Knihy
E-knihy

Päť rozprávkových hier

Vydavateľstvo
Divadelný ústav, 2012

Ľubomír Feldek je jedným z posledných žijúcich klasikov slovenskej literatúry, osobitne poézie, drámy a prekladu, ale aj prózy pre deti a esejistiky...

Čítaj viac

12,55 €

Bežná cena Bežne 13,00 €

Ušetríte 3%
Nestíhame do Vianoc :(

Posielame do 10 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

12,55 €

Viac o knihe

Ľubomír Feldek je jedným z posledných žijúcich klasikov slovenskej literatúry, osobitne poézie, drámy a prekladu, ale aj prózy pre deti a esejistiky. Ak by som mal v skratke charakterizovať jeho rozsiahle dielo, vyzdvihol by som okrem dobovej aktuálnosti, často zvýraznenej satirickým švihom, nebývalú všestrannosť, hravosť, ľahkosť, humor, bohatú obraznosť, jazykové majstrovstvo čistej slovenčiny, hru s jazykom, ambíciu osloviť zároveň detského i dospelého čitateľa či diváka. Toto všetko nachádzame aj vo Feldekových rozprávkových hrách, vytvorených v období od deväťdesiatych rokov minulého storočia až po súčasnosť.

Všetky tieto skúsenosti a záľuby sa prirodzene stretli pri písaní rozprávkových hier pre deti, publikovaných v tomto zborníku, ktoré tvoria samostatnú skupinu v rámci Feldekovej dramatickej tvorby. Príznačný pre autora je fakt, že aj v týchto hrách sa inšpiroval rozprávkou len voľne. Hoci sú tieto hry prvotne určené deťom, spôsobom, akým sú napísané, rôznymi narážkami a slovným humorom, vedia osloviť aj dospelých. Feldek opäť využíva hravosť, antiiluzívne a interaktívne prvky, miešanie činohry a spevohry, veršované časti. Práve verše sú najsilnejšou zbraňou autora.
Päť rozprávkových hier Ľubomíra Feldeka predstavuje výzvu pre slovenské divadlá, výzvu, ktorú sa istotne oplatí prijať. Z divadelného hľadiska sú to krehké texty, úspešnosť ich inscenovanej podoby závisí do veľkej miery od invencie divadelníkov. Vždy, keď sa Feldekove texty šťastne stretnú s adekvátnou javiskovou realizáciou, sme a budeme svedkami silných divadelných zážitkov.

Juraj Šebesta
Čítaj viac
Kúpte spolu
Päť rozprávkových hier - Ľubomír Feldek
Priateľky + Moje recepty - Táňa Keleová-Vasilková
25,07 €
Ušetríte 2,83 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
263
Hmotnosť
600 g
Rok vydania
2012
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Divadelný ústav
Rozmer
210×200 mm
ISBN
9788089369386
Naše katalógové číslo
126850

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Kúpte spolu
Päť rozprávkových hier - Ľubomír Feldek
Priateľky + Moje recepty - Táňa Keleová-Vasilková
25,07 €
Ušetríte 2,83 €