Knihy
E-knihy
8,88 €

Bežná cena Bežne 8,90 €

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Milé čitateľky, čitatelia, s bázňou a dôverou vám predkladám výber zo svojich poviedok. Zostavil som ho z niekoľkých starších – počnúc poviedkou Suliko, ktorú som napísal v roku 1984, ale publikujem ju až v tejto knihe, pokračujúc poviedkami Mimoriadny rýchlik, Busta, Zájdeme spolu na Podzávoz, Posledná nevera, Dávno som sa tak nezasmial a Srdce v podmienke. Tieto dielka zahŕňala moja prvá kniha Lepší ako včera, vyšla však v neveľkom náklade. Rozhodol som sa preto znovu vydať najlepšie zo starších poviedok a doplniť ich novými, ktoré som napísal v posledných rokoch. Väčšinu príbehov som zažil alebo mi ich prerozprávali. Ten, ktorý mi rozprávala moja dcéra Adela, som si netrúfol napísať. Bol príliš smutný. Odohrával sa na detskej onkológii, kde sa strieborná niť spájajúca dvanásťročnú Adelku so životom postupne stenčovala. Dievčatko bolo skvelou tanečníčkou, a keby nie zákernej choroby, nepochybne by z nej vyrástla tanečná jednotka. Sily jej ubúdali, svoju obľúbenú reláciu Let's Dance sledovala z nemocničného lôžka. Moderátorka tohto programu, tiež Adela, chodievala pravidelne na detskú onkológiu podeliť sa s deťmi o radosť i nádej. Snom chorého dievčatka bolo mať aspoň raz na sebe také krásne šaty, aké pre moderátorku navrhoval známy módny návrhár. Adela teda poprosila Ferka Mikloška a ten navrhol malej Adelke najkrajší model, aký dovtedy vyšiel z jeho dielne. „Vyzeráš ako anjel,“ povedal Ferko, keď hľadel na vychudnutú postavičku v nádhernej róbe. „Ujo, môžem si ich nechať dozajtra?“ poprosilo dievčatko. „Príde ma pozrieť mama, rada by som sa jej v nich ukázala.“ Keď ráno mama pricestovala, Adelka meravo, ticho ležala. Zaspala vo svojich vysnívaných šatách naveky. Rád by som jej túto knihu venoval. Aj tej druhej Adelke. Za jej srdiečko otvorené chorým, starým, biednym... ba aj bezmocným zvieratkám.

Jozef Banáš

Čítaj viac
Kúpte spolu
Posledná nevera - Jozef Banáš
Dementi - Jozef Banáš
21,14 €
Ušetríte 0,66 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
200
Hmotnosť
300 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Ikar
Rozmer
128×196 mm
ISBN
9788055130484
Naše katalógové číslo
128052

