Knihy
E-knihy
4,50 €

Bežná cena Bežne 6,99 €

Ušetríte 36%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Marton nie je slovenský Charles Bukowski spod Tatier, Marton je zrkadlo. Nás všetkých. Koľko je v človeku pekného, toľko je v ňom aj škaredého. A z Martonových naturalistických básní prýšti túžba chytať sa práve koreňov. Špinavých od hliny, polozhnitých, zapáchajúcich, ale ŽIVÝCH! Kto neprijme jeho slová, nie je čistý, je iba vychovaný. A to je kurva rozdiel! Hirax
Čítaj viac
Kúpte spolu
Život nie je pes, je to suka - Ján Marton
List zo záhrobia - Dominik Dán
14,49 €
Ušetríte 6,45 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
104528
Rok vydania
2011
Vydavateľstvo
HladoHlas

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,8 / 5

50 hodnotení

46
1
1
1
1

Filip Glejdura
Filip Glejdura
4.5.2017
Tlieskam...

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

ZA MŇA: Život nie je pes, je to suka... Pre mňa osobne je toto jedna z najlepších básnických zbierok od slovenských autorov aké som kedy čítal. (Možno je to preto, lebo okrem Jožka Urbana, nerád čítam viazané verše.) Myšlienky, metafory a azda každý jeden verš v tejto zbierke je pre mňa dych-berúci. Zdá sa mi, že táto zbierka je odžitá do poslednej strany či bodky. Je to jediná knižka, ktorú som prečítal celú už niekoľkokrát a každý rok si ju dávam pravidelne znova. A vždy ma zarazí, že ma dokáže prekvapiť niečím novým, čo som absolútne nečakal, hoci ju poznám už celú naspamäť. Čítal som vlastne všetko od Jána Martona a teším sa na jeho nové počiny, ale táto knižka je pre mňa klenotom v jeho tvorbe. Až sa čudujem, že to je debut. Možno práve preto. Táto básnická zbierka sa mi zdá byť úplne odlišná ako tie jeho ostatné. V ostatných je viac lásky. V tejto jednoznačne viac života a nečakaných koncov ! Dnes sa mi ju podarilo opäť dočítať celú a tie pocity ktoré strieľajú z tých veršov, sú šialené, zvrátené a tak kruto zabalené do pravdy... Ak by som si mal zobrať so sebou jedinú knižku do hrobu, tak by to bola určite táto ! Kto ma rád neviazanú poéziu, tak táto zbierka je určite pre neho... je to čistá rebélia ! :)
Čítaj viac
Ľubica
20.7.2014
Názor čitateľa
Nechápem, ako toto môže byť zaradené do kategórie slovenská poézia, skutoční slovenskí poeti ako napríklad Rúfus sa musia v hrobe obracať. Je to skôr akási psychohygiena autora podľa mňa vhodná akurát pre depresívnych tínedžerov, ktorí sa vo svojom nespravodlivom žiaľe radi vyžívajú. Nehovorím, že zbierka je úplne zlá, sú tam obrazy, čo môžu zaujať. Rozhodne to má od Bukowskeho na míle ďaleko. Napriek tomu je toto podľa môjho názoru Martonova najlepšia zbierka. Veľká škoda, že sa tak veľmi nechal ovplyvniť Hiraxom, mohol to byť vcelku zaujímavý slovenský autor.
Čítaj viac
Pav El
23.1.2012
Názor čitateľa
Celkom dobré, možno zbytočne veľa básní na jednu zbierku. Zaujímavé sú tu niektoré celkom nové, neokukané básnické obrazy. Obsahovo mi to pripadá ako spoetizovaná autobiografia pôsobiaca často dosť hrubo a surovo.
Čítaj viac
Andrej Imrich
23.9.2010
Iba: blahoželanie
Gratulujem k vlastnej knihe Ján, knihu som ešte nečítal, ale podľa niektorých vybraných básní z knihy, to bude vzrúšo pustiť sa nej. Už vypisujem objednávkový formulár. Prajem pekný deň
Čítaj viac
megan
26.5.2010
Názor čitateľa
Keď som v svojich šestnástich objavila básne Ivana Koleniča (konkrétne zbierku Rock and Roll), nasadilo to v mojom živote latku, ktorú prekonal máloktorý poet alebo poetka. Ján Marton sa však dokonale približuje tejto mnou vymyslenej virtuálnej hranici. Názov knihy ma upútal na prvý pohľad na skle preplneného autobusu. Prirovnanie k Bukowskemu mi len podčiarkol môj záujem. Bez prelistovania som si zbierku kúpila a skutočne, nemám čo ľutovať :) Držím palce.
Čítaj viac
Phillipa Marco
27.12.2009
...TAJOMNNÉ versus FAKTICKÉ...
...pravdupovediac chcela som tú zbierku prečítať a odložiť, ale akosi to nejde. Vraciam sa opäť a znova k tým zvláštnym obrazom, ktoré sú zhmotnené v slovách a v slovných spojeniach. Skrýva sa za nimi nespočetné množstvo výpovedí, odkazov, nezvyčajných metafor, inotajov..........Znamenité! Odvážne! Otvorené! Tajomné versus faktické! Iné! Kruto vypovedajúce pravdy, ktorými žijeme a nepravdy, o ktorých si nahovárame, že pravdami sú...Čítam a cítim úprimný obdiv k jedinečným vyjadrovacím schopnostiam autora. Myslím si, že Janko Marton písať musí, pretože inak by mu jeho myšlienky "rozbili" hlavu ..."báseň je výkrik bolesť tma šialenstvo utrpenie temnota trasúce sa ruky a sloboda..." Vďaka.
Čítaj viac
Ľubomír Dufala
1.12.2009
Názor čitateľa
zaujala ma tato zbierka:)..gratulujem:)...prodím mohli by ste my napísať link blogu ktorý tu bol spomínany kde autor uverejnuje svoje básne?...dakujem..užastny pohlad na vec...vraví my z duse:)
Čítaj viac
Phillipa Marco
23.11.2009
Gratulujem
Jankove básne čítam na blogu. Takmer každá z nich má pre mňa odkaz. Ďakujem zaň. Gratulujem k vydaniu básnickej zbierky, na ktorú sa teším.
V dnešnej dobe, keď kníhkupectvá strácajú dušu, keď už aj knihy sa stali len tovarom, keď len reklamované má zelenú a dobré ostáva bez povšimnutia, je odvaha vydať akúkoľvek knihu. Autorovi úprimne želám veľa úspechov na ceste k čitateľovi.
Čítaj viac

Ján Marton sa poézii venuje od roku 1998. Ako člen Spišského literárneho klubu sa stal laureátom viacerých literárnych súťaží na Slovensku. V roku 2009 debutoval zbierkou básní Život nie je pes, je to suka. Publikoval aj v Dotykoch a Literárnej revue. V roku 2010 vydal druhú zbierku básní s názvom Eskimák na korze. Neverí na žiadnu revolúciu, ani na iné silené formy písaného slova. Je za skutočnosť, pocitovosť a čistotu duše, ktorú preniesol v roku 2012 do zbierky Blues pre masy. V roku 2013 vydal ďalšie básne Atentát na tmu, ku ktorej bol pridaný malý slovník o láske - Láskoslovník. V rovnakom roku debutoval aj v próze románom Nultý ston. Rok 2014 je pre Martona symbolom lásky, alebo žeby naopak? Vydáva zbierku básní Srať na lásku. V roku 2015 vydáva Marton zbierku básní s prívlastkom "vesmírna". Volá sa Vesmírne odrezky padajúcich hviezd, kde mi grafiku obálky aj ilustrácie pripravila veľmi talentovaná Ivica Šúrová. Rok 2016 je pre autora rokom ďalšieho - druhého románu. Hoci vychádza iba ako epub. Román s názvom: Klamár, je úplne iný ako jeho prozaický debut. V roku 2017 vychádza v jeho dvornom vydavateľstve HladoHlas ôsma zbierka básní s názvom Nemenná. A o čom sú básne v nej? Niečo sa jednoduché mení, ale niečo ostáva počas vekov nemenné.

Čítaj viac

Martinské vydavateľstvo HladoHlas sa radí k nezávislým knižným vydavateľstvám, ktoré nevydávajú ročne veľa titulov, ale o to viac sa tešia z každej knihy, ktorú ponúknu svetu. Preto je žánrový rozsah veľmi široký, od básni cez cestopisy, až po slovenské romány. Nie je žiadnym tajomstvom, keď prezradíme, že vydavateľstvo stojí hlavne na tituloch majiteľa, Pavla Hiraxa Baričáka, ktorý pod logom HladoHlas už od roku 2007 zastrešuje všetky svoje romány, cestopisy, fotografie, básne ale i motivačnú literatúru. Podporuje však aj iných slovenských autorov ako napríklad Jána Martona, Lenku Gahérovú, Ľubomíru Romanovú, Enju Rúčkovú, Evu Bielu Brndiarovú, Oliviu Olivieri či Miroslava Kapustu.Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Jednoznačne mi to musí byť blízke, páčiť sa mi to. Toto platí hlavne na tituly, ktoré nezarobia. Sem jednoznačne patrí poézia od Janka Martona či Lju Mesarošovej. Knihy, ktoré majú zarobiť na tento nevšedný koníček, musia byť zasa napísané originálne a dobre, teda ako román Očistný debakel od Enjy Rúčkovej či Nehanebné hry od Evky Bielej Brndiarovej. Vydal som napríklad knihu Živá reklama od Jozefa Kaščáka. Napriek tomu, že to nebola predajná bomba, je to veľmi kvalitná kniha plná citlivých ľudských postrehov. Veľmi veselo napísané Cicuškine zápisky zasa mnohých pobavili, ale aj dali vydavateľstvu zarobiť. Každý titul je jednoducho iný a každý ma svoje pozadie, prečo sa mal narodiť s logom HladoHlas.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?
Napísal som román Raz aj v pekle vyjde slnko a sám som si ju aj vydal. Tak vzniklo knižné vydavateľstvo HladoHlas. Neskôr som začal vydávať aj iných autorov. Ale stále sa snažím byť nezávislým vydavateľstvom, nechcem sa rozširovať do väčším rozmerov. Väčšina prác sa deje na základe externých objednávok pre grafikov, redaktorov a korektorov, takže takto mi to vyhovuje. Môžem si vydávať, čo je môjmu srdcu blízke, teda od poézie cez cestopisy až po ženské romány. Možno sa zasa stiahnem do úzadia a chvíľu budem vydávať iba moje tituly, lebo situácia na knižnom trhu je neistá. Uvidíme, čo bude. Tak-či-tak, písanie je na prvom mieste, až potom nastupuje biznis.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Veľmi si cením titul Vlasy dupkom od Ľubky Romanovej. Jedná sa o knihu poviedok z nemocničného prostredia, ktoré sa skutočne stali. Vnímavý človek si po prečítaní uvedomí koľko veľa má len tým, že je zdravý. No a samozrejme nesmiem zabudnúť na prvotinu Raz aj v pekle vyjde slnko. Nebyť mega úspechu tejto knihy, ktorá sa stala kultom a neustále sa predáva, by nebolo ani samotného HladoHlasu. Asi sa hodí príhoda z hudobného vydavateľstva, ktoré vydávalo Jetro Tull. Táto anglická art rocková skupina bola na začiatku svojej kariéry veľmi populárna a dobre predávaná. Samozrejme, po rokoch sadol na ňu prach. Na jednej porade, kde sa určovalo, s ktorými kapelami sa už nepodpíšu nové zmluvy, jeden neznalý zamestnanec navrhol, že Jetro Tull by mohol ísť z kola von. Na tento návrh si slovo zobral vedúci predstavenstva a odvetil mladíkovi, že všetko, čo okolo seba vidí, dokonca aj stolička, na ktorej sedí, je kúpená za predaj albumov Jetro Tull.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Život nie je pes, je to suka - Ján Marton
List zo záhrobia - Dominik Dán
14,49 €
Ušetríte 6,45 €

„Bola to kniha na zabíjanie času pre tých, ktorí ho majú radšej mŕtvy.“

Macaulayová