popis
Sezóna potkanov
Sezona potkanov (Jozef Banas)

Sezóna potkanov   

Jozef Banáš  ·  Vydavateľstvo: Ikar, 2011
Bežná cena: 9,90 €
Naša cena: 9,41 €
Ušetríte:5% (0,49 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Posielame do 5 dní.

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 295 strán
 • pevná s prebalom väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj ako elektronická verzia Sezóna potkanov
Jozef Banáš sa stal neprehliadnuteľnou súčasťou slovenskej literatúry. Azda aj preto, lebo každou svojou knihou zatína do živého. Skrátka – neserie sa. Tento román je dosiaľ najodvážnejším potvrdením tohto banášovského pravidla. Keď som o Zóne nadšenia napísal, že nenechá nikoho ľahostajným, pri Sezóne potkanov mám pocit, že po jej prečítaní bude zopár ľudí ťažko spávať. Možno aj sám autor... Osudy hlavných hrdinov sa mi zdajú až podozrivo podobné s príbehmi niektorých verejne známych osôb.
V čase, keď má kamarátstvo či priateľstvo oveľa väčšiu váhu a nevyčísliteľnú hodnotu než kedykoľvek predtým, prichádza Jozef Banáš so strhujúcim príbehom o tejto jedinečnej medziľudskej veličine, s rozprávaním o romanticko-trpkom detstve a strate ilúzií a ideálov v dospelosti, o tvrdom zákulisí vlastného života, keď mnohí prežívali vďaka ,,šme“ – a ustavičnú pretvárku stále považujú za niečo normálne. Napokon, hlavný hrdina je predsa herec...

Juraj Soviar, básnik a textár

„Šokujúce odhalenie špinavostí nielen v politike. Herci a politici Banášovi tlieskať nebudú, my ostatní áno. Možno preto, že nepíše o nás.“
Ľuboš Jurík, spisovateľ

„Román je odvážnejší ako Banášove predchádzajúce knihy, strhne čitateľa od prvých riadkov. Autor nepotrebuje pátos ani hanobenie minulosti, aby povedal pravdu. Jeho rozprávačský talent nenechá čitateľa ľahostajným. Sezóna potkanov nastavila zopár hlodavcom morálne pasce...“
Alena Štrompová, literárna kritička

„Táto kniha nie je pre ľudí, ktorí si radi nasadzujú generálsku čapicu... po bitke. Príbeh je natoľko úprimný a presvedčivý, že neviem, či by som sa v daných situáciách správal morálnejšie. Ďakujem životu, že ma pred nimi uchránil, a Jozefovi Banášovi, že mi dal príučku.“
Matej Duman, novinár

„Pri čítaní tejto knihy som viackrát vykríkla: Fíha, takto to bolo a je?! Odvážna, otvorená, drsná. Ktovie, aké reakcie vyvolá. Neviem, pán Banáš, či sa nemám začať o vás báť...“
Monika Jakubeczová, podnikateľka

Nech sa páči, navštívte webovú stránku Jozefa Banáša!
Podrobnosti

 • Počet strán: 295 strán
 • Väzba: pevná s prebalom väzba
 • Rozmer: 147×205 mm
 • Hmotnosť: 540 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788055127101
 • Rok vydania: 2011
 • Naše katalógové číslo: 111613

Vydavateľstvo Ikar je najväčší vydavateľský dom na Slovensku s produkciou cca 230 titulov ročne. Vydávame široké spektrum kníh pre všetky vekové kategórie od domácich aj zahraničných autorov. Medzi autormi, ktorých diela vydávame patria aj svetoví velikáni William Shakespeare, Gabriel García Márquez, či Fiodor Michajlovič Dostojevskij, ale aj autori slovenskej klasiky - Dobroslav Chrobák, Margita Figuli, František Švantner a ďalší. V našom vydaveteľskom dome našli svoje trvalé miesto viacerí úspešní súčasní slovenskí autori – Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Jozef Banáš, Jozef Karika...

Veľmi bohatá je klubová činnosť vydavateľstva. Media klub je najväčší slovenský čitateľský klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý združuje viac ako 70 000 záujemcov o hodnotné a pútavé knihy. Ikar v spolupráci zo Zväzom kníhkupcov Slovenska každoročne oceňuje čitateľsky najúspešnejšie knihy slovenských autorov, ktorým udeľuje Zlaté a Platinové knihy a cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Našim krédom je, že o úspech sa treba podeliť. Za úspech, ktorý sme vďaka našim čitateľom dosiahli, sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia. Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s. Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 400 tisíc výtlačkov. Našimi knihami sme si spočiatku získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi. Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše 4 000 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme spolu predali viac ako 25 miliónov výtlačkov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Pokiaľ ide o zahraničné tituly, sme neustále v kontakte s agentmi a vydavateľstvami, sledujeme, čo je nové a úspešné na knižnom trhu vo svete. Usilujeme si priniesť na Slovensko najväčšie bestsellery a najzaujímavejšie tituly, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú aj slovenských čitateľov. Knihy slovenských autorov vyberáme podľa nastavených kritérií, medzi ktoré patria tak kvalita spracovnia ako aj komerčný potenciál literárneho diela. O tom, čo napokon bude zaradené do edičného programu rozhoduje kolektívny orgán Edičná rada.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vybrať z viac ako štyroch tisícok kníh, ktoré sme doteraz vydali jednu, je veľmi ťažké. Sme hrdí na viacero našich projektov. Medzi ne rozhodne patrí, že sme prvý raz na Slovensku prinesli kompletné osem zväzkové vydanie pokladu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v unikátnom dizajnovom prevedení. Rovnako sme napríklad hrdí na vydanie Biblie Dalí v prevední, aké u nás ešte nikdy nevyšlo.

Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Sezóna potkanovZdieľať

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 30 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Upozornenie pre čitateľov! Niektoré recenzie prezrádzajú aj dôležité momenty deja. Aby sme vám nepokazili prekvapenia a pôžitok pri čítaní, text týchto príspevkov je automaticky skrytý a označený červeným pásikom. Ak si želáte, môžete si ho sami zobraziť.
Lucia Klanicová
Lucia Klanicová
17.08.2016
Reagovať
celkom ok

Zo začiatku, kým som sa zorientovala v jednotlivých postavách, mi vadilo to preskakovanie z deja do deja, lebo mi to prišlo dosť zmätočné. Ale v zásade sa Banášovi podarilo celkom reálne vykresliť tú dobu. Niekedy sa aj čudujem, že sme to v zdraví prežili a dokázali sa tváriť, že to tak má byť. Len mi je na vracanie z toho, že pavučina tej doby prerástla až do dnešných dní a tam "hore" sa vlastne dokopy nič nezmenilo.....

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
PeterČ
PeterČ
18.11.2014
Reagovať
Román o ohýbaní chrbtov

Prečítal som si na radu kamoša. Výborná kniha o charakteroch ľudí. Dobre sa to čítalo, aj obálka dobrá s tou potkaňou hubou. Príbeh s tou hlavou vo výťahu som kdesi počul, ale to je jedno, to len dokazuje, že to nie je úplne vymyslené.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
vasabi
vasabi
11.11.2013
Reagovať
Tak sa mi zdá.

Tak sa mi zdá, že ma v tomto románe??? chce niekto presvedčiť, že spolupracovníci /donášači??? informátori???/ ŠTB, vlastne, v najhoršom spôsobili, že sa nejaká tá veľmi zriedkavá obeť nedostala na dovolenku do Juhoslávie. Naozaj to bolo také nevinné???

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (3)  
Nahlásiť recenziu
Ellis
Ellis
11.11.2013

Prečo by autor niekoho mal presviedčať o tom, že to obdobie bolo nevinné? Práve, že tak nevinné nebolo, ale je to román. Aj ked hlavná osoba dnes realne žije, ešte to neznamená, že uplne všetko je príbeh jednej osoby. Ja som sa pobavila, pretože na príbeh Cyba si velmi dobre pamätám a verím, že hoci vyznieva jeho príbeh pre mnohých príliš fantasticky, vela vecí je v nom pravdivých. Myslím, že knihu najviac pochopia tí, ktorí v tom období žili a prípadne sa dostali do podobných situácií..

Nahlásiť recenziu
Bezáková Eva
Bezáková Eva
25.03.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Vynikajúco napísaná kniha. V hlavných hrdinoch sa nájdu mnohí. Je strašné si uvedomiť mašinériu, ktorá hýbe úplatkárskym a skorumpovaným Slovenskom. Je to veľmi smutné poznanie, ktoré nás vedie k beznádejnosti a bezvýchodiskovosti. Preto sa treba venovať hlavne svojej rodine, svojmu zdraviu a tešiť sa z maličkostí, ktoré nám prináša každodenný život.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Nataša
Nataša
20.12.2012
Reagovať
Názor čitateľa

Veľa som asi očakávala,no na bývalého diplomata a vraj aj spisovateľa - slabučké, tak po štylistickej,jazykovej,obsahovej ako aj štýlovej - teda literárnej stránke. Veľmi som sklamaná! Možno jednotlivé, tie vydarenejšie časti by boli vhodné opublikovania v periodickej tlači v rámci nejakých retrospektív na minulosť, ale vydať toto "dielko" ako knihu je prinajmenšom odvážne. Prežila som ním opisovanú dobu, ale čakala som, že snáď aspoň u p.Banáša pôjde o erudovanú výpoveď a spoveď.Bohužiaľ,moje očakávania sa absolutne nenaplnili a mladí čitateľ nedostal reálny obraz tej doby.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (6)  
Nahlásiť recenziu
johnika
johnika
01.10.2012
Reagovať
Názor čitateľa

Nikdy som takyto druh knich necitala ale do tejto som sa zahryzla od zaciatku po koniec. Velmi ma zaujala a mozem ju len doporucit najme tym mladsim generaciam ako som ja ktori nezazili na vlastnej kozi byvali rezim.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Dodo
Dodo
24.08.2012
Reagovať
Kto to je?

Som človek, ktorý bývalý režim vôbec nezažil a čo o ňom viem je len z rozprávania starších. Tak vás prosím mohol by niekto napísať, kto do frasa je v reálnom živote Cybo Bodnár. Alebo si ho Banáš len vymyslel?

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Ester Anaswah
Ester Anaswah
08.07.2012
Reagovať
Môže byť

Zdĺhavé a chaotické, priveľa vedľajších postáv, priveľa deju a priveľa reálií vhodných skôr do lexikonu. Takže som preskakovala strany a knihu často odkladala. Ale má v sebe posolstvo a historické udalosti, takže nie je zlé ju mať v knižnici.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Rastislav Hudec
Rastislav Hudec
10.04.2012
Reagovať
Nepríjemné prekvapenie

Sklamanie, čakal som, že táto kniha, po veľkej reklame bude naozaj výborná... predtým som od tohto autora cítal Zastavte Dubčeka a tá kniha bola vynikajúca... V tejto knihe hlavne v začiatku množstvo postáv, skákanie z deja na dej... chaos...a hlavne to vyvrcholenie nic moc... zlátanina, neodporúčam

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: Zastavte Dubčeka
Nahlásiť recenziu
Mariana Farkasová
Mariana Farkasová
10.04.2012
Reagovať
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Ďalej odporúčam: Fatwa, Červené sárí, Slzy púšte, Umlčená, Mal to byť pekný život, Příběh bílé Masajky, Cena mého života, Nebo nie je výmysel
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Kód 7
Naša cena: 11,82 € (ušetríte 15%)
Príbeh Kódu 7 sa odohráva v himalájskom kráľovstve Bhután - krajine, ktorá má ako jediná na svete oficiálnu štátnu doktrínu hrubé domáce šťastie a...
Geniálna priateľka
Naša cena: 11,89 € (ušetríte 15%)
Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné prispôsobiť sa,...
Príbeh nového priezviska
Naša cena: 13,80 € (ušetríte 11%)
Druhá kniha z Neapolskej ságy začína vo chvíli, keď Elena spolu so svojou „geniálnou priateľkou“ Lilou nechávajú za sebou svoje klaustrofobické...
Klub nenapraviteľných optimistov
Naša cena: 15,15 € (ušetríte 5%)
Paríž 1959. V časoch alžírskej vojny a rokenrolu sa dvanásťročný Michel Marini dostáva do sveta dospelých. V bistre Balto ho viac než stolný...
Neprehliadnite: náš tip!
Sezóna potkanov
+
Dementi
Kúpte si titul
Sezóna potkanov

spolu s titulom
Dementi
Spolu iba za 20,89 €
(ušetríte 1,91 €)
Kúpiť spolu
Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Kód 7
Jozef Banáš
Naša cena: 11,82 €
Geniálna priateľka
Elena Ferrante
Naša cena: 11,89 €
Príbeh nového priezviska
Elena Ferrante
Naša cena: 13,80 €
Špiónka
Paulo Coelho
Naša cena: 7,92 €
Faktótum
Charles Bukowski
Naša cena: 10,24 €
Zlatá žatva
Tessa Afshar
Naša cena: 9,70 €
1984
George Orwell
Naša cena: 10,64 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 11,31 €
Naša cena: 8,58 €
Naša cena: 11,31 €
Naša cena: 12,26 €
Naša cena: 9,42 €
Naša cena: 12,26 €
Naša cena: 8,46 €
Naša cena: 6,28 €
Naša cena: 14,22 €
Naša cena: 5,23 €
všetky knihy
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Kód 7
Jozef Banáš
Naša cena: 11,82 €
Fitness diár 2017 (slovenský jazyk)
Naša cena: 10,35 €
Si ako slnko
Táňa Keleová-Vasilková
Naša cena: 9,27 €
Support
Michal Truban
Naša cena: 11,49 €
Tanec s drakmi 1: Sny a Prach
George R.R. Martin
Naša cena: 16,07 €Knihy majú svoju hrdosť. Keď ich požičiaš, už sa ti nevrátia. (Theodor Fontane)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 334 051,72 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička