Knihy
E-knihy

Čierna skrinka

Slovart, 2011
Vydavateľstvo
Slovart, 2011
Edícia
EVG

Izraelský spisovateľ Amos Oz, nositeľ mnohých cien za literatúru a už niekoľko rokov horúci kandidát na Nobelovu cenu, patrí medzi najuznávanejších svetových autorov. Jeho rozsiahle dielo zahŕňa trinásť románov...

Čítaj viac

12,30 €

Bežná cena Bežne 12,95 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Izraelský spisovateľ Amos Oz, nositeľ mnohých cien za literatúru a už niekoľko rokov horúci kandidát na Nobelovu cenu, patrí medzi najuznávanejších svetových autorov. Jeho rozsiahle dielo zahŕňa trinásť románov, niekoľko zbierok poviedok, detské knihy, no i stovky článkov a esejí na politické témy publikovaných v izraelskej aj zahraničnej tlači.

Prepojenie hlboko ľudského príbehu s celospoločenskými udalosťami charakterizuje aj jeho epištolárny román Čierna skrinka. Len máloktorému izraelskému spisovateľovi sa podarilo tak pôsobivo vykresliť na pozadí dramatických osobných osudov silne pociťované politické a náboženské spory. Román Čierna skrinka v sérii listov zaznamenáva nevydarené manželstvo prostej Ilany a intelektuála Alexa. Sedem rokov mlčania po trpkom rozvode preruší Ilana, keď bývalého manžela poprosí, aby pomocou svojho bohatstva a vplyvu pomohol ich nevypočítateľnému a takmer nevzdelanému synovi Boazovi, ktorého kedysi zavrhol. V nasledujúcej korešpondencii jej účastníci bojujú o vzájomné odpustenie a lásku a ako po havárii lietadla analyzujú obsah „čiernej skrinky" ich skrachovaného vzťahu.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Čierna skrinka - Amos Oz
Jakubianov dom - Alá al-Aswání
24,60 €
Ušetríte 1,30 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Black Box
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788055601991
Naše katalógové číslo
102787
Počet strán
260
Hmotnosť
360 g
Rok vydania
2011
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

14 hodnotení

11
1
1
1
0

Michaela M.
30. 12. 2016
Čierna skrinka

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Čierna skrinka je príbeh o rozvedenom páre, Alexandrovi a Ilane, ktorí spolu nehovorili už sedem rokov. Počas tohto obdobia založia obaja nový život. Alexander sa presťahoval, Ilana sa opäť vydala. S jej druhým manželom má dcérku, ale z predchádzajúceho manželstva má syna Boaza. Práve kvôli nemu kontaktuje Ilana Alexandra, pretože ho chce požiadať, aby za syna zaplatil kauciu a prispel mu na štúdium. Spočiatku je korešpondencia medzi nimi chladná, ale postupne je čím ďalej, tým viac osobnejšia. Obaja nahliadnu do svojho vnútra a hľadajú príčiny, prečo ich manželstvo stroskotalo. Vzťahy medzi nimi naštrbí, ale aj zlepší náhle Alexandrove ochorenie. Ilanin muž chce získať jeho majetok, a tým sa konflikt ešte zväčšuje, ale Ilana sa snaží situáciu medzi svojou rodinou urovnať, avšak nakoniec sa s Michaelom rozvádza.


Čierna skrinka bola mojou prvotinou od Amosa Oza, ale určite nie posledná. Hodnotím ju veľmi pozitívne, pretože autor dokázal len pomocou dopisov medzi Ilanom a Alexandrom opísať ich vlastnosti, túžby, ich nový život, a zároveň aj výčitky voči tomu druhému a hľadanie dôvodu rozpadu ich vzťahu. Pomocou listov otvára ich čiernu skrinku, ktorá je ukrytá hlboko v ich vnútri. Na pozadí opisuje vplyv náboženstva aj politiky,pretože obe mali dopad aj na ich manželstvo. V knihe sa nachádzajú aj citáty zo Starého zákona. Oz núti čitateľa zamyslieť sa nad tým, do akej miery nás viera,politika a spoločnosť ovplyvňujú.
Čítaj viac
Mária
19. 5. 2014
Odporúčam
Veľmi zaujímavá kniha. Nie je to žiadne ľahké a oddychové čítanie. Autor podľa mňa veľmi umelecky a geniálne vykreslil psychiku rôznych postáv, historických udalostí v Izraeli, tragédiu fanatizmu,....... Ako puzzle si môžme z jednotlivých listov skladať príbehy hlavných hrdinov, čo je veľmi netypický a nie jednoduchý opis deja. Tak ako po havárii lietadla sa zo záznamov čiernej skrinky zisťuje, čo sa vlastne stalo.,
Čítaj viac
majkag
2. 8. 2013
Nuda
Nič výnimočné, dej sa nikam neposúva, v podstate nemám ani chuť dočítať knihu do konca (som v polovici), ale urobím tak zrejme len z úcty ku knihám ako takým. Pre mňa veľké sklamanie a nuda. Zbytočne vyhodené peniaze.
Čítaj viac
Lench
18. 1. 2013
Odporúčam.
Kniha, ktorá núti človeka premýšľať - o sebe, o ľuďoch okolo, o motívoch ich konania, o ubližovaní blízkym. Podľa mňa to nie je kniha o fanatizme. Skôr o extrémoch, do ktorých nás dokáže dohnať bolesť, ktorú nám v minulosti spôsobili iní. Ako sa hovorí v inej knihe - všetci sme len obete obetí iných obetí. Ide len o to, či sa z toho kolobehu ubližovania dokážeme vymaniť.
Čítaj viac
ozzy
8. 6. 2012
Áno.
Vynikajúca záležitosť. Len s tým rozdielom, že Oz je môj objav roku 2012. :)) No a stým fanatizmom by som bol predsa len opatrnejší. Skôr by som to nazval zaslepenosťou, ktorá predchádza fanatizmu.
Čítaj viac
Zuzana Antolová
17. 11. 2011
Bez debaty päť hviezd
Amos Oz je pre mňa veľmi príjemným prekvapením roku 2011. Vynikajúco napísané, skvele vykreslené prostredie, vzťahy, pocity postáv. Román plný lásky a nenávisti, strachu a túžby po odpustení, smútku a neskutočného fanatizmu, ale najmä o nádeji, o viere v budúcnosť... Kniha z ktorej mi je ťažko a dlho nezíde z mysle. Plánujem sa k nej ešte vrátiť a som zvedavá, či na mňa zapôsobí rovnako aj po druhom, treťom prečítaní a čo nové, čo mi pri prvom čítaní uniklo, v nej opäť objavím.
Čítaj viac

- vlastným menom Amos Klausner je je izraelský spisovateľ, esejista a žurnalista. Je profesorom literatúry na Ben Gurionovej univerzite.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 25 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Čítaj viac
Kúpte spolu
Čierna skrinka - Amos Oz
Jakubianov dom - Alá al-Aswání
24,60 €
Ušetríte 1,30 €

„Píšem, aby som zistil o čom rozmýšľam. Okrem toho bary nie sú otvorené tak skoro.“

Daniel J. Boorstin