O krajine a vlasti starých Slovákov

Ján Doruľa  ·  Vydavateľstvo: Goralinga, 2012
ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO<26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 4,65 €. Ušetríš teda naviac 0,10 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Naša cena:
4,75 €
Bežná cena:
5,00 €
Ušetríte:
5% (0,25 €)

Posielame do piatich dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Slovo na úvod
O výsledky výskumov v tých oblastiach slovenských dejín, jazyka a kultúry, ktoré sa v našej súčasnosti stali predmetom politického záujmu a s ním spojených „odborných“ a publicistických interpretácií a politických, ba aj tzv. občianskych aktivít. Takmer všetky takéto aktivity majú z hľadiska slovenských národno-štátnych záujmov rozkladný, deštrukčný charakter. Cieľavedomo vnášajú do výkladu našich starších i novších dejín a kultúry falošné, vedecky nezdôvodnené interpretácie s úmyslom zásadne zmeniť objektívny obraz o slovenskom historickom a kultúrnom vývine. Čierne predtuchy vzbudzuje skutočnosť, že sa dnešná slovenská spoločnosť doposiaľ nezmohla na primeraný odpor, ktorý by v sebazáchovnom úsilí úspešne vzdoroval spomínaným čoraz hrozivejšie stupňovaným deformáciám. Ako to aj v závere tejto knižky pripomíname, nech sú nám odkazom aj výzvou naši do krajnosti obetaví a neohrození predchodcovia. Či vieme, prečo sú dnes často pred našimi očami takí dehonestovaní?

OBSAH:
Veľký košický Maďar Sándor Márai
Slovensko–Felvidék–Uhorsko–Magyarország
Maďarizácia
Maďarský pohľad na uhorské i novšie dejiny Slovákov
Historické mená
Legalizácia predtrianonských maďarizátorských názvov
Starí Slováci
Poznámky
Resumé

Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Podrobnosti

 • Počet strán: 91
 • Väzba: brožovaná
 • Rozmer: 147×208 mm
 • Hmotnosť: 120 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788097004286
 • Rok vydania: 2012
 • Naše katalógové číslo: 123157


Hodnotenia čitateľov       (hodnotili 3 ľudia) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
Čitateľka
Čitateľka
14. januára 2014
     
Reagovať

Maďari a Slováci 13

Je to jazykovedno - historická knižka. Je to príspevok ku zložitosti (do omrzenia omieľaná) slovensko maďarského vnímania dejín. Knižka obsahuje veľké množstvo historických citácií, ktoré spája s úryvkami so súčasnej tlače. Aj keď navonok sa knižka určite nevyhla klasickému vzorcu Slováci dejiny nemajú a Maďari to Slovákom len pripomínajú. Určite zaujme inteligentných a rozmýšľajúcich ľudí, ktorý vnímajú dejiny v ich komplexnosti. Veľakrát som sa zamýšľala, prečo majú Slováci taký povrchný postoj ku vlastným dejinám a prečo sami "slovenskí" historici popierajú dejiny Slovákov (keby maďarský historik napísal, že Košut bol Slovák - jeho matka bola Nemka a otec Slovák, tak by bol aj s rodinou vyhostený z Maďarska, to som prehnala, ale ilustruje to ako sa vnímajú dejiny u nás a u nich). Čiastková odpoveď je, že okolité historiografie nám stále dookola hovoria (najvýraznejšie nacionalisticky píšuca česká a maďarská), že my skutočne dejiny nemáme a my Slováci tomu veríme. Málo známy fakt je aj to, že my Slováci by sme mali byť Maďarom vlastne vďační za to, že prišli do Uhorska a že sme s nimi spolu v tomto kráľovstve aj žili. Voči Maďarom sme sa vlastne etnicky vymedzili pretože naši predkovia im vôbec nerozumeli. Ich reč nebola z nijakého hľadiska príbuzná slovanským jazykom. Dôkazom toho je aj slovanské pomenovanie Nemcov od slova nemý. Aj dnes sa používa na označenie človeka, ktorému nerozumieme, alebo ktorý nerozumie nám spojenie : " Čo si Maďar?".
Knižka nie je pre šovinistov na jednej aj druhej strane, aj keď šovinistický pohľad je v knihe možno nie úmyselne prítomný. Knižka je aj pripomenutím klasických mýtov slovensko - maďarskej historiografie, ktoré potvrdzujú, že historia nie je čiernobiela, ale farebná. A jeden z mnohých paradoxov historie je, že veľa "najväčších Maďarov" - takto označujú" Maďari významné historické osobnosti bola slovenského pôvodu. Boli to práve oni, ktorí vehementne popierali existenciu Slovákov. Tiež treba mať na zreteli, že sa sami stali Maďarmi. Keď sa však Slovák vtedy, ale aj dnes vyslovil alebo vysloví pronárodne tak je rýchlosťou blesku označený za nacionalistu. Odporúčam knihu od Ivana Halásza : "Uhorsko a podoby slovenskej identity v dlhom 19. storočí". Na záver ešte jedna praktická poznámka - kniha sa dá prečítať aj na internete.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (13)   (0)

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba