Knihy
E-knihy
8,88 €

Bežná cena Bežne 8,90 €

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Milé čitateľky, čitatelia, s bázňou a dôverou vám predkladám výber zo svojich poviedok. Zostavil som ho z niekoľkých starších – počnúc poviedkou Suliko, ktorú som napísal v roku 1984, ale publikujem ju až v tejto knihe, pokračujúc poviedkami Mimoriadny rýchlik, Busta, Zájdeme spolu na Podzávoz, Posledná nevera, Dávno som sa tak nezasmial a Srdce v podmienke. Tieto dielka zahŕňala moja prvá kniha Lepší ako včera, vyšla však v neveľkom náklade. Rozhodol som sa preto znovu vydať najlepšie zo starších poviedok a doplniť ich novými, ktoré som napísal v posledných rokoch. Väčšinu príbehov som zažil alebo mi ich prerozprávali. Ten, ktorý mi rozprávala moja dcéra Adela, som si netrúfol napísať. Bol príliš smutný. Odohrával sa na detskej onkológii, kde sa strieborná niť spájajúca dvanásťročnú Adelku so životom postupne stenčovala. Dievčatko bolo skvelou tanečníčkou, a keby nie zákernej choroby, nepochybne by z nej vyrástla tanečná jednotka. Sily jej ubúdali, svoju obľúbenú reláciu Let's Dance sledovala z nemocničného lôžka. Moderátorka tohto programu, tiež Adela, chodievala pravidelne na detskú onkológiu podeliť sa s deťmi o radosť i nádej. Snom chorého dievčatka bolo mať aspoň raz na sebe také krásne šaty, aké pre moderátorku navrhoval známy módny návrhár. Adela teda poprosila Ferka Mikloška a ten navrhol malej Adelke najkrajší model, aký dovtedy vyšiel z jeho dielne. „Vyzeráš ako anjel,“ povedal Ferko, keď hľadel na vychudnutú postavičku v nádhernej róbe. „Ujo, môžem si ich nechať dozajtra?“ poprosilo dievčatko. „Príde ma pozrieť mama, rada by som sa jej v nich ukázala.“ Keď ráno mama pricestovala, Adelka meravo, ticho ležala. Zaspala vo svojich vysnívaných šatách naveky. Rád by som jej túto knihu venoval. Aj tej druhej Adelke. Za jej srdiečko otvorené chorým, starým, biednym... ba aj bezmocným zvieratkám.

Jozef Banáš

Čítaj viac
Kúpte spolu
Posledná nevera - Jozef Banáš
Dementi - Jozef Banáš
21,14 €
Ušetríte 0,66 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
200
Hmotnosť
300 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Ikar
Rozmer
128×196 mm
ISBN
9788055130484
Naše katalógové číslo
128052

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,1 / 5

14 hodnotení

7
2
4
1
0

Najužitočnejšie recenzie

Zuzka
5
18.11.2014
Poviedky sa mi páčili. Sú o bežnom živote, nič vycucané z prsta. O normálnych ľuďoch. Banáš ich napísal s citom a porozumením. Ak vydá ďalšie, určite si ich kúpim.
Čítaj viac
Soňa
2
30.8.2012
Autor si zrejme zvykol vydať každý rok aspoň jednu knihu a tak nechcel porušiť tradíciu ani teraz. Možno by si mal do budúcna dať aspoň ročnú či dvojročnú pauzu a potom prísť s vyzretou prózou, z ktorej nebude tak trčať habkavá bezradnosť a mechanická zotrvačnosť.
Čítaj viac
Zuzka
18.11.2014
O cite
Poviedky sa mi páčili. Sú o bežnom živote, nič vycucané z prsta. O normálnych ľuďoch. Banáš ich napísal s citom a porozumením. Ak vydá ďalšie, určite si ich kúpim.
Čítaj viac
Monika Weissová
Monika Weissová
28.5.2013
Názor čitateľa
Veľmi pekná zbierka poviedok. Autorove politické diela som nečítala, nie je to nič pre mňa, ale táto kniha je skvelá. Ja som si aj poplakala, pri druhej poviedke, ale hlavne som sa zasmiala. Sú to príbehy zo života, vtipné, veselé, ale aj na zamyslenie. Myslím, že každý si v nej nájde to svoje. Odporúčam.
Čítaj viac
Miroslava Kováčiková
Miroslava Kováčiková
5.5.2013
Názor čitateľa
Prvýkrát som čítala zbierku poviedok. Nesúhlasím s tým názorom, že je táto knižka zlá. Autor sa ukázal aj v inom svetle ako politickom...Príjemne sa mi to čítalo, pri niektorých som sa zasmiala a niektoré ma zosmutnili. Ja túto knižku odporúčam, je to niečo iné ako čo doteraz p. Banáš písal, ľahšie na čítanie.
Čítaj viac
Soňa
30.8.2012
Názor čitateľa
Autor si zrejme zvykol vydať každý rok aspoň jednu knihu a tak nechcel porušiť tradíciu ani teraz. Možno by si mal do budúcna dať aspoň ročnú či dvojročnú pauzu a potom prísť s vyzretou prózou, z ktorej nebude tak trčať habkavá bezradnosť a mechanická zotrvačnosť.
Čítaj viac
Jana
7.8.2012
Názor čitateľa
...myslím, že nabudúce dám viac na svoj inštinkt, ako na reklamu. Pre mňa to nebolo to "pravé orechové", ale tým nechcem nikoho odradiť. Pre mňa sú to príbehy, ktoré nenútia čitateľa premýšľať, iba nejako "zabiť" čas.
Čítaj viac
Katarína
31.7.2012
Názor čitateľa
Musím povedať že mne sa kniha páčila. Niektoré poviedky viac, niektoré menej. Mám rada autorov štýl písania a už sa teším na ďalšiu knižnú novinku.
Čítaj viac
Inga M
30.7.2012
Názor čitateľa
Poviedky sú zo staršej doby a ich dej nie je tak dynamický a záživný, aby to bolo atraktívne aj pre mladšiu generáciu. Táto knižka mala toľko reklamy v médiách, že čitateľ očakával niečo viac. Nechcem uraziť, ale čo sa týka poviedok z dôb socializmu, je napríklad lepšia kniha Jána Lenča Rozpamätávanie.
Čítaj viac
Miloslav Marek
22.7.2012
Môj názor na knihu J.Banáša - Posledná nevera
Nechcem byť skeptikom a p.J.Banáša čítam nesmierne rád, no Posledná nevera - ako súbor poviedok, sa mi nečítala tak lahko ako som bol od tohoto spisovateľa zvyknutý. Možno je to tým, že časť poviedok bola napísaná ešte vtedy, keď spisovateľ nemal takú "lahkú ruku" . Nič to však nemení na tom, že som ju prečítal a pár poviedok stálo za to. Niektoré zase, ako keby nebolo času to riadne dokončiť a niektoré boli zase Banášovský "šťavnaté". V každom prípade som rád, že zostáva stále človekom - jedným z nás a všíma si dobre i život pred pádom komunistov ( pád asi nie je správne slovo ). Teším sa na ďalší román pána Jozefa Banáša a verím, že bude zase skvelý.
Čítaj viac
Silvia
Silvia
16.6.2012
Názor čitateľa
Moja prvá kniha od p. Banáša a asi aj posledná...nesadol mi jeho štýl,je taký staromódny,bez dynamiky...páčili sa mi 3 poviedky z celej knihy. Skôr by ju vystihoval názov ,,spomienky na komunizmus ´´... myslím, že kniha je určená pre strašie vekové generácie, ktoré takéto spomínanie poteší a určite si medzi nimi nájde aj priaznivcov...mne nesadla...
Čítaj viac

