Knihy
E-knihy

O krajine a vlasti starých Slovákov

Goralinga, 2012
Vydavateľstvo
Goralinga, 2012

O výsledky výskumov v tých oblastiach slovenských dejín, jazyka a kultúry, ktoré sa v našej súčasnosti stali predmetom politického záujmu a s ním spojených „odborných“ a publicistických interpretácií a politických, ba aj tzv. občianskych aktivít...

Čítaj viac

4,75 €

Bežná cena Bežne 5,00 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

4,75 €

Viac o knihe

Slovo na úvod
O výsledky výskumov v tých oblastiach slovenských dejín, jazyka a kultúry, ktoré sa v našej súčasnosti stali predmetom politického záujmu a s ním spojených „odborných“ a publicistických interpretácií a politických, ba aj tzv. občianskych aktivít. Takmer všetky takéto aktivity majú z hľadiska slovenských národno-štátnych záujmov rozkladný, deštrukčný charakter. Cieľavedomo vnášajú do výkladu našich starších i novších dejín a kultúry falošné, vedecky nezdôvodnené interpretácie s úmyslom zásadne zmeniť objektívny obraz o slovenskom historickom a kultúrnom vývine. Čierne predtuchy vzbudzuje skutočnosť, že sa dnešná slovenská spoločnosť doposiaľ nezmohla na primeraný odpor, ktorý by v sebazáchovnom úsilí úspešne vzdoroval spomínaným čoraz hrozivejšie stupňovaným deformáciám. Ako to aj v závere tejto knižky pripomíname, nech sú nám odkazom aj výzvou naši do krajnosti obetaví a neohrození predchodcovia. Či vieme, prečo sú dnes často pred našimi očami takí dehonestovaní?

OBSAH:
Veľký košický Maďar Sándor Márai
Slovensko–Felvidék–Uhorsko–Magyarország
Maďarizácia
Maďarský pohľad na uhorské i novšie dejiny Slovákov
Historické mená
Legalizácia predtrianonských maďarizátorských názvov
Starí Slováci
Poznámky
Resumé
Čítaj viac
Kúpte spolu
O krajine a vlasti starých Slovákov - Ján Doruľa
Pravopisné finty - Viera Spišáková
10,27 €
Ušetríte 1,63 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
91
Hmotnosť
120 g
Rok vydania
2012
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Goralinga
Rozmer
147×208 mm
ISBN
9788097004286
Naše katalógové číslo
123157

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,2 / 5

4 hodnotenia

1
1
0
2
0

Čitateľka
14. 1. 2014
Maďari a Slováci
Je to jazykovedno - historická knižka. Je to príspevok ku zložitosti (do omrzenia omieľaná) slovensko maďarského vnímania dejín. Knižka obsahuje veľké množstvo historických citácií, ktoré spája s úryvkami so súčasnej tlače. Aj keď navonok sa knižka určite nevyhla klasickému vzorcu Slováci dejiny nemajú a Maďari to Slovákom len pripomínajú. Určite zaujme inteligentných a rozmýšľajúcich ľudí, ktorý vnímajú dejiny v ich komplexnosti. Veľakrát som sa zamýšľala, prečo majú Slováci taký povrchný postoj ku vlastným dejinám a prečo sami "slovenskí" historici popierajú dejiny Slovákov (keby maďarský historik napísal, že Košut bol Slovák - jeho matka bola Nemka a otec Slovák, tak by bol aj s rodinou vyhostený z Maďarska, to som prehnala, ale ilustruje to ako sa vnímajú dejiny u nás a u nich). Čiastková odpoveď je, že okolité historiografie nám stále dookola hovoria (najvýraznejšie nacionalisticky píšuca česká a maďarská), že my skutočne dejiny nemáme a my Slováci tomu veríme. Málo známy fakt je aj to, že my Slováci by sme mali byť Maďarom vlastne vďační za to, že prišli do Uhorska a že sme s nimi spolu v tomto kráľovstve aj žili. Voči Maďarom sme sa vlastne etnicky vymedzili pretože naši predkovia im vôbec nerozumeli. Ich reč nebola z nijakého hľadiska príbuzná slovanským jazykom. Dôkazom toho je aj slovanské pomenovanie Nemcov od slova nemý. Aj dnes sa používa na označenie človeka, ktorému nerozumieme, alebo ktorý nerozumie nám spojenie : " Čo si Maďar?".
Knižka nie je pre šovinistov na jednej aj druhej strane, aj keď šovinistický pohľad je v knihe možno nie úmyselne prítomný. Knižka je aj pripomenutím klasických mýtov slovensko - maďarskej historiografie, ktoré potvrdzujú, že historia nie je čiernobiela, ale farebná. A jeden z mnohých paradoxov historie je, že veľa "najväčších Maďarov" - takto označujú" Maďari významné historické osobnosti bola slovenského pôvodu. Boli to práve oni, ktorí vehementne popierali existenciu Slovákov. Tiež treba mať na zreteli, že sa sami stali Maďarmi. Keď sa však Slovák vtedy, ale aj dnes vyslovil alebo vysloví pronárodne tak je rýchlosťou blesku označený za nacionalistu. Odporúčam knihu od Ivana Halásza : "Uhorsko a podoby slovenskej identity v dlhom 19. storočí". Na záver ešte jedna praktická poznámka - kniha sa dá prečítať aj na internete.
Čítaj viac

Kúpte spolu
O krajine a vlasti starých Slovákov - Ján Doruľa
Pravopisné finty - Viera Spišáková
10,27 €
Ušetríte 1,63 €

„Človeka možno poznať podľa kníh, ktoré číta.“

Samuel Smiles