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,1 / 5

15 hodnotení

7
3
4
1
0

Najužitočnejšie recenzie

Zuzka
5
18.11.2014
Poviedky sa mi páčili. Sú o bežnom živote, nič vycucané z prsta. O normálnych ľuďoch. Banáš ich napísal s citom a porozumením. Ak vydá ďalšie, určite si ich kúpim.
Čítaj viac
Soňa
2
30.8.2012
Autor si zrejme zvykol vydať každý rok aspoň jednu knihu a tak nechcel porušiť tradíciu ani teraz. Možno by si mal do budúcna dať aspoň ročnú či dvojročnú pauzu a potom prísť s vyzretou prózou, z ktorej nebude tak trčať habkavá bezradnosť a mechanická zotrvačnosť.
Čítaj viac
Zuzka
18.11.2014
O cite
Poviedky sa mi páčili. Sú o bežnom živote, nič vycucané z prsta. O normálnych ľuďoch. Banáš ich napísal s citom a porozumením. Ak vydá ďalšie, určite si ich kúpim.
Čítaj viac
Monika Weissová
Monika Weissová
28.5.2013
Názor čitateľa
Veľmi pekná zbierka poviedok. Autorove politické diela som nečítala, nie je to nič pre mňa, ale táto kniha je skvelá. Ja som si aj poplakala, pri druhej poviedke, ale hlavne som sa zasmiala. Sú to príbehy zo života, vtipné, veselé, ale aj na zamyslenie. Myslím, že každý si v nej nájde to svoje. Odporúčam.
Čítaj viac
Miroslava Kováčiková
Miroslava Kováčiková
5.5.2013
Názor čitateľa
Prvýkrát som čítala zbierku poviedok. Nesúhlasím s tým názorom, že je táto knižka zlá. Autor sa ukázal aj v inom svetle ako politickom...Príjemne sa mi to čítalo, pri niektorých som sa zasmiala a niektoré ma zosmutnili. Ja túto knižku odporúčam, je to niečo iné ako čo doteraz p. Banáš písal, ľahšie na čítanie.
Čítaj viac
Soňa
30.8.2012
Názor čitateľa
Autor si zrejme zvykol vydať každý rok aspoň jednu knihu a tak nechcel porušiť tradíciu ani teraz. Možno by si mal do budúcna dať aspoň ročnú či dvojročnú pauzu a potom prísť s vyzretou prózou, z ktorej nebude tak trčať habkavá bezradnosť a mechanická zotrvačnosť.
Čítaj viac
Jana
7.8.2012
Názor čitateľa
...myslím, že nabudúce dám viac na svoj inštinkt, ako na reklamu. Pre mňa to nebolo to "pravé orechové", ale tým nechcem nikoho odradiť. Pre mňa sú to príbehy, ktoré nenútia čitateľa premýšľať, iba nejako "zabiť" čas.
Čítaj viac
Katarína
31.7.2012
Názor čitateľa
Musím povedať že mne sa kniha páčila. Niektoré poviedky viac, niektoré menej. Mám rada autorov štýl písania a už sa teším na ďalšiu knižnú novinku.
Čítaj viac
Inga M
30.7.2012
Názor čitateľa
Poviedky sú zo staršej doby a ich dej nie je tak dynamický a záživný, aby to bolo atraktívne aj pre mladšiu generáciu. Táto knižka mala toľko reklamy v médiách, že čitateľ očakával niečo viac. Nechcem uraziť, ale čo sa týka poviedok z dôb socializmu, je napríklad lepšia kniha Jána Lenča Rozpamätávanie.
Čítaj viac
Miloslav Marek
22.7.2012
Môj názor na knihu J.Banáša - Posledná nevera
Nechcem byť skeptikom a p.J.Banáša čítam nesmierne rád, no Posledná nevera - ako súbor poviedok, sa mi nečítala tak lahko ako som bol od tohoto spisovateľa zvyknutý. Možno je to tým, že časť poviedok bola napísaná ešte vtedy, keď spisovateľ nemal takú "lahkú ruku" . Nič to však nemení na tom, že som ju prečítal a pár poviedok stálo za to. Niektoré zase, ako keby nebolo času to riadne dokončiť a niektoré boli zase Banášovský "šťavnaté". V každom prípade som rád, že zostáva stále človekom - jedným z nás a všíma si dobre i život pred pádom komunistov ( pád asi nie je správne slovo ). Teším sa na ďalší román pána Jozefa Banáša a verím, že bude zase skvelý.
Čítaj viac
Silvia
Silvia
16.6.2012
Názor čitateľa
Moja prvá kniha od p. Banáša a asi aj posledná...nesadol mi jeho štýl,je taký staromódny,bez dynamiky...páčili sa mi 3 poviedky z celej knihy. Skôr by ju vystihoval názov ,,spomienky na komunizmus ´´... myslím, že kniha je určená pre strašie vekové generácie, ktoré takéto spomínanie poteší a určite si medzi nimi nájde aj priaznivcov...mne nesadla...
Čítaj viac

Jozef Banáš - Slovenský spisovateľ, politik, diplomat, topmanažér. Narodil sa 27.9.1948 v Bratislave, kde dodnes žije a tvorí. Manželka Mária (1952) je známa slovenská výtvarníčka (keramická plastika) s ktorou má dve dcéry Máriu Zinburgovú (1974), Adelku (1980) a vnučku Natali. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor zahraničný obchod (1972), pracoval ako topmanažér v zahraničnom obchode (Chirana export Piešťany), leasingu (Reiffeisen – Tatraleasing), priemysle (Reemtsma Hamburg – Slovak International Tabak). V rokoch 1983 – 1988 bol tlačovým atašé na československom veľvyslanectve v Nemeckej demokratickej republike a po nežnej revolúcii(1989) bol v rokoch 1990 – 1992 československým vyslancom v Rakúsku. V roku 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za liberálnu stranu ANO. V parlamentnej diplomacii dosiahol významné úspechy, keď sa stal prvým poslancom v histórii, ktorý bol v jednom funkčnom období vedúcim dvoch stálych delegácií NR SR – pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a Parlamentnom zhromaždení NATO, kde ho v Benátkach v roku 2004 zvolili ako prvého Slováka v histórii za viceprezidenta. Literárna kritika označila Jozefa Banáša za muža, ktorý naskočil na vlak slovenskej literatúry v plnej rýchlosti rovno do lokomotívy. V roku 2007 napísal prvý bestseller Idioti v politike. „Ponúkol som text priateľovi vydavateľovi, ktorý sa bál ísť do rizika. Založil som si teda s manželkou vlastné vydavateľstvo Kelion a knihu vydal. Do konca roka 2011 sa predalo cez tridsať tisíc výtlačkov. Priateľ vydavateľ si dnes búcha hlavu do steny...“ Písal od roku 1978 popri svojich zamestnaniach, profesionálne sa písaniu venuje od roku 2006. Populárny moderátor a novinár Marián Leško o ňom povedal: „Banášova prvá profesionálna päťročnica bola úspešnejšia ako ktorákoľvek sovietska päťročnica od čias Stalina. Rok 2007 – bestseller Idioti v politike, 2008 – bestseller Zóna nadšenia, 2009 – bestseller Zastavte Dubčeka!, 2010 – bestseller Kód 9, 2011 – bestseller Sezóna potkanov. Z nich boli Zóna nadšenia, Kód 9 a Zastavte Dubčeka preložené do češtiny, poľštiny a nemčiny. Zóna nadšenia získala v roku 2008 v čitateľskej ankete Knižnej revue titul kniha roka a v roku 2011 sa dostala do finále nemeckej literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seumeho. Román Zastavte Dubčeka! obdržal výročnú cenu SC PEN za rok 2009. Je to bilancia päťročnice, ktorou sa nemôže pochváliť žiadny slovenský spisovateľ.“ „Najmenej“ sa predalo z románu Zastavte Dubčeka! (16 tisíc), najviac z románov Kód 9 a Sezóna potkanov, viac ako 33 tisíc. V prepočte na počet obyvateľov by sa Banášove knihy predávali v USA v číslach od 900. tisíc do 1,8 milióna. Literárna kritika ho prirovnáva k autorom, ako Dan Brown a Paolo Coelho. Banáš ku spomínaným autorom pridáva ako vzor Angličana Kena Folleta. Viac informácií o Jozefovi Banášovi získate na jeho webovej stránke.

Čítaj viac

V roku 1990 si desať knižných nadšencov povedalo, že nastal čas rozšíriť ponuku vydavateľstiev na Slovensku. Čoskoro založili vydavateľský dom IKAR, ktorý dnes čitatelia poznajú ako najväčšie slovenské vydavateľstvo. Za svoju existenciu vydal IKAR tisíce titulov a stovky bestsellerov rôznych žánrov, z ktorých sa dovedna predalo takmer 28 miliónov výtlačkov. Vydavateľský dom IKAR vo svojom portfóliu zastrešuje značky IKAR, Príroda, Odeon, Stonožka, YOLi a Ajna.

Vlajková značka IKAR predstavuje najširšie spektrum knižných titulov. Pod touto značkou nájde každý čitateľ našich najpredávanejších autorov, mnohými rokmi overené mená, úspešných slovenských autorov aj mladých knižných debutantov. Pod značkou IKAR vydávame napríklad knihy od J.K. Rowlingovej, Dana Browna, Jo Nesbøa, Davida Lagercrantza, ale, samozrejme, aj od slávnych slovenských spisovateľov, medzi ktorých patria Táňa Keleová-Vasilková, Jozef Karika, Jozef Banáš, Veronika Homolová-Tóthová a mnohí iní.

Silnou stránkou značky Príroda je široké spektrum non-fiction literatúry pre celú rodinu: populárno-náučné knihy, encyklopédie, obrazové publikácie, ale i odborné tituly a učebnice pre základné a stredné školy. Top zastúpenie majú populárne žánre, ako je zdravie a životný štýl, kulinárstvo, príroda, vzdelanie a hobby literatúra.

Crème de la crème súčasnej i klasickej svetovej prózy. Značka ODEON predstavuje špičkovú tvorbu od súčasných a klasických velikánov svetovej literatúry. V edícii ODEON Svetová klasika vychádzajú diela od F. M. Dostojevského, Ernesta Hemingwaya, L. N. Tolstého či Williama Shakespeara. Edícia ODEON Súčasná svetová literatúra na Slovensko prináša aktuálne diela svetových talentov ako napríklad Harper Leeová, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Kazuo Ishiguro, držiteľ Man Bookerovej ceny Paul Beatty, Celeste Ng, Eka Kurniawan a ďalší.

Stonožka je knižná kamarátka detí od 0 do 12 rokov. Symbol stonohého zvieratka vyjadruje tematickú a žánrovú pestrosť literatúry pre deti. Detským čitateľom ponúka beletriu, poéziu aj populárno-náučnú literatúru našich aj zahraničných autorov. Dobre naladená a vytrvalá Stonožka zavedie deti krok za krokom, rok za rokom, z krajiny Písmenkovo do knižného sveta plného fantázie, poznania a storakých zážitkov, ktoré si uchovajú po celý život. Stonožka sníva o tom, že každé dieťa prečíta aspoň 100 kníh!

YOLi sa zameriava na literatúru v žánroch young adult a new adult, teda prevažne pre „mladých dospelých“ vo veku približne 13 - 21 rokov. Ponúka široké spektrum prekladov súčasnej tvorby, od dystopie či fantasy až po romance. Priestor tu dostáva veľa svetoznámych autorov a autoriek, medzi inými aj John Green, Jamie McGuirová, Lauren Kateová, Erica Johansenová či Rainbow Rowellová.

Najnovším prírastkom do portfólia vydavateľského domu IKAR je značka Ajna. Prináša knihy o self-help a ezoterike. Potešia najmä čitateľov, ktorí túžia po šťastí a neustálom sebazdokonaľovaní a ktorých fascinujú záhady a tajomstvá medzi nebom a zemou. Ajna prináša svetoznáme autorky a autorov, ako je Lorna Byrneová, Rhonda Byrneová alebo Neale Donald Walsh.

Za svoju 27-ročnú existenciu IKAR získal množstvo odborných aj čitateľských ocenení, ako napríklad Vydavateľ roka, Najkrajšia kniha roka, Najkrajšia kniha Slovenska či ocenenia za umelecké preklady.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Posledná nevera - Jozef Banáš
Dementi - Jozef Banáš
21,14 €
Ušetríte 0,66 €

„Niet takej bezcennej knihy, čo by neobsahovala nič dobré.“

Johnson S.