Jozef Banáš - Slovenský spisovateľ, politik, diplomat, topmanažér. Narodil sa 27.9.1948 v Bratislave, kde dodnes žije a tvorí. Manželka Mária (1952) je známa slovenská výtvarníčka (keramická plastika) s ktorou má dve dcéry Máriu Zinburgovú (1974), Adelku (1980) a vnučku Natali. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor zahraničný obchod (1972), pracoval ako topmanažér v zahraničnom obchode (Chirana export Piešťany), leasingu (Reiffeisen – Tatraleasing), priemysle (Reemtsma Hamburg – Slovak International Tabak). V rokoch 1983 – 1988 bol tlačovým atašé na československom veľvyslanectve v Nemeckej demokratickej republike a po nežnej revolúcii(1989) bol v rokoch 1990 – 1992 československým vyslancom v Rakúsku. V roku 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za liberálnu stranu ANO. V parlamentnej diplomacii dosiahol významné úspechy, keď sa stal prvým poslancom v histórii, ktorý bol v jednom funkčnom období vedúcim dvoch stálych delegácií NR SR – pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a Parlamentnom zhromaždení NATO, kde ho v Benátkach v roku 2004 zvolili ako prvého Slováka v histórii za viceprezidenta. Literárna kritika označila Jozefa Banáša za muža, ktorý naskočil na vlak slovenskej literatúry v plnej rýchlosti rovno do lokomotívy. V roku 2007 napísal prvý bestseller Idioti v politike. „Ponúkol som text priateľovi vydavateľovi, ktorý sa bál ísť do rizika. Založil som si teda s manželkou vlastné vydavateľstvo Kelion a knihu vydal. Do konca roka 2011 sa predalo cez tridsať tisíc výtlačkov. Priateľ vydavateľ si dnes búcha hlavu do steny...“ Písal od roku 1978 popri svojich zamestnaniach, profesionálne sa písaniu venuje od roku 2006. Populárny moderátor a novinár Marián Leško o ňom povedal: „Banášova prvá profesionálna päťročnica bola úspešnejšia ako ktorákoľvek sovietska päťročnica od čias Stalina. Rok 2007 – bestseller Idioti v politike, 2008 – bestseller Zóna nadšenia, 2009 – bestseller Zastavte Dubčeka!, 2010 – bestseller Kód 9, 2011 – bestseller Sezóna potkanov. Z nich boli Zóna nadšenia, Kód 9 a Zastavte Dubčeka preložené do češtiny, poľštiny a nemčiny. Zóna nadšenia získala v roku 2008 v čitateľskej ankete Knižnej revue titul kniha roka a v roku 2011 sa dostala do finále nemeckej literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seumeho. Román Zastavte Dubčeka! obdržal výročnú cenu SC PEN za rok 2009. Je to bilancia päťročnice, ktorou sa nemôže pochváliť žiadny slovenský spisovateľ.“ „Najmenej“ sa predalo z románu Zastavte Dubčeka! (16 tisíc), najviac z románov Kód 9 a Sezóna potkanov, viac ako 33 tisíc. V prepočte na počet obyvateľov by sa Banášove knihy predávali v USA v číslach od 900. tisíc do 1,8 milióna. Literárna kritika ho prirovnáva k autorom, ako Dan Brown a Paolo Coelho. Banáš ku spomínaným autorom pridáva ako vzor Angličana Kena Folleta. Viac informácií o Jozefovi Banášovi získate na jeho webovej stránke.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Ikar je najväčší vydavateľský dom na Slovensku s produkciou cca 230 titulov ročne. Vydávame široké spektrum kníh pre všetky vekové kategórie od domácich aj zahraničných autorov. Medzi autormi, ktorých diela vydávame patria aj svetoví velikáni William Shakespeare, Gabriel García Márquez, či Fiodor Michajlovič Dostojevskij, ale aj autori slovenskej klasiky - Dobroslav Chrobák, Margita Figuli, František Švantner a ďalší. V našom vydaveteľskom dome našli svoje trvalé miesto viacerí úspešní súčasní slovenskí autori – Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Jozef Banáš, Jozef Karika...

Veľmi bohatá je klubová činnosť vydavateľstva. Media klub je najväčší slovenský čitateľský klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý združuje viac ako 70 000 záujemcov o hodnotné a pútavé knihy. Ikar v spolupráci zo Zväzom kníhkupcov Slovenska každoročne oceňuje čitateľsky najúspešnejšie knihy slovenských autorov, ktorým udeľuje Zlaté a Platinové knihy a cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Našim krédom je, že o úspech sa treba podeliť. Za úspech, ktorý sme vďaka našim čitateľom dosiahli, sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s. Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 400 tisíc výtlačkov. Našimi knihami sme si spočiatku získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi. Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše 4 000 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme spolu predali viac ako 25 miliónov výtlačkov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Pokiaľ ide o zahraničné tituly, sme neustále v kontakte s agentmi a vydavateľstvami, sledujeme, čo je nové a úspešné na knižnom trhu vo svete. Usilujeme si priniesť na Slovensko najväčšie bestsellery a najzaujímavejšie tituly, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú aj slovenských čitateľov. Knihy slovenských autorov vyberáme podľa nastavených kritérií, medzi ktoré patria tak kvalita spracovnia ako aj komerčný potenciál literárneho diela. O tom, čo napokon bude zaradené do edičného programu rozhoduje kolektívny orgán Edičná rada.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vybrať z viac ako štyroch tisícok kníh, ktoré sme doteraz vydali jednu, je veľmi ťažké. Sme hrdí na viacero našich projektov. Medzi ne rozhodne patrí, že sme prvý raz na Slovensku prinesli kompletné osem zväzkové vydanie pokladu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v unikátnom dizajnovom prevedení. Rovnako sme napríklad hrdí na vydanie Biblie Dalí v prevední, aké u nás ešte nikdy nevyšlo.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Posledná nevera - Jozef Banáš
Dementi - Jozef Banáš
21,14 €
Ušetríte 0,66 €