenského podsvetia od primitívneho výpalníctva až po najväčšiu korupčnú aféru Gorila. Koniec veľkých mafiánskych bossov a nástup mafie v bielych rukavičkách. Štvrťstoročie lúpežného ťaženia po Slovensku so samopalom v jednej a zlatou kreditnou kartou v druhej ruke.

Bola to doba, ktorá na prvý pohľad priala tým, ktorí veria v skratky ku šťastiu. Jedni v tie násilné a druhí v tie chytrácke. Obe skupiny zaškoľovali inštruktori z východu. Oboje je kriminálne a skôr či neskôr svojich pôvodcov dostihne. Príkladov na to nájdete v tejto knihe, chvalabohu, viac ako dosť...


Podrobnosti

 • Počet strán: 440 strán
 • Väzba: pevná väzba
 • Rozmer: 130×200 mm
 • Hmotnosť: 540 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788081141355
 • Rok vydania: 2012
 • Naše katalógové číslo: 129760
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Marenčin PT Ďalšie titulyPodľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Keď sme začínali, začiatkom 90. rokov, realizoval som si svoje „detské“ sny: predovšetkým som chcel byť vydavateľom. Knihy, ktoré som vtedy robil, boli „fajnové“, vyšperkované, bibliofílie, ...atď. Bola to zvláštna doba, kedy vzniklo množstvo malých, nezávislých vydavateľstiev a každé prinieslo niečo nové.

Vo veľkej miere výber titulov závisel od viac-menej náhodných stretnutí so zaujímavými ľuďmi, ktorí ponúkali zaujímavé témy: Hanzi Albrecht, Selma Steinerová, Egon Bondy, Agneša Kalinová, Fedor Malík, Jano Štrasser, Tomáš Janovic, Július Satinský, Milan Lasica a ďalší. A bolo tu tiež napojenie na francúzsku literatúru cez otca: Alain Robbe-Grillet, staršie preklady Afreda Jarryho, Paula Valéryho a ďalších. Postupne začali vznikať edície – najslávnejšia z nich je asi Bratislava-Pressburg, kde vyšlo takmer 90 titulov v náklade vyše 400 000 kusov, ale aj knihy o víne, edícia pamätí, objavil som zaujímavú severskú beletriu. Takmer denne prichádza nejaký rukopis: niektoré sú hotové texty, niektoré treba pracne prerábať, väčšina končí v koši. Mám rád knihy s pridanou hodnotou. Pri výbere titulu zaváži osobnosť autora.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Oficiálne bolo vydavateľstvo založené koncom 90. rokov, ale všade uvádzam, že to bolo na Mikuláša v roku 1993, kedy som vydal prvú knihu – Zlé myšlienky od Paula Valéryho. Mal som vtedy malú počítačovú firmu, ktorá sa volala Prístrojová technika, kde som si popri bežnej práci, viac-menej ako hobby začal vydávať knihy. Firma sa po desiatich rokoch rozpadla, partneri sa rozišli. Ja som si ponechal názov – značku a vydavateľsto. Dodnes mám s tým názvom problém, treba ho vysvetľovať a zdôvodňovať, aj keď nie je o nič bizarnejší ako napríklad Naše vojsko, či Družstevní práce – čo boli mimochodom kedysi vynikajúce vydavateľstvá. Naposledy sa vydavateľstvo transformovalo v roku 2007, kedy doňho vstúpil môj syn s nevestou a odvtedy sa voláme Marenčin PT, spol. s r. o. Sme rodinná firma, kde pracujú prakticky všetky generácie.

Na ktorú knihu ste najviac hrdý?

Mám štyri mačky. Nikdy by som si pred nimi nedovolil povedať, ktorú z nich mám najradšej. Tak je to aj s väčšinou  z našich kníh. S každou strávim kus života, niektoré mi robia radosť v čase prípravy, iné majú dobré ohlasy, ďalšie sa zas dobre predávajú. Niekedy z jednej knihy vznikne edícia a tá potom žije niekoľko rokov. Život bežnej knihy trvá približne rok-dva. Najväčšiu radosť mám z kníh, o ktorých som presvedčený, že sú vynikajúce a majú dobrý ohlas, ale čo ma najviac teší, že aj ľudia si ich kupujú. Také sú knihy Jula Satinského, Jána Roznera, Žo langerovej a ďalších.
Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Gorily v podsvetíZdieľať

Čo si myslíme my

Michal Benc - Kníhkupec
15.08.2014

Kniha Gorily v podsvetí je zatiaľ poslednou knihou o zločinoch od Gustáva Murína, ktorý sa vo svojich knihách zameriava na problematiku podsvetia a kauzami na Slovensku. Táto kniha je súhrnom jeho predchádzajúcich kníh, pričom je doplnená o najnovšie kauzy. Nezaoberá sa len kauzou Gorila, ale chronologicky mapuje udalosti od vzniku samostatného štátu a čo tomu predchádzalo. Postupne prechádza jednotlivými kauzami, vraždami v podsvetí, únosmi a vydieraním. Z nových káuz pribudla vražda Ernesta Valka a domnienky, kto za ňou môže stáť, nakoľko dodnes nie je objasnená, podobne ako Gorila, ktorej je venovaný záver knihy. Pri čítaní si človek uvedomí, že je veľmi ťažké v dnešnej dobe bojovať proti organizovanému zločinu, nakoľko aj organizovaný zločin za tie roky zmenil taktiku. Pred niekoľkými rokmi šlo o primitívne vydieranie a vraždy, za ktoré sú ich aktéri buď vo väzbe, alebo sa sami stali obeťou svojho životného štýlu. V tom čase sa zločin bezprostredne týkal ľudí, pretože násilie bolo páchané na samotnom obyvateľstve. Preto bolo pomerne jednoduché v správnu chvíľu ukázať prstom, kto je zaň zodpovedný. V dnešnej dobe sa žiaľ stretávame s tzv. zločinom bielych golierov, kedy sa neskutočné sumy peňazí prepierajú cez štátne zákazky spriateleným firmám. Tieto peniaze však zdanlivo nikomu na prvý pohľad nechýbajú a tak aj prirodzená obrana obyvateľstva voči takémuto zločinu je paralyzovaná. Nehovoriac o tom, že v takýchto kauzách sú vždy namočení práve tí ľudia, ktorí majú dohliadať na to, aby sa takéto niečo nestalo.

Viac hodnotení od ľudí z Martinusu

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 15 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Najnovšie recenzie
Názor čitateľa Veľmi dobrá kniha spracovaná do zaujímavého a pútavého...
Upozornenie pre čitateľov! Niektoré recenzie prezrádzajú aj dôležité momenty deja. Aby sme vám nepokazili prekvapenia a pôžitok pri čítaní, text týchto príspevkov je automaticky skrytý a označený červeným pásikom. Ak si želáte, môžete si ho sami zobraziť.

Najlepšie recenzie Všetky recenzie (16)

Mária Uhrová
Mária Uhrová
11.08.2012
Reagovať
Hrôza

Je pre mňa nepochopiteľné chovanie spomínaných mladých ľudí, ktorí si asi uvedomujú ako nakoniec skončia, a predsa sa dajú na krivé chodníčky. To hádam nemôže byť ani zlou výchovou, to musia mať pravdepodobne vrodené. Obdivujem pána Murína, ako dokázal odsledovať a usporiadať do jedného celku také veľké množstvo mafiánov. Mala som pocit, že čítam telefónny zoznam. Toľko sa ich za dvadsať rokov urodilo a vzájomne vykynožilo. Záver knihy nám vysvetľuje, prečo stále štát nemá takmer na nič dostatok peňazí. Oceňujem knihu ako dobrý dokument na opätovný návrat kapitalizmu na Slovensko.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
M.B.Benjan
M.B.Benjan
19.08.2012
Reagovať
Názor čitateľa

Je strašné v akom čase a v akej krajine žijeme - a mnohí o tom ani nevieme. Autor poodhaľuje závoj (či otvára oči) mnohým z nás, a dúfam, že aj tým chronickým "optimistom".. Ale okrem hrôzy organizovaného zločinu by sme si mali všimnúť ešte jednu vec: mnohí mafiáni boli známi - polícii i širokej verejnosti (veď o nich informovali médiá), a predsa si veselo chodili po slobode. Iní zase, hoci sa dostali do rúk "spravodlivosti", boli prepustení - často pre formálne ("procedurálne") "pochybenia"; nik rozumný nepochybuje, že v skutočnosti išlo o korupciu alebo zastrašovanie.... Znova sa pýtam: V akej krajine to žijeme?

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
René
René
26.08.2012
Reagovať
Názor čitateľa

Táto kniha ma dosť prekvapila..Pán Murín je u mňa spisovateľ s veľkým rešpektom. Dokázala zozbierať také informácie od roku 1989 až po súčasnosť o ľudí a skupinkách, o akých bežný človek možno ani netušil, že niečo také na Slovensku je. BA, DS, BB a KE...To čo sa tam udialo v porevolučnom období v 90tich rokoch sa isto zapíše do kriminalistických dejín SR a som si istý, že za pár desaťročí sa to budú žiaci učiť na dejepise. No a súčasnom stave písať netreba...Kedysi bola moc v brutalite, teraz je v kapitáli.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Pablo Escobar
Naša cena: 11,82 € (ušetríte 15%)
Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši...
Prečo som prelomil mlčanie
Naša cena: 10,97 € (ušetríte 15%)
Prečo som prelomil mlčanie a po viac ako šestnástich rokoch strávených za mrežami rozprávam o všetkých zločinoch, čo sme spáchali v dobe, ktorá...
Pablo Escobar
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 30%)
Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši...
Mafiáni v Bratislave
Naša cena: 12,37 € (ušetríte 11%)
Kniha MAFIA V BRATISLAVE vyšla už dávnejšie a je vypredaná. Medzičasom bolo viacero v nej spomínaných prípadov organizovaného zločinu uzavretých,...
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Prečo som prelomil mlčanie
Mikuláš Černák
Naša cena: 10,97 €
Pablo Escobar
Mark Bowden
Naša cena: 11,82 €
Mikuláš Černák
Dávid Kičin
Naša cena: 8,81 €
Mafiáni v Bratislave
Gustáv Murín
Naša cena: 12,37 €
Komando 52
Peter Tóth
Naša cena: 10,64 €
Krycie meno Bežec
Peter Tóth
Naša cena: 11,53 €
Krycie meno Bežec + Komando 52 (kolekcia)
Peter Tóth
Naša cena: 20,50 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 11,31 €
Naša cena: 9,59 €
Naša cena: 7,86 €
Naša cena: 8,90 €
Naša cena: 7,57 €
Naša cena: 10,36 €
Naša cena: 12,90 €
Naša cena: 7,44 €
všetky knihy
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
V ľudskej koži
Jørgen Brekke
Naša cena: 11,01 €
Tajný život stromov
Peter Wohlleben
Naša cena: 10,97 €
Pablo Escobar
Mark Bowden
Naša cena: 11,82 €
Kniha radosti
Dalajlama, Desmond Tutu, Douglas Abrams
Naša cena: 10,97 €
Si ako slnko
Táňa Keleová-Vasilková
Naša cena: 8,72 €Prevratné myšlienky ku mne vždy prišli v knihách. (Bell Hooks)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 333 750,25 